Правильний ракурс


«Це дивовижне відео показує, якими масштабними стали українські протести», «Приголомшливе відео «Маршу мільйона» на майдані з висоти головної ялинки» - такими та подібними заголовками рясніли українські та закордонні ЗМІ у неділю, 8 грудня. Особливе відео зняв редактор інтернет-сайта «Радіо Свобода». Це всього лише трихвилинна зйомка недільного мітингу на майдані Незалежності, проте з таким виграшним ракурсом, що «картинка» одразу розлетілася по світу. Колись Андрій закінчив «Журналістику цифрового майбутнього» Могилянської школи журналістики, і тепер його університетське майбутнє стало реальною роботою. «День» поспілкувався із автором відео і дізнався секрети його «правильної картинки».
- Я не знав, скільки було на майдані, тож все, що міг зробити - це показати кількість людей камерою, що і зробив, - говорить Дубчак. - Ялинка давала ракурс на всі вулиці, прилеглі до майдану. Так вийшло, що це відео несподівано «пішло», хоча, як на мене, дивно було б оператору не скористатися такою точкою зйомки. Моє відео показали CNN, Washington Post, ABSNews, AP та інші, воно набрало понад 10 000 перепостів у Facebook та у інших соціальних мережах, як-от «ВКонтакті», Odnoklassniki, YouTube, Тwitter. Навіть Навальний його твітнув. Це вже не перше моя зйомка з Майдану, яка викликає масовий інтерес. Попереднє ж моє відео з початку сутички на Банковій теж мало багато поширень, зокрема і CNN його брали. Я у білому шоломі на воротах. Іще транслював наживо сутичку за автобус СБУ на Європейській площі. Там також вибрав «найжирнішу» точку зйомки. Бачив заздрісні очі інших операторів, але на підвіконні було місце лише для однієї людини. Ще додам, що всі головні події помаранчевої революції я теж бачив на власні очі. І навіть коли був у Нью-Йорку, то й там примудрився потрапити з фотоапаратом на вилучення бомби на Манхеттені. Не можу це пояснити, чуйка на пригоди.
- На твою думку, чому зараз так важливо подавати правильну картину подій з Майдану?
- Преса має інформувати і інформувати точно, інакше ми не є журналістами. Я не володію цією інформацією (точна кількість осіб), коли знімаю, тож головна задача - просто показати панораму мітингу і, звісно, питати людей: «Хто ви, звідки ви, чому сьогодні тут, ваші прогнози, ваші враження?..» Якщо є опозиція - обов'язково показати її і теж взяти інтерв'ю. Глядач сам має визначити свою позицію до подій, ми маємо бути лише джерелом об'єктивної інформації.
- Чому російські телеканали постійно помиляються у цифрах і фактах або навіть свідомо їх перекривлюють?
- Інформаційну війну ніхто ще не скасовував. Головне завдання журналіста - показати загальну правдиву картину того, що відбувається. Усі позиції сторін мають бути висвітлені. Викривлення фактів - все, ви не журналіст!
Анна Свентах, «День»
Фото - http://www.day.kiev.ua
