Глибоко вкорінена проблема українських медіа

Глибоко вкорінена проблема українських медіа

7 Грудня 2013
12342
7 Грудня 2013
08:40

Глибоко вкорінена проблема українських медіа

12342
Доки країну збурюють протести, журналіст з Києва досліджує давню проблему місцевого медіа-бізнесу, в якому фальшиві, проплачені «новини» є звичайною справою
Глибоко вкорінена проблема українських медіа
Глибоко вкорінена проблема українських медіа
Для українських журналістів «джинса» - це не лише пара брюк з грубого котону, але також медійний продукт, опублікований за гроші без зазначення даного факту. Все просто: ви платите, вони публікують - це і є джинса. Чому «джинса»? Ніхто насправді не знає. Але справедливим буде зазначити, що в Україні таємно проплачені публікації мають так само багато стилів і є такими ж всюдисущими.
 
«Джинса» - не новий феномен у нашій країні, він є частиною місцевого медійного життя з початку 1990-х. У дійсності джинса є природним продовженням радянських медійних практик, які включали в себе безпосереднє втручання влади у редакційну політику мовців та видавців, котрі були виключно державними. Джинса особливо розповсюдилася в Україні після 2004 р., коли Помаранчева революція порушила посткомуністичний плин речей, покликавши до життя нову еру політичних та бізнесових конфліктів. Ці конфлікти пролилися на сторінки видань для загальної аудиторії і наповнили їх матеріалами, спрямованими на відстоювання політичних програм та бізнес-інтересів різних сторін. Фінансова криза 2007-2009 рр., яка мала особливо важкі наслідки для України, надала ще більше простору джинсі, зменшуючи ринок реклами та позбавляючи медіа ключового джерела легітимного доходу.
 
Я почав готувати цю статтю до того, як Україна була поглинута масовими протестами у відповідь на відмову уряду підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом. Масштаб протестів і політичні зміни, які вони можуть принести, можуть стати необхідним каталізатором для серйозних трансформацій у структурі та практиках українського медіа-ринку, включаючи поширеність джинси.
 
Хоча дана практика є досить розповсюдженою, багато людей взагалі не знають, що джинса існує - і це проблема. Ця вуаль секретності та напівобізнаності зменшує простір для інформованої дискусії та, в кінцевому рахунку, рішень - серед зацікавлених сторін, насамперед і головним чином серед читачів.
 
В будь-якому разі, залишаючи судження в стороні, найбільш продуктивним способом дійсно зрозуміти, як джинса працює і чому вона продовжує існувати в Україні, буде спроба простежити її місце у бізнес-моделі українських медіа, подивитися на розмір та ціни ринку джинси, звідки походить попит і чому існує пропозиція. Іншими словами, з'ясувати, хто платить тому музиці з прислів'я і чому він дозволяє комусь з-за лаштунків замовляти музику.
 
Офіційно джинса не існує - ви не можете зателефонувати у редакцію медійного видання і замовити матеріал за взаємно погоджену платню. Якщо ви спробуєте це зробити, то почуєте у відповідь: «Ми нічого не публікуємо за гроші, лише звичайну рекламу».
 
Але реальність інша. Так, Інститут масової інформації - експертно-аналітичний центр, що базується в Києві і присвячує свою діяльність підтримці якісної журналістики та освіті медіа-споживачів - регулярно моніторить українські медіа для визначення випадків джинси. Інститут слідкує за шістьма загальнонаціональними друкованими виданнями та чотирма онлайн-виданнями. Відповідно до результатів їхніх досліджень, джинсові матеріали в українських друкованих виданнях становили приблизно 6% від загальної кількості публікацій протягом 2013 р., в той час як в онлайн-виданнях цей рівень значно вищий, сягаючи максимальних 18% у серпні. Приблизно 70% джинси, згідно з ІМІ, є політичною, тобто спрямованою на популяризацію певної політичної партії чи програми, решта джинси є бізнесовою, тобто орієнтованою на просування певного продукту чи покращення публічного іміджу певних бізнесменів. Український освітній центр реформ - інший експертно-аналітичний центр, який здійснює моніторинг менших та регіональних видань - звітує про 16,3% джинси у друкованих виданнях та 16,9% в онлайн-виданнях у вересні.
 
Методологія експертно-аналітичних центрів чітко визначена: низка медіа-експертів повністю прочитують видання, які є об'єктом моніторингу, і визначають матеріал як джинсу, якщо він: представляє інтерес лише однієї сторони; відверто просуває певні товари чи сервіси; висвітлює присутність політиків на церемоніях символічного перерізання стрічок та інших тривіальних подіях. Якщо матеріал з'являється в ідентичному вигляді в різних виданнях, це означає, що за нього, ймовірно, було заплачено. Джинсі також характерно містити в собі коментарі від людей, які не є компетентними висловлювати експертну думку на тему, яку порушено в матеріалі.
 
«Після підписання Асоціації з ЄС краще не стане - Симоненко» - матеріал, опублікований на новинному сайті Obozrevatel.com, який є показовим прикладом джинси і був ідентифікований як джинса експертами ІМІ. Ця публікація розповідає про заяву лідера Комуністичної партії Петра Симоненка щодо небезпек більш тісної інтеграції між Україною та Євросоюзом для економіки нашої країни - подібні погляди завжди були одним з наріжних каменів політичної платформи комуністів, вони повторювалися багато разів протягом останніх місяців активних перемовин щодо Угоди і характеризуються катаклізмічними перебільшеннями, котрі заміняють будь-які економічні аргументи. Крім того, публікація повністю базується на партійному прес-релізі. (Ні редакція сайту, ні Симоненко не відреагували на дослідження ІМІ і не відповіли на прохання про коментар від мене.)
 
Відповідно до загального консенсусу в українських медійних колах, кількість джинси у національних друкованих медіа та на телебаченні в цілому нижча, ніж в онлайн-виданнях, де проплачені новини можуть складати до третини контенту. А в регіональних виданнях джинса може інколи переважати над незаплямованими матеріалами. Очевидно, відносна частота публікування джинси залежить від редакційної політики (для деяких видань публікування джинси є радше свідомою стратегією, аніж своєрідним задоволенням із відчуттям провини, котре можна дозволяти собі час від часу) та сезону (періоди виборчих кампаній особливо багаті на джинсу).
 
Напевно, слід вважати дивним, що ходова ціна на джинсові матеріали у виданні, яке їх приймає, не сильно відрізняється від того, скільки тут коштує реклама аналогічного розміру. Щоправда, є нюанс: оскільки готівка є єдиним способом сплатити за джинсу, це генерує незвітовану й неоподатковану виручку для видавця, що означає додатковий прибуток. З іншої сторони, подібні витрати не можуть бути використані для зменшення бази оподаткування для замовника джинси, тому це додаткова ціна. В результаті, реальна ціна джинси виявляється трошки вищою, ніж ціна легітимної реклами.
 
Навіть за стандартами чорного ринку цінові схеми на ринку джинси є достатньо непрозорими. Але приблизні цифри з інформованих джерел на медіа-ринку, які були інтерв'юйовані для цієї статті і попросили залишитися анонімними, є такими: веб-сайт з невисоким рівнем трафіку готовий опублікувати джинсову «новину» за суму, приблизно еквівалентну $40; загальнонаціональні видання запросять $200-$300. Найбільш популярні друковані видання беруть більше - до $15 000. А один з лідерів українського телевізійного ринку пустить в ефір короткий джинсовий матеріал приблизно за $50 000, як розповів один медіа-менеджер, знайомий із ситуацією на каналі. Телеканали з нижчої ліги можуть запропонувати навіть «сезонний абонемент» на серію джинси, який коштуватиме всього лише $6 000 і включатиме щотижневий показ матеріалів протягом року (наприклад, це можуть бути регулярні звіти про те, як певна компанія дарує школам комп'ютери чи меблі, підвищуючи довіру до своєї корпоративної соціальної відповідальності). Якщо клієнт, втягнутий у певний політичний чи бізнесовий конфлікт, хоче привернути увагу до своєї точки зору, заблокувати публікацію про свого конкурента або опублікувати цілковито сфабриковану «новину» - це піднімає ціну у півтора чи два рази, як повідомляють джерела на медіа-ринку.
 
Якщо новинні тексти публікуються у формі, близькій до оригіналів, підготованих маркетинговими працівниками чи працівниками відділу зв'язків з громадськістю клієнта, то аналітичні матеріали та статті з висловленням точки зору інколи переписуються редакційними авторами і публікуються під їхніми іменами, коштуючи приблизно $1 000. Титульна сторінка загальнонаціональної газети коштує від $5 000 до $50 000, залежно від тиражу та змісту «статті». Газета правого спрямування візьме більшу ціну за надання своєї обкладинки під пропаганду Комуністичної партії, ніж однієї з націонал-демократичних партій, але все одно опублікує матеріал. Широкомасштабна дво-тримісячна джинсова медіа кампанія, котра складатиметься з матеріалів, періодично демонстрованих на телебаченні, трансльованих на радіо, публікованих в онлайнових та друкованих виданнях, коштуватиме приблизно $60 000, зазначають керівники новинних проектів.
 
Однією можливою причиною поширеності новинної корупції є той факт, що пиріг рекламних витрат в Україні є досить малим, а медіа-ринок - високо фрагментованим. Ось як виглядають показники країни поряд з номінально схожою Польщею і також США:
 

Країна

Населення

Кількість медіа-видань

Рекламні витрати

Рекламні витрати на одну особу

Рекламні витрати на одне медіа-видання

Україна

45,6 млн

641

$1,16 млрд

$25,44

$1,81 млн

Польща

38,5 млн

149

$2,27 млрд

$58,96

$15,23 млн

США

313,9 млн

7 588

$139,5 млрд

$444,41

$18,38 млн

Джерела даних: Kantar Media, Warsaw Business Journal, Всеукраїнська рекламна коаліція, Світовий банк, ЮНЕСКО. Кількість населення станом на 2012 р. Кількість медіа-видань станом на 2011 р.; видання, присутні тільки в онлайні, не включено; польський показник не включає видання, які мають і друковані, і онлайн-версії, а американський показник не включає радіо-станції. Колонка "Рекламні витрати" представляє загальні рекламні витрати в 2012 р.

 

Ця картина, ймовірно, впливає на сприйняття медіа-організаціями правил гри: для більшості з них рекламне вираження репутації є невеликим і сильно розпорошеним, оскільки вони розділяють провину з сотнями інших однаково маловпливових учасників ринку (іншою стороною монети є той факт, що ті, хто намагаються йти проти вітру джинси, мають труднощі із намаганнями вирізнити себе і монетизувати власну принциповість).

 

Щодо замовників джинси, то дослідження ІМІ називають - за іменами - багатьох політичних посадовців, включаючи прем'єр-міністра Миколу Азарова, першого віце-прем'єр-міністра Сергія Арбузова, голову Київської міської державної адміністрації Олександра Попова, котрі використовують джинсу у своїй комунікативній стратегії. Члени української парламентської опозиції не соромляться джинси також: Микола Катеринчук, член фракції партії «Батьківщина», лідером якої є Юлія Тимошенко, регулярно проштовхує власні джинсові матеріали в медіа. Непарламентська опозиція теж використовує джинсу, як наприклад Віктор Медведчук та його проросійський «Український вибір». Особливо захоплюються джинсовою технологією комуністи, часом замовляючи дуже дорогі епізоди на провідних українських телеканалах. Хоча їх важко звинуватити в непослідовності, якщо пригадати радянські традиції втручання в справи медіа, що жили десятиліттями. В цілому, політики уникають коментарів щодо проблеми джинси, оскільки дана тема не знаходиться в центрі громадської уваги, а коли журналісти прямо запитують їх про неї, то вони заперечують власну причетність.

 

Серед бізнесових гравців, як підрахував ІМІ, найбільш активними користувачами джинси є виробники алкоголю (20% від загальної кількості), банки (20%), виробники ліків та медичні сервіси (11%), лотереї (6%), контрольована державою «Укрзалізниця» (6%). Останнім часом середній бізнес теж почав активно заходити на ринок джинси.

 

Українські політичні та економічні експерти, котрі часто перебувають на зарплаті у великих політичних чи бізнесових гравців, глибоко занурені в практику джинси також, як зазначають не під запис багато медіа-менеджерів та журналістів. Втім, це роль, яка міцно пристає до актора: після того, як експерт перетинає лінію і починає джинсувати свої коментарі та матеріали з висловленням власної точки зору, медіа відчувають запах грошей і надалі дуже неохоче публікують їх безкоштовно. І, звичайно, репутаційні втрати, принаймні в очах уважних спостерігачів, є суттєвими. Та сама логіка діє і у випадку з політиками та державними посадовцями: щойно вони починають платити, медіа найчастіше припиняють публікувати їх безкоштовно.

 

Найдорожча ціна, яку платять за джинсу новинні організації - це репутація. «(Публіка) в цілому розуміє, що надмір позитивної інформації про певного політика чи бізнесмена, ймовірно, означає, що за неї було заплачено», - говорить Наталія Лигачова, головний редактор українського онлайн-хабу Telekritika.ua, присвяченого медіа-індустрії. Очевидно, медійне видання не може розраховувати на лояльність своїх читачів, коли останні усвідомлюють, що їх використовують. Таким чином, короткотермінові вигоди коштують довготермінових втрат.

 

Варто підкреслити ще один важливий фактор: загалом, основні українські медіа представляють цінність для своїх власників скоріше як інструменти політичного впливу, аніж як бізнеси самі по собі. В результаті, багато медіа-видань контролюються олігархами, чий постійний бізнес-інтерес простягається далеко за межі медіа, котрі виконують підпорядковані ролі в більших індустріальних конгломератах. Наприклад, найбагатший бізнесмен України Рінат Ахметов володіє газетою «Сегодня» та телеканалом «Україна», котрі належать до когорти найпопулярніших українських медіа; але його основні бізнеси - це енергетика, сталева індустрія та телекомунікації. Ігор Коломойський контролює медіа групу «1+1», яка включає декілька помітних телеканалів та онлайн-видань; його бізнесові інтереси поширюються на банківський сектор, металургію та нафтовидобуток. Дмитро Фірташ є власником Inter Media Group, яка є дуже великим гравцем на українському телевізійному ринку; але його ключові бізнеси знаходяться у хімічній, енергетичній та титановій індустріях. Нещодавно список цих захоплених медіа збільшився - найбільший незалежний учасник ринку «Український медіа холдинг», суттєво присутній у друці, в онлайні та в сегменті радіо, був придбаний бізнес-групою з основними інтересами в банківському секторі та енергетиці (що вже спонукало багатьох журналістів УМХ до звільнення).

 

В той же час розпорошений український медіа-ринок також включає в себе цілу групу менших незалежних гравців (тому медіа-базар може бути більш відповідним терміном у даному разі), але для більшості з них репутація не є достатньо цінним активом, щоб генерувати суттєвий рекламний дохід, принаймні зараз. Майбутні наслідки рішень, котрі приймаються сьогодні, не мають великого значення в країні, де горизонти планування більшості бізнесів є сміхотворно короткими навіть за стандартами ринку, що розвивається. Тим не менше, у довготерміновій перспективі медіа-ринок, як і будь-який інший ринок, винагородить постачальників, що найбільш ефективно задовольняють попит споживачів. Таким чином, джинса має сприйматися медійними організаціями як дуже дороге позичання у власного майбутнього.

 

Багато журналістів та інших працівників медіа-сфери повністю усвідомлюють довготермінові наслідки носіння джинси. У своєму інтерв'ю для цієї статті заступник голови Незалежної медіа-профспілки України Андрій Яницький зазначає, що, як він сподівається, споживачі прийдуть до розуміння потреби адекватно сплачувати за якісну інформацію, генеруючи легітимний потік доходу і тим самим зменшуючи спокусу джинси. Він говорить, справі дуже допомогло б, якби і читачі стали більш вимогливими й відмовилися купувати видання, помічені в джинсуванні, і журналісти й рекламодавці також виступили проти цього ганебного феномену.

 

Але багато хто в медіа змирився з джинсою. Олександр Чаленко, шеф-редактор веб-сайту Revizor.ua, присвяченого новинам та висловленню поглядів, стверджує, що джинса завжди існувала на українському медіа-ринку і завжди існуватиме. Він бачить її всього лише як логічну можливість для наших медіа та журналістів заробити якісь гроші та вважає, що в майбутньому джинса просто стане дорожчою. Лигачова з «Детектор медіа» говорить, що джинса, на жаль, вигідна всім основним гравцям на медіа-ринку - починаючи політиками і закінчуючи виданнями - до того ж, значно легше опублікувати «брудний» матеріал, коли його так багато на ринку. Але виконавчий директор ІМІ Оксана Романюк вбачає надію в тому факті, що якщо джинса навіть не помічається старшим поколінням, молодші читачі є значно більш скептичними.

 

Насправді, є кілька гарних причин для оптимізму. Хоча ініціатори джинси досі вірять, що вона працює краще, аніж традиційна реклама, її ефективність як рекламного методу в реальності є сумнівною. Під час парламентських виборів у 2012 р. новоутворена партія «Україна - вперед!» Наталії Королевської, місцевого політика з другого ешелону, використовувала джинсу дуже активно, згідно з ІМІ, але ця стратегія не допомогла їй увійти до парламенту і принесла лише 1,58% голосів. В той же час інший новачок - добре фінансована ліберальна партія «Удар», котра зібралася навколо зіркового українського боксера-важковаговика Віталія Кличка, а також старша, але набагато бідніша права партія «Свобода» не були помічені в суттєвому джинсуванні експертами ІМІ. При цьому обидві партії продемонстрували результати, які набагато перевершили сподівання, отримавши 13,96% та 10,44% відповідно і сформувавши власні парламентські фракції вперше у своїй історії.

 

Інший добрий знак: нещодавнє дослідження двох українських експертно-аналітичних центрів, Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва та Центра Разумкова, показало, що довіра до медіа серед українських споживачів інформації знаходиться на підйомі протягом цього року. Чому - важко сказати. Але враховуючи, що ця тенденція має місце в той час, коли багато впливових медіа-видань та яскравих журналістів досягли конкретних успіхів у підготовці резонансних репортажів та драматичних розслідувань, можна припустити, що покращення показників довіри відбувається через те, що повільно, але неухильно ті медіа, які ставляться до новин серйозно, перемагають над тими, які женуться за швидкими грішми.

 

Якщо поглянути з висоти пташиного польоту, то джинса є свідченням незрілості української демократії і знаходиться в одній категорії з готовністю багатьох людей продавати свої голоси під час виборів за гроші чи їжу. Як і куплені голоси, джинса є проміжною станцією на шляху до ефективної демократії та економіки вільного ринку, що базується на правилах. Як би далеко від нормальних Західних практик вона не знаходилася (при цьому Захід, звичайно, теж не позбавлений проблем), джинса все ж може бути сприйнята як знак прогресу з огляду на стан справ у посткомуністичний Україні. Після Помаранчевої революції еліти (впливові політики, олігархи тощо) нарешті зрозуміли, що відтепер вони реально потребують громадської підтримки для своїх дій. Так, джинса - сумнівний інструмент для цих цілей, але все ж кращий, ніж цілковите замовчування інформації та ігнорування позицій зацікавлених сторін.

 

У майбутньому, є підстави чекати, дорослішання українських виборців та споживачів з точки зору демократичних та ринкових практик, а також консолідація розпорошених учасників медіа-ринку, які не належать великим індустріальним конгломератам, створять середовище, де гарна репутація виражатиметься в більших доходах від передплати та реклами, відсуваючи джинсу в минуле. До того ж, тут діє потужна сила: читачі не збираються терпіти знущання над собою вічно.

 

Є надія, що сьогоднішні протести є саме тим необхідним поштовхом для реформ в обох сферах - і політичній, і медійній.

 

Іван Верстюк є старшим редактором у РБК-Україна, що є членом агенції ділових новин РБК, яка висвітлює події у Східній Європі. Він живе та працює в Києві, з ним можна зв'язатися через електронну пошту iverstyuk@rbc.ua.

 

Іван Верстюк, Columbia Journalism Review
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Іван Верстюк, Columbia Journalism Review
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
12342
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду