«Головне завдання — не нашкодь»

«Головне завдання — не нашкодь»

11 Листопада 2013
0
8383
11 Листопада 2013
13:12

«Головне завдання — не нашкодь»

0
8383
Український кореспондент Reuters Сергій Каразій — про війну без романтики
«Головне завдання — не нашкодь»
«Головне завдання — не нашкодь»

«Коли стає небезпечно - тікайте. Жодна історія не варта вашого життя» - таку рекомендацію дає сьогодні майбутнім журналістам продюсер TV Reuters Сергій Каразій, розповідаючи про роботу в місцях, де стріляють і б'ються. Про воєнну журналістику - без романтики... Сам він за понад два десятиліття роботи для західних телеканалів та інформагентств бачив чимало насильства у гарячих точках: Абхазія, Афганістан, Косово, Лівія... В Іраку він утратив друга й колегу, українського оператора Тараса Процюка, який загинув десять років тому. Сергій Каразій поділився враженнями з «Днем» про те, як почувається журналіст, коли під час професійної діяльності потрапляє на війну і стає свідком чужої біди.

 

БУВАЄ, КАЖУ СОБІ: «ВСЕ!»

 

Але з часом це минає. Мені пощастило, що я був на війні, але це не стало моїм основним заняттям. У середньому в мене один-два виїзди на рік, тобто місяць на війні. Це оптимальна пропорція екстремальної і нормальної роботи. Для тих, хто перебуває в зонах конфлікту весь час, - наприклад, фрілансерів, - є ризик серйозного посттравматичного синдрому. За півроку побачене може повернутися нічним кошмаром. Це не як грип, який вчепився в тебе: воно живе десь у підсвідомості, а часом наздоганяє і кусає.

 

Після перших зйомок у зоні конфлікту в мене була депресія. Мені було щойно за двадцять, і для людини, яка виросла у не зовсім вільному, але стабільному Радянському Союзі, це був шок. Уперше я побачив армію, яка стріляє в людей, у січні 1991 року у Вільнюсі. Ми опинилися біля телевежі, коли її штурмував російський спецназ. Під час зйомок було ще нормально, але дорогою до Риги, куди ми везли передавати матеріал, я був у справжньому шоковому стані. Це був перший раз, коли я бачив убитих.

 

ДАЛІ - ЛЕГШЕ

 

Після того як бачив війну, дивно почуваєшся у країні, де все нормально. Але згодом звикаєш. Гірше журналістам, які знімають війну нон-стоп у своїй країні. Вони не мають вибору. Коли мої колеги з Югославії знімали протести проти Мілошевича, це був драйв - народ виступив проти диктатора! Зовсім інакше було, коли почалось бомбардування НАТО. Я - у відрядженні, а вони в себе вдома. Розумієте різницю?

 

Я щасливий, що ці поїздки зробили мою журналістську кар'єру цікавою, але не стали травмою. До речі, сім'я, дитина відіграють велику роль. Це те, заради чого ти живеш. Коли робота - це те, що ти дуже любиш, але не єдине, що маєш у цьому житті, це дозволяє не з'їхати з котушок.

 

ВІЙНА - ЦЕ НЕ ВИДОВИЩЕ

 

Ми продаємо не видовище, а історію. Хоча серед журналістів, особливо молодих, справді багато таких, що сприймають війну як видовище і можливість заробити, продавши кадри. Майже ніхто з них не затримується в серйозній журналістиці надовго.

 

Мені погано, коли знімаю людей, позбавлених своїх домівок. Навряд чи я можу їм чимось допомогти, а сам за кілька днів буду вдома. Чистий. Не голодний. Чесно кажучи, я колись серйозно думав, чи не змінити цю роботу на працю в гуманітарній місії. Але тоді ще не дозрів до такого рішення, а потім якось минулося. До того ж ми теж виконуємо певну місію: ніхто б не знав про багатьох людей та їхні страждання, якби цього не показали.

 

Я мушу думати про наслідки для тих людей, яких знімаю у зонах конфлікту. Якщо я розумію, що зняте мною загрожує чиїйсь безпеці, я або взагалі не роблю матеріал, або знаходжу спосіб не нашкодити. Наприклад, не показую речей або планів, які допоможуть упізнати місцевість. Або знімаю інтерв'ю проти сонця, щоб затемнити обличчя. З часом я зрозумів, що жодна історія не варта людських страждань, а надто смерті. Головне завдання у цій роботі - не нашкодь. Це не так серйозно, як у лікарів або військових, але близько до того. На щастя, у своїй кар'єрі я не мав ситуацій, коли б завдав комусь непоправної шкоди.

 

ВЧИМОСЯ НА ПОМИЛКАХ

 

Якщо ти перфекціоніст у роботі, завжди матимеш відчуття, що щось можна було зробити краще. Десь кадр міг бути іншим, а десь могло бути більше матеріалу. Плюсом цього незадоволення є те, що ти постійно вчишся на своїх помилках. Я втрачав камеру, потрапляв в аварію, але це не те, про що я шкодував по-справжньому. Інколи, навпаки, шкода, що чогось не зробив. Не зняв матеріалу про молодого талановитого художника у Грузії, а потім уже ніколи про нього не чув. Міг би набагато більше спитати в Дудаєва, коли знімав у Грозному, якби знав, що це його останнє інтерв'ю. Під час боїв у лівійському Сирті ми могли зняти останні кадри Каддафі - бойовики нас про це попередили. Поки вони везли нас на місце, ми розминулися з ним буквально на півгодини. З іншого боку, якби я зняв його страту, я шкодував би про це. Мені б здавалося, що вони зробили це на камеру.

 

ОДИН КОНФЛІКТ - ДВІ СТОРОНИ

 

Із перспективи років наш погляд на подію, який видавався правильним, може виявитися хибним. У Reuters це вирішують просто: діє жорстка прив'язка до стандартів, які вимагають незаангажованості. Ми подаємо глядачеві те, що бачило наше око і зафіксувала наша камера. Стараємося знімати конфлікт із обох сторін, що дозволяє збалансувати картинку.

 

В агенції, на яку посилаються медіа всього світу, будь-який суб'єктивізм недоречний. Не може бути так, що мені не подобається Партія регіонів і я показуватиму їх так, щоб вони виглядали алкашами, або навпаки - не терплю «Свободи» і зроблю з них збіговисько нациків.

 

Хоча така заангажованість найчастіше несвідома. У грузино-абхазькому конфлікті я спочатку знімав із абхазької сторони. В мене виникла певна симпатія до абхазців. Їх бомбили, обстрілювали. З кимось я товаришував, ділив їжу, в когось жив, хтось мене кудись возив, щось показував. Потім я перейшов лінію фронту і зрозумів, що війна з усіх боків виглядає так само. Їх теж бомблять. Із їхніх жінок теж знущаються, чоловіків беруть у полон. Якщо ти хочеш впливати, а не інформувати, треба займатися іншою справою: політикою, а не журналістикою. Журналістика інформує.

 

ТАРАС ПРОЦЮК НЕ МІГ ЗАЛИШАТИСЯ БАЙДУЖИМ

 

Це відкриває його з дуже доброї сторони. Ми знімали у Грозному, в Чечні. Там були цілі райони, відрізані від світу. В нас, одних із небагатьох, була броньована машина. Зупинилися на площі, яку всі тоді називали «Мінутка» - більш-менш спокійному місці для журналістів у місті, де решта вулиць були під обстрілом. Чеченці побачили нашу машину і попросили, хоча могли просто її забрати: «У нас є мішки хліба, м'ясо, а у вас - броньована машина. Там люди вже днями нічого не їдять. Завезіть!». У нас із Тарасом була серйозна розмова про те, чи мусимо ми втручатися в чужу війну. Це було небезпечно. Але Тарас із іще одним польським колегою таки поїхали, а я залишися знімати. Потім ми деколи вивозили жінок. Якщо можеш допомогти, тоді це святе.

 

Софія Кочмар

 

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Софія Кочмар, «День»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
8383
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду