У Львові оголосили найкращі книжки Форуму видавців


Гран-прі отримали одразу три видання: «Фізика майбутнього» Мічіо Кайку, альбом «Малевич» Жан-Клода Маркаде і книга поезій «П'ятикнижжя» Григорія Чубая.
Як вважає відповідальний секретар премії Богдан Тихолоз, ця відзнака має значення не лише для вузького професійного середовища видавців, а для всіх українських читачів.
20-й Форум видавців офіційно відкрився у четвер, 12 вересня.
«Собор муз»
Окрім нагородження 19 найкращих книг Форуму, на церемонії також вручили багато інших відзнак: від організаторів, так званих малих журі та органів львівської влади.
Головним сюрпризом заходу стало те, що гран-прі отримали одразу три різнопланові видання.
За словами пана Тихолоза, це безпрецедентне явище, яке трапилось вперше за історію Форуму.
19 найкращих книжок Форуму видавців-2013
1. Грицько Чубай. П'ятикнижжя.
2. Наталія Хобзей, Тетяна Ястремська та ін. Гуцульські світи: Лексикон.
3. Мічіо Кайку. Фізика майбутнього.
4. Серія «Українська Поетична Антологія» (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА).
5. Наталя Яковенко. Дзеркала ідентичності.
6. «Доросла Серія» (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА).
7. Мар'ян Бесага. Іван Остафійчук: Джерела творчості. Альбом-монографія.
8. Серія газети «День» «Підривна література».
9. Віталій Андрєєв. Віктор Петров. Нариси інтелектуальної біографії вченого.
10. Ів Аньєс. Підручник із журналістики.
11. Леонід Кисельов. Над київськими зошитами.
12. Тарас Шевченко. Гайдамаки: Факсимільне видання. Історія книжки. Інтерпретація.
13. Жан-Клод Маркаде. Малевич.
14. Олена Гусейнова. Відкритий райдер.
15. Павло Жолтовський. Umbra vitae.
16. Богдан Горинь. Любов і творчість Софії Караффи-Корбут.
17. Сіддгартха Мукерджі. Імператор усіх хвороб: Біографія раку.
18. Європейський словник філософій. У 3-х т.
19. Худаш Михайло. Походження імен та релігійно-міфологічні функції давньоруських і спільнослов'янських язичницьких божеств.
Переможців визначає журі, до складу якого входить понад 100 осіб: видавців, письменників, книготорговців, критиків, науковців.
Цього року щодо гран-прі розгорілася велика дискусія.
«Ми мали трьох лідерів, які в підсумковому голосуванні отримали різницю в один голос», - розповів BBC Україна пан Тихолоз.
Чисто арифметично перемогла «Фізика майбутнього» американського науковця Мічіо Кайку (або Мітіо Каку) - світовий науково-популярний бестселер. З англійської мови його переклало видавництво «Літопис», а науковим редактором виступив колишній міністр освіти Іван Вакарчук.
У книжці ідеться про те, як три великі наукові революції - квантова механіка, біогенетика і штучний інтелект - змінять життя людей у наступному сторіччі.
«На мою думку, це здоровий симптом, коли першість здобуває не просто груба книжка вартістю 500-1000 гривень, яку можна подарувати начальникові на день народження, а видання, здатне позитивно вплинути на інтелект нації», - сказав пан Тихолоз.
Натомість «Малевич» Жан-Клода Маркаде, авторитетного дослідника авангардного мистецтва, - це якраз приклад якісного подарункового видання, зазначив він.
А «П'ятикнижжя» - зібрання творів знакового львівського поета Григорія Чубая (1949-1982), остання збірка якого виходила 15 років тому.
«Ці три гран-прі - зразок поезії, зразок малярства і високої науки - це такий собі собор муз, поєднання трьох дуже важливих напрямків людської культури», - відзначив відповідальний секретар премії.
100 тисяч книжок
Форум видавців - одна із центральних подій українського видавничого життя. Тут презентується багато нових видань, відбуваються зустрічі з письменниками і літературні читання.
У програмі заплановано понад 800 заходів, зокрема Спеціальна польська програма (Польща цього року є країною - почесним гостем фестивалю), жіноча програма до 150-річчя від дня народження Ольги Кобилянської та Ніч поезії і музики 14 вересня.
У цьогорічному форумі беруть участь 23 країни.
Форум - це також масштабний книжковий ярмарок. У цьому році понад 200 видавництв привезли на продаж понад 100 тисяч книжок з усього світу, з них майже 10 тисяч - нові видання.
Ярмарок триватиме впродовж 12-15 вересня у львівському Палаці мистецтв.
Фото - http://www.bbc.co.uk
