Як британські ЗМІ повідомляють про українських «терористів»?
Директор департаменту інформаційної політики МЗС Євген Перебийніс розповів, що 23 липня Лапшину було висунуто звинувачення за чотирма епізодами. «Це терористично мотивоване вбивство громадянина Великої Британії Мохаммеда Саліма. Друге - це діяльність з підготовки до вчинення терористичних актів у період з квітня по липень цього року. Це частина 5 акта про тероризм 2006 року - діяльність, що включає в себе покупку складових частин вибухівки, пошук місць закладення вибухівки та ін.», - наводить його слова «Інтерфакс-Україна».
Як пише The Daily Mail, Павло приїхав до Бірмінгему у квітні, коли виграв грант на стажування в англійській компанії Delcam від посольства Британії в Україні. Там Лапшин познайомився із іншим українським студентом - 22-річним Денисом Негребою. Останній також приїхав на стажування у цю компанію. Негребу спочатку було заарештовано разом з Лапшиним «за підозрою в терористичних нападах, але відпустили без висунення обвинувачень» - пише видання. Тепер Негреба проходить у справі як свідок.
Як писав «День», три роки тому Павла Лапшина притягували до адміністративної відповідальності у Дніпропетровську у зв'язку з вибухом у його квартирі. Але тоді його лише оштрафували за дрібне хуліганство і порушення правил поводження з піротехнічними матеріалами.
«День» поцікавився в українського журналіста в Лондоні Богдана ЦЮПИНА, як цей інцидент було висвітлено у Великій Британії?
- Засоби масової інформації досить активно висвітлювали новини, повязані із вибухами, а також із загибеллю пенсіонера-мусульманина у Бірмінгемі. Ця тема дуже важлива і болісна для британського суспільства, зокрема, після того, як у Лондоні у травні ісламістські підозрювані убили британського солдата. Почалося нове коло протистояння чи то пак тертя у британському суспільстві між крайньо налаштованими угруповуваннями. Одна зі сторін - English Defense League, яка відверто заявляє, що її завданням є захист Британії від ісламу. Тому те, що відбулося у Бірмінгемі одразу потрапило у новини.
Британська прокуратура вважає, що причетним до тих подій міг бути українець. З одного боку, цим не здивуєш британців, бо у цій країні іноземців дуже багато і вони потрапляють у різні ситуації. Але з іншого боку, те, що українець виявився можливо причетним до цих подій, у більшості викликало запитання: якщо це дійсно правда, то чому ця людина, яка приїхала з іншого кінця Європи, могла вчинити таке? Відповіді на це запитання шукатимуть у суді.
Представники британської поліції оголосили, що поїдуть до України, щоби дізнатися більше про підозрюваного чи зрозуміти його мотивацію. Натомість, британська прокуратура стверджує, що свідчень, які зібрала поліція вистачає, щоби офіційно висунути обвинувачення українському громадянину.
- Як цей інцидент позначиться, на ваш погляд, на імідж українців у Британії і України, зокрема?
- Драматичних змін у тому, як люди уявляють Україну чи українців, не буде. Тому що більшість британців про Україну нічого не знають. А ті люди, які знайомі з українцями особисто, будуватимуть своє уявлення відповідно до того, що вони справді знали про українців до спілкування з ними. Але, якщо поглянути на останні новини, то їх подають так: «українець - тероризм», «українець - напади». Вимальовувається асоціація, яка є небажаною. Утім, більшість британців усвідомлюють, що йдеться про поодинокий випадок. Йдеться про одного підозрюваного. Усі побоювання і застереження щодо проявів расизму під час Євро-2012 не виправдалися. Я думаю, що багато британців пам'ятають про те, що чемпіонат пройшов чудово, і жодних проблем, про які застерігали вболівальників, не було. На цю справу треба дивитися поки що комплексно і спокійно.
Я бачу різницю в тому, як про це пишуть українські і британські джерела. В Україні, можливо, бояться вживати такі поняття як «расизм», «нетерпимість» і т.д. Попри те, що ми сподіваємося, що ці звинувачення будуть відкинуті, такі поняття, як «расизм» і «нетерпимість» реальні в кожному суспільстві. Тому викриття чи боротьба з ними - це постійна справа.
- На ваш погляд, чи можна провести паралель із Бостонським терактом і братами Царнаєвими?
- Ні, тут би я не проводив паралелей. Британські центральні видання чи Бі-бі-сі намагаються подавати тільки конкретні факти: «поліція заявила так і так», «на суді пролунало...». Будь-яке поєднання цих випадків із іншими уже створює певне уявлення у свідомості громадян. Я би хотів нагадати, що представниця британської прокуратури заявила, що Лапшин має право на справедливий суд, у той день, коли було оголошено обвинувачення українському громадянину,. До слова, вона просила ЗМІ не писати про цю подію так, щоби певні інсинуації чи оцінки не вплинули на сам процес і на те, яким чином розглядатиметься справа українського підозрюваного. Суддя чи журі присяжних повинні керуватися тільки доказами і фактами, зібраними поліцією. Вони не повинні орієнтуватися на якісь порівняння, оцінки чи аналізи, які можуть впливати на доведення вини чи безвинності підозрюваного.
Ігор Самокиш, «День»
Фото - http://www.day.kiev.ua