Дарка Чепак: Роздержавлення ЗМІ – навіщо це треба?

Дарка Чепак: Роздержавлення ЗМІ – навіщо це треба?

27 Березня 2013
1
20438
27 Березня 2013
14:38

Дарка Чепак: Роздержавлення ЗМІ – навіщо це треба?

1
20438
Дарка Чепак: Роздержавлення ЗМІ – навіщо це треба?
Дарка Чепак: Роздержавлення ЗМІ – навіщо це треба?

Сьогодні Президент зустрічався з Головою Парламентської асамблеї Ради Європи Жан-Клодом Міньйоном. Одне з зобов'язань України, взяте перед ПАРЄ ще в 2005 році - це роздержавлення друкованих ЗМІ. Навіщо Україні ця реформа?

 

Фактично роздержавлення ЗМІ означає виведення зі складу засновників і співзасновників комунальних і державних друкованих ЗМІ органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Це - одна з найтриваліших реформ у незалежній Україні.

 

Цю тему почали обговорювати майже 15 років тому експерти в галузі права та журналістики, адже вивільнення вітчизняних ЗМІ від контролю органів влади є нормальною світовою практикою. У наших сусідів з країн Європи роздержавлення газет пройшло ще у 90-тих роках минулого сторіччя. Наприклад, у Польщі, де галузь друкованих засобів масової інформації була повністю державною, зараз зовсім немає газет, яки б фінансувались з місцевого або державного бюджету. Але в Україні завершити цей процес у жодної політичної сили так і не дійшли руки.

 

Утримання близько 700 державних ЗМІ коштує бюджету немалих грошей. Більшість з них отримує дотаційну фінансову допомогу з місцевих бюджетів. Розмір дотацій - від кількох тисяч гривень на рік до кількох мільйонів. Це при тому, що газети можуть і повинні заробляти на рекламі. І це показує приклад тих газет, яким вдається працювати без дотацій з держбюджету. Чи легко це в умовах українського ринку? Мабуть, ні. Але чи повинен цей тягар нести на собі бюджет, тобто платники податків? Також навряд чи.

 

Вихід українських ЗМІ під опіки та впливу (контролю) органів влади є також необхідною умовою для утвердження в нашій країні демократичних цінностей, від 2005 року це є нашими зобов'язанням перед ПАРЕ. Але довгий процес бігу по колу документів та проектів нормативних актів навіть ці зобов'язання не прискорили. Ще у 1999 році Верховна Рада України прийняла постанову "Про діяльність Кабінету Міністрів України, інших органів влади щодо забезпечення свободи слова, задоволення інформаційних потреб суспільства та розвитку інформаційної сфери в Україні", якою було визнано "за необхідне прискорити розробку концепції роздержавлення ЗМІ". Через 4 (роки!) у 2003 році Верховна Рада провела парламентські слухання, результатом яких стала постанова про внесення до порядку денного розгляд законопроекту "Про Концепцію роздержавлення ЗМІ"...

 

Законопроект "Про реформування державних і комунальних засобів масової інформації" був розроблений Держкомтелерадіо і переданий у жовтні минулого року на розгляд Кабміну. Він об'єднав пропозиції Комітету, так і Національної спілки журналістів України. Передбачалося, що реформування преси здійснюватиметься поетапно впродовж 7 років. На першому етапі, так званому "пілотному", реформування триває за добровільним принципом протягом 3 років. Іншими словами, близько 50-60 газет реформуються, і на основі їх досвіду виробляються "кейси" для решти газет. Наступні 4 роки під роздержавлення підпадають всі інші ЗМІ. Законопроект закріпляв за редакціями першочергове право власності, соціальні гарантії колективу. Але у листопаді Уряд повернув його на доопрацювання, оскільки Мінекономрозвитку та Держпідприємництво не погоджувались з безоплатною передачею у власність колективу реформованого ЗМІ майна, пільгами на оренду приміщень та іншими пропозиціями від журналістів. На цьому справа знову зайшла в глухий кут.

 

На засіданні експертної ради, яка створена в межах програми "Відкрита розмова", учасники вирішили поновити цей діалог між гілками влади та журналістами, зібрали сторони за круглим столом, вислухали зауваження. Йшла мова і про те, щоб взагалі відмовитись від проекту Держкомтелерадіо та почати все спочатку. Але всі розуміли - це ще кілька місяців або навіть років підготовки та узгодження. Часу, який можна було б витратити з користю на саме реформування.

 

Тому вирішили таки доопрацьовувати існуючий варіант, враховуючи зауваження і пропозиції журналістської спільноти. Адже метою роздержавлення має бути розвиток, а не знищення місцевої та регіональної преси. Це - позиція Президента України, який 21 березня своїм Розпорядженням доручив Кабінету Міністрів прискорити доопрацювання законопроекту про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ за участю Національної спілки журналістів України, фахових об'єднань, трудових колективів редакцій.

 

5 квітня цей законопроект має бути поданий Президенту для внесення на розгляд Верховної Ради як невідкладного. Сподіваюся, цього разу процес зрушився.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Прес-секретар Президента України Дарка Чепак для «Української правди»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1
20438
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
ole_litvinova
4406 дн. тому
Все газеты должны работать и зарабатывать. Привлекать рекламодателей за счет увеличения полос, тиражности и, в первую очередь, читателя. И такой закон именно направлен на это.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду