«Репортери» розпочали кампанію проти безкарних вбивств журналістів у Росії
Гендиректор медіаорганізації. Крістоф Делуар закликає «не піддаватися омані» консенсусу довкола Зимових Олімпійських ігор-2014.
Активісти RSF зібралися у п’ятницю біля посольства РФ у Парижі і розгорнули 70-метровий банер із зображенням олімпійських кілець, які перетворюються на кривавий кастет, повідомив сайт міжнародної організації «Репортери без кордонів».
З цієї акції розпочалася міжнародна кампанія, що триватиме до відкриття 7 лютого 2014 року у Сочі Зимових Олімпійських ігор.
«Ми робимо це для того, щоб підтвердити нашу підтримку журналістів, блоґерів і захисників прав людини в Росії у вирішальний у цій країні момент для свободи інформації, - заявив генеральний директор "Репортерів без кордонів" Крістоф Делуар (Christophe Deloire). - З 2000 року у зв’язку з професійною роботою тут загинуло 28 журналістів. Боротьба з безкарністю тих, хто чинить напади на репортерів та вбиває їх й досі є вкрай необхідною».
«Режим Путіна починає давати тріщини, - відзначив він. - Однак нові жахливі закони постійно загрожують громадянському суспільству. Тепер у влади є репресивний правничий арсенал, який вона ладна використати у слушний час».
«Ми не хочемо позбавляти Росію права створювати імідж гордої, динамічної сучасної країни. Однак ми не повинні піддаватися омані загального консенсусу довкола Зимових Олімпійських ігор, - наголошує Делуар. - Реальні події - не ті, які відбуватимуться на гірськолижних схилах, а в іншій боротьбі – тій, яку веде в Росії громадянське суспільство, що більше, ніж будь-коли потребує нашої допомоги».
«Ми починаємо цю кампанію ще й тому, що виклик виходить далеко за межі Росії, - пояснив генеральний директор RSF. – Росія - реґіональна модель держави. Голос Москви сягає міжнародної арени. Чимало урядів чекають, чим закінчиться битва, що відбувається нині у одній з найбільших країн світу. У деяких з них – таких, як Азербайджан вітають посилення погромів в Росії як легітимізацю власних репресивних заходів».
RSF привертає увагу до ухвалення після повернення на посаду президента Владіміра Путіна «хвилі репресивних законів», що мають на меті запобігти більшій свободі інформації: «Водночас набагато жорсткішим стало законодавство щодо неурядових організацій, з прав людини, несанкціонованих демонстрацій. Після декриміналізації у листопаді 2011 року покарання за дифамацію його знову запроваджено до кримінального кодексу. Під машкарою «захисту неповнолітніх» федеральному урядовому агентству було доручено скласти чорний список «шкідливих"» сайтів, які можуть бути заблоковані без судових рішень і без права на захист.
В останні місяці Держдума розробляла проекти законів, що стануть потужними засобами затикання рота». Межі того, що розглядається як "державна зрада" і "державна таємниця" будуть значно розширені. Має бути заборонено використання інструментів для уникнення Інтернет-цензури. Радикально каратимуть "образу почуттів віруючих"».
Стосовно становища на Кавказі, «Репортери без кордонів» відзначають: незважаючи на хизування Кремля й теперішнє оглушливе мовчання міжнародних медіа, ситуація у цьому реґіоні, не повернулася «до нормальної». Відносна стабільність, встановлена в Чечні, супроводжується могильним мовчанням у страху перед поліційною державою та зморенням населення, травмованого війною.
Насильство перемістилося у сусідні республіки - Інгушетію, Дагестан і Кабардино-Балкарію. Тут мирне населення опинилося під перехресним вогнем ісламістського повстання та порушень прав людини силами безпеки у неоголошеній війні, що триває вже десятиліття.
«Репортери без кордонів» наголошують: список убитих в Росії журналістів зростає. До імені Анни Політковської доводиться додавати імена Наталії Естемірової, Абдулмаліка Ахмеділова, Хаджімурада Камалова і багатьох інших, Їхніх кіллерів майже ніколи не ловлять.
RSF характеризує це загрозливе становище як «постійну безкарність»
Більш ніж через рік після загибелі Х. Камалова у Дагестані було вбито впливового засновника незалежного тижневика «Черновик». Розслідування не дало жодних результатів.
«Чому це відбувається? Чому замовників убивства Анни Політковської так і не було викрито? - запитує RSF. – Чому справу про напад на Олега Кашина та Михайла Бекетова, незважаючи на тверді запевнення високопосадовців, не вирішено?».
2012 року в Росії було вбито, щонайменше, двох журналістів, а 33 зазнали нападу через професійну роботу. «Такий стан речей лише увічнює насильство», - резюмують «Репортери без кордонів».
«Детектор медіа»
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ