Сайти для влади. Золоте дно

15 Лютого 2013
0
25651
15 Лютого 2013
17:23

Сайти для влади. Золоте дно

0
25651
Сайти для влади. Золоте дно
Якщо фірма може замовити собі дорогий сайт, то вона - багата. Значить, Українська держава - дуже багата. Бо мало, хто може створити собі сайт за півмільйона, а то й за мільйон. Так що цей текст для бізнесменів. Заздріть.
 

Минулого року в спеціалізованому розділі «Віснику держзакупівель» ми знайшли майже два десятки замовлень «по створенню, вдосконаленню чи доповненню» різноманітних сайтів державних установ.

 

Виявилось, що, попри давно минулі терміни, деяких із замовлених сайтів немає й досі, а в деяких половина сторінок «на стадії розробки». Ще цікавіше стало, коли ми показали (напів)готові портали і техзавдання на їх покращення кільком столичним фірмам, що займаються розробкою сайтів, і запитали - за скільки б це можна було зробити?

 

«Укрпошта». Те саме, тільки в профіль.  

 

Пам'ятаєте історію, коли в листопаді 2011 «Укрпошта» замовила одній макіївській фірмі просування свого офіційного сайту за мільйон? Чи то макіївські умільці не подужали, чи «Укрпошті» просто набрид старий сайт, але пройшов рік - і вона вирішила замовити новий з нуля. Провели відкриті торги, визначили переможця, підписали 14 грудня договір. Строк надання послуги зазначили - як «протягом 2012 р.», грошей дали - 498 тис грн. До того, чи вартує цей сайт півмільйона, а чи ні - повернемося трохи пізніше, бо для початку головне - його досі немає.

 

Навряд чи всі так часто ходять на сайт «Укрпошти», щоб пам'ятати, як він виглядав до грудня минулого року. Але є чудовий ресурс WebArchive, який пам'ятає все, бо робить архівні копії сайтів майже щомісяця. Дивимося два сайти, зліва - за травень, справа - сьогоднішній.

 

 

Це той самий сайт, і нічого в ньому за останній рік суттєво не змінилося. Ми «проклікали» усі розділи. Додалося кілька нових рубрик і сторінок (наповнення - текст і подекуди фото, нічого такого, що треба було б «програмувати») і малюночки на головній сторінці замінили на анімовані. Загалом це все. Тобто йдеться про корекцію наповнення сайту, а не про новий портал, з новим дизайном і «рестайлінгом логотипу», як то зазначено в техзавдані.

 

Але це ще не все - ми повертаємося до питання ціни.

 

Підряд на створення сайту отримало ТОВ «Веб-студія». Ця київська компанія - більш, ніж жива, і таки продуктивна: вони робили сайти найрізноманітнішим компаніям - від СКМ і ДТЕК Ріната Ахметова до агрохолдингу «Авангард» і пивоварів з «Оболоні». Можливо, саме тому її послуги коштують так дорого.

 

Одразу зазначимо: виходячи з техзавдання, яке опублікував замовник, визначити ціну замовлених робіт досить важко, тому що окрім розробки самого порталу, дизайну і програмування, в завданні є такі речі як «розробка та внесення контенту» серед чого «надання декількох варіантів стилю копірайту» і «створення тестового тексту в затвердженому стилі», а ще «аналіз кращих рішень» і «визначення факторів успіху проекту».

 

Ілля Шестаков, керівник компанії «Справа», що спеціалізується на розробці сайтів та Інтернет-маркетингу, переглянувши техдокументацію, пояснив це таким чином: «Купа пунктів притягнуті за вуха, але їх при бажанні можна обґрунтувати. В ціну (по техзавданню - «НГ».) входить не тільки розробка, а й різноманітні аналізи, кожен з яких може коштувати по 10 тис грн. Переклади, тестування, брендування, кілька варіантів різних концепцій. Загалом сайти так практично ніхто не робить... Тобто тут реальна вартість сайту - не більше третини, а решта - побічні й додаткові послуги, які могли бути, а могло їх і не бути взагалі».

 

Є ще показник того, що замовлення на сайт принаймні зі сторони не виглядало на півмільйона. На тендер прийшло три учасники. ТОВ «Віадук-Телеком» пропонувало зробити сайт за 189,84 тис грн. і спершу його заявка навіть перемогла. Однак вже через день після розкриття пропозицій фірма відмовилася від підряду. І перемога перейшла до наступного учасника.

 

Мабуть, це все якось збило сценарій «Укрпошти», що і призвело до неоднозначної ситуації зі строком виконання. Сайт треба було передати замовнику вже у відтестованому вигляді упродовж 35 днів з моменту підписання договору, тобто у другій половині січня. А наша стаття була підготована в середині лютого, через місяць після того, як «Укрпошта» вже повинна була мати сайт за півмільйона...

 

Новий сайт Держагенства з інвестицій: дешевого не потребуєм

 

Коли в останніх числах листопада відомство Владислава Каськова замовило собі «створення та підтримку функціонування інтерактивного веб-порталу» за 966 тис грн., то найбільший подив викликала насправді не сума - були того року замовлення й набагато дорожчі. Цікавило інше: на той момент в Агентства уже було два сайти.

 

У технічній документації на новий портал написали дослівно таке: «Онлайн-комунікація Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України ... включає в себе офіційний сайт (http://www.ukrproject.gov.ua/), інвестиційний портал InvestUkraine (http://investukraine.com), регулярні розсилки електронної пошти та низку онлайн механізмів для розширення аудиторії та впливу, в тому числі через соціальні медіа. Партнер Агентства має координувати роботу всіх онлайн-активів поєднавши їх навколо завдань та місії». Коротше кажучи, це все треба було об'єднати.

 

В принципі техзавдання на новий портал - за вмістом співпадало з уже робочим на той час вищезгаданим InvestUkraine, який запрацював ще 2011 р.: інтегрована база даних інвестиційних проектів, національних проектів, огляд інвестиційних секторів та регіонів, юридичний блок, стрічка новин, анонсів і публікацій.

 

Новий інвестиційний сайт у мережі таки з'явився. Правда, його не зовсім доробили, бо англомовна версія виявилась «біднішою» за україномовну - там відсутні цілі розділи. Хоча в техзавданні цільова аудиторія сайту прописана як «іноземні інвестори, представники транснаціональних корпорації, іноземні бізнес спільнота, представники вітчизняних та закордонних ділових кругів, дипломатичного корпусу».

 

 

Техдокументацію, оприлюднену замовником на «ВДЗ» ми відправили в декілька фірм. Вже згадуваний вище Ілля Шестаков сказав, що «вартість видимого сайту не більше 3 000 доларів». Це без технічного супроводження, перекладів і т.д., тобто наглядна вартість того, що можна побачити.

 

Разом з тим, керівник відділу розробки сайтів іншої спеціалізованої  фірми (на чиє прохання  імені не називаємо) пояснив, що замовлення і справді могло коштувати близько мільйона - але тільки з тієї причини, що українські державні структури схильні заново «винаходити колесо». У даній ситуації йдеться про вимогу розробити для нового сайту власну систему управління контентом або CMS. Насправді існують уже готові, більш того - безкоштовні системи, ними найчастіше і користуються при розробці сайтів. Але українські державні замовники часто хочуть мати саме свою, під власний сайт зроблену. Попри те, що «своя» - це не завжди означає «краща». «Безкоштовні ЦМС-ки і класні, і на них можна зробити 90% сайту,- розповіли у відділі розробки. - Замовляють свої, бо в держструктурах навіть в ІТ-відділах сидять люди, які мало шарять, і думають, що своя система буде більш безпечна. А вона зазвичай робить сайт більш вразливим до атак і дає менше можливостей в адмініструванні. Єдиний плюс, можна дуже чітко її адаптувати під проект». І додали - таке замовляють лише держструктури.

 

Ми попросили заразом порахувати, в скільки б обійшовся портал, якби його робили на готовій системі. Сам сайт, як виявилося, можна було б зробити за 200 тис грн., а його супровід (у техзавданні зазначені технічний та інформаційний супровід порталу) обходиться в середньому по 10 тис грн. в місяць, тобто близько 120 тис на рік. Тобто за мільйон можна було б отримати і сайт, і його шестирічне утримання. А от на який період підтримку замовило Держагенство, до речі, в техдокументації так і не вказали.

 

Суто для порівняння: інвестиційний портал Львівщини нещодавно замовили за 65 тис грн., що ж до мільйона - приблизно за такі ж гроші Славутицька міська рада зробила собі і сайт, і внутрішній портал, і службовий документообіг.

 

Єдиний портал адмінпослуг: головне сам процес

 

Є у нас така річ як Національний план дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава». Затверджено указом президента. Саме на нього посилалося Міністерство економічного розвитку і торгівлі, замовляючи Єдиний портал адмінпослуг.

 

Згідно з цим планом на 2012 рік були розписані розроблення та апробація пілотної версії порталу, а далі - ще розширення його функціональних можливостей та забезпечення належного функціонування. Знайти замовлення на розробку порталу у «Віснику державних закупівель» нам не вдалося. Зате  «розширення» і «належне функціонування» Мінеко замовило 29 листопада минулого року - за 450 тис грн. Строки виконання сплили понад півтора місяці тому - доробити замовлення мали до 15 грудня. І з цим якраз найбільша проблема.

 

Портал усе ще «знаходиться в процесі розробки та тестування». Ще тиждень тому половина з 10 вкладок титульної сторінки  зустрічали нас фразою «Сторінка знаходиться на стадії розробки». Сьогодні вони цю стадію вже проминули, але портал все ще незавершений.

 

 

Скажімо по-простому. Якби юзеру треба була, наприклад,  довідка про зняття з обліку платника податків (обрано з переліку навмання), він так би і не дізнався, які для цього треба подати документи, як їх подати, за скільки днів цю довідку зроблять. Бо ці графи досі не заповнені.

 

 

У відділі розробки сайтів київської фірми, про яку ми згадували вище, сказали, що в тому вигляді, в якому сайт існує наразі, за умови, що всі «недозаповнені» сторінки - шаблонні, він коштує від 20 тис грн. до 40 тис грн.: «З найгіршими розкладами до 60 000 грн. - А найгірші розклади це наприклад? - По сто разів усе перероблювати».

 

А враховуючи, що сайт не доробили й досі, питання про кількість та якість переробок зависає у повітрі між Мінеко та його власним Державним науково-дослідним інститутом інформатизації та моделювання економіки, якому міністерство і замовло доробку за 450 тис грн.

 

Електронна карта МВС: зробили - але у нас знову вертольоти?

 

Є в переліку минулорічних замовлень і такий випадок, коли роботу виконали, все працює як слід, а втім злегка вибиває з колії ціна питання.

 

24 грудня МВС підписало угоду на деякі оновлення свого офіційного порталу. На сайті треба було влаштувати громадянам доступ до розшукових обліків, створити реєстр обліку і оприлюднення публічної інформації і зрештою - створити такий собі «інформаційно-аналітичний інтерактивний сервіс» під назвою «Електронна карта інформаційних ресурсів органів та підрозділів внутрішніх справ України в мережі Інтернет». На все про все дали часу до Нового року, тобто рівно тиждень, а грошей - близько 370 тис грн. Одразу зазначимо - все зробили. Працює і база розшуку, і пошук документів, які містять публічну інформацію.

 

В тому числі є і карта за 142 тис грн. Це звичайна карта України (не підписані ні області, ні міста, лише Київ і Севастополь виокремили жирними цятками) з активними елементами: наводиш на область - випадає віконечко з назвою, площею, кількістю населення й рівнем злочинності; клікаєш - і переходиш на сайт регіонального управління МВС. Знизу ще є той самий залінкований перелік, але прописом у алфавітному порядку. Все.

 

 

Опитані нами  розробники сайтів, поглянувши на цю карту,  сказали, що таке можна було б зробити за ціною значно дешевшою. При чому дешевшою разів у «надцять» - тисяч за десять, а то й за дві з копійками. Звичайно, нагадує Шестаков, «програмування - це більше всередині, ніж ззовні», тобто, щоб сказати чи варта була робота заплачених за неї коштів, треба було б подивитися на програмний код. Але, як відомо, цвяхи можна забивати молотком, а можна й кришталевою вазою. Головне - результат. Тому коли ми показали цю карту іншому нашому експерту, запитавши - за скільки б ви таке зробили, якщо забивати традиційно молотком, нам відповіли так.  «Щоб зробити такий функціонал по-нормальному і красиво,  - порахував керівник відділу розробки, - приблизно $240. Щоб зробити, як зроблено - приблизно $170. Ну, це прямо по максимуму, з нормальною комісією від студії».

 

І от чого тут справді бракувало - так це технічного завдання до карти. Бо документації конкурсних торгів МВС на «Вісник» не підвішувало. А в ній, як ми вже мали нагоду одного разу переконатися, інколи бувають вертольоти та заходи по захисту екології, зашиті в ціну бурової вишки.

 

І для порівняння - Міністерству аграрної політики за півтораста тисяч зробили новий сайт. І він функціонує.

 

Замовлення державних установ на розробку сайтів в 2012 році

Замовник Послуга Ціна, грн.   Виконавець
Пенсійний фонд України модернізація Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України для створення та запровадження Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України 7 264 900 ТОВ НВП «Медирент»
Державне агентство з питань науки, інновацій та інформатизації України створення автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» 5 055 000 ТОВ «НВП «Медирент»
Міністерство екології та природних ресурсів України Модернізація системи електронного урядування Мінекоприроди 4 842 060 ТОВ «Софтлайн-ІТ»
Державна служба експортного контролю України створення автоматизованої системи експортного контролю 4 080 000 ТОВ «КлеверСофт»
Координаційний центр з надання правової допомоги створення комплексної інформаційно-аналітичної системи забезпечення надання безоплатної правової допомоги 3 999 991 ПрАТ «Банкомзв'язок»
Державна служба України з лікарських засобів Веб-портал електронного урядування Державної служби України з лікарських засобів 2 450 000 ТОВ «Софтлайн-ІТ»
Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України послуги з створення та підтримки функціонування інтерактивного веб-порталу 965 567 ТОВ «АМІ»
Виконавчий комітет Славутицької міськради Київськоїобласті створення та впровадження інформаційно-аналітичної системи управління містом у м.Славутич у складі наступних підсистем : «Зовнішній портал», «Внутрішній портал», «Службовий документообіг» 951 874 ПрАТ «Інком»
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України розроблення та впровадження комплексу науково обґрунтованих організаційно-технічних рішень щодо розширення функціональних можливостей та забезпечення належного функціонування Єдиного державного порталу адміністративних послуг 450 000 Державний науково-дослідний інститут інформатизації та моделювання економіки Міністерства економіки України (ДНДІІМЕ)
Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті Впровадження системи електронного документообігу та розробки офіційного веб-сайту 365 000 ТОВ «Софтлайн-ІТ»
ДП «НЕК «Укренерго» модернізація web-сайту ukrenergo.energy.gov.ua 350 000 ТОВ «НВП «Медирент»
Апарат Київської міськдержаміністрації створення інформаційно-телекомунікаційної системи: «Єдиний веб-портал територіальної громади міста Києва», 1 черга 348 000 ТОВ «Комп'ютерні інформаційні технології»
Господарсько-фінансовий департамент Секретаріату Кабінету Міністрів України Впровадження сервісу «Система обліку публічної інформації» 240 000 ТОВ «Софтлайн-ІТ»
Міністерство аграрної політики та продовольства України розробка та впровадження офіційного веб-порталу МінАПК 150 000 ТОВ «Медія Бренд»
Міністерство внутрішніх справ України створення інформаційного сервісу надання громадянам доступу через Єдиний інтегрований Веб-портал МВС України до існуючих автоматизованих розшукових обліків системи МВС 142 155 ТОВ «Софтлайн-ІТ»
Міністерство внутрішніх справ України створення інформаційно-аналітичного інтерактивного сервісу «Електронна карта інформаційних ресурсів органів та підрозділів внутрішніх справ України в мережі Інтернет» на Єдиному інтегрованому Веб-порталі МВС України 142 155 ТОВ «Софтлайн-ІТ»
Міністерство внутрішніх справ України створення реєстру обліку і оприлюднення публічної інформації МВС на Єдиному інтегрованому Веб-порталі МВС України 85 290 ТОВ «Софтлайн-ІТ»
Державна митна служба України оновлення веб-порталу Держмитслужби України 35 000 ТОВ «Софтлайн-ІТ»

 

Леся Іванова, «Наші Гроші»

Фото - «Наші Гроші»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Леся Іванова, «Наші Гроші»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
25651
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду