Володимир Носков: «Народився б раніше, став би кобзарем»

15 Лютого 2013
0
10987
15 Лютого 2013
10:12

Володимир Носков: «Народився б раніше, став би кобзарем»

0
10987
Харківський журналіст — про зйомки у фільмі Леся Саніна та особливості роботи незрячого репортера
Володимир Носков: «Народився б раніше, став би кобзарем»

У Харкові його знають не лише як професійного репортера, який перевертає звичні уявлення про ЗМІ і людські здібності самим поняттям «незрячий журналіст». Володя Носков відомий як автор неймовірних ідей, які без зайвих слів втілюються в унікальні проекти. Похід з незрячими ентузіастами на Говерлу 2006 року, стрибки з парашутом навпомацки 2009-го, подорож печерами групи людей, позбавлених зору, разом із звичайними, тими, хто ризикнув прожити добу в цілковитій темряві того ж таки 2009-го. Це лише частина подій, які потрапили до Книги рекордів України за участю людини, яка з народження живе без світла, але вміє його знаходити для інших.

 

  • «ДОБРЕ, ЩО Я НЕ БАЧУ ОБЛИЧ ЧИНОВНИКІВ»

30-річний Володимир Носков сьогодні працює на радіо «Свобода», до цього 8 років був співробітником радіо «Ера FM» у Києві, оскільки в Харкові, за його словами, не знайшлося досить сміливих ЗМІ, які б найняли на роботу незрячого.

 

«Озираючись назад, я тепер розумію: до того, що я зараз роблю, я йшов усе життя цілеспрямовано й свідомо, - розмірковує журналіст. - Хоча в молодших класах у мене були дуже суворі вчителі, які мені не пророкували ніякого майбутнього, казали, що в мене немає логічного мислення, у нас були конфлікти. Адже людині інколи просто треба допомогти розібратися у світі».

 

Народився Володя в Дніпропетровську з природженою патологією зору у родині мами-медика і тата-столяра. Хлопчик був активним і товариським, і батьки зробили все можливе, аби він потрапив до інтернату для незрячих дітей у Харкові - найкращого тоді в Україні. Подальші досягнення - заслуга самого Володі і педагогів, які виявили у хлопцеві дивовижні здібності попри проблеми в навчанні. «У старших класах з'явилися перші знайомства з людьми, що змінили моє життя. З 6 класу я почав працювати в музеї школи і отримав перші уроки, як триматися, як спілкуватися з навколишніми, як подолати хвилювання, брав уроки акторської майстерності. Зі мною займалася директор музею Майя Морозова. Я водив на екскурсії тодішнього міністра освіти Семиноженка, спілкувався з найвищими чиновниками. Я навчився за реакцією людини визначати, що їй цікаво, що ні». Потім - вступ до університету і робота на радіо «Ера» з 2004 - Володя тоді був ще студентом третього курсу. Своєю «хрещеною» він називає головного редактора київського бюро радіо «Свобода» Інну Кузнецову - тоді вона була редактором «Ери». «Я намагався стукатися в двері, хоча, звичайно, мені було страшно і важко. Але я розумів, вже під час навчання в університеті, що треба набиратися досвіду, і я йшов, йшов, ішов...» Зараз Володя звично спілкується з офіційними особами будь-якого рівня. «Чиновники - це лише люди, я ставлюся до них із повагою, але без улесливості. Інколи я радий, що не бачу виразу їхніх облич, коли ставлю їм запитання!» - сміється журналіст. Чиновники не оминають Володю увагою - наприклад, міський голова Геннадій Кернес називає його не інакше як «письменник». Неможливо уявити, які проблеми доводиться щодня долати журналістові, позбавленому одного з найважливіших джерел інформації - зору! «Усе дуже складно, -зізнається Володя. - Передусім - технічно. Я все роблю набагато повільніше, ніж будь-який інший журналіст. Я набираю матеріал на звичайній клавіатурі, надсилаю до редакції, і мені його надсилають відредагований незадовго до ефіру, і я має його встигнути переписати в рельєфно-точковому шрифті Брайля, аби озвучити. І ще вмонтовую, усуваю помилки, накладаю переклад. А потім «читаю» пальцями в розмовному цікавому стилі» Журналіст каже, що існує апаратура, яка могла б полегшити процес роботи, - це принтер для шрифту Брайля вартістю в п'ять з половиною тисяч доларів, але коштів поки що немає. Допомагає йому лише комп'ютерна програма «Джос», яка механічним голосом озвучує інформацію на екрані, наприклад, при навігації в Інтернет.

 

«Я з дитинства не можу сидіти на одному місці. Радість мені приносить моя робота і люди, з якими я спілкуюся. І для мене важливим є результат. Наприклад, нещодавно мені надійшов лист від родичів українського поета Василя Мисика, про якого я робив програму. І ці родичі шукають інших рідних «українського Шекспіра» через мене. Або коли закривали будинок народної творчості, то після мого репортажу надійшло багато листів з Канади та інших країн світу. Це надає сенсу».

 

  • ШУКАЮЧИ СВІТЛО

Нещодавно Володя знявся в новому фільмі Олеся Саніна про чорну сторінку української історії - масовий розстріл кобзарів під Харковом 1934 року. Загалом у масштабних сценах брало участь близько сімдесяти незрячих акторів, журналістові дісталася роль кобзаря Левка, одного з репресованих. «Мене приймали до себе старійшини кобзарського цеху, і я виголошував клятву. Ми сиділи в казематах, потім нас вкинули в ешелони і привезли в кар'єр, де й розстріляли. Загалом було три знімальні сесії у жовтні і дві - у грудні. Останні сцени у кар'єрі знімали за мінус п'ятнадцяти морозу. Костюми були дуже благенькі, старі. У мене страшенно змерзли руки. До того ж нас ще обсипали снігом, ми були без шапок і просто вили від холоду! Проте фільм став приводом для спілкування з цікавими людьми. Я познайомився з відомим кобзарем, бандуристом Тарасом Компаніченком, який керує кобзарською формацією «Хорея Козацька» у Києві. Ми кілька тижнів провели разом, випили не одну «склянку чаю», - сміється Володя. - Напевно, це найголовніше в житті, коли ти бачиш людей, зближуєшся з ними. Це живі емоції, живі враження». Слово «бачити» звучить у нього з особливим значенням.

 

Роль Володі у фільмі була епізодичною, але, за його словами, далеко не випадковою. «Кобзарі мене переслідують! - переконаний Володя. - Ми йдемо з ними нога в ногу. Я якось думав - що я робив би, якби народився у XVIII-XIX столітті? І зрозумів, що був би кобзарем! Тоді кобзарювання було способом творчої і соціальної самореалізації для людей незрячих». Досліджуючи факти життя, побуту, законів і розстрілу кобзарів, пов'язуючи минуле із сьогоденням, Володя рік тому створив документальну програму - радіофільм про сліпих музикантів «Відлуння обірваних струн: стежками українського кобзарювання». А у травні 2012 року журналіст повіз фільм від національної радіокомпанії України на міжнародний фестиваль радіопрограм до Ірану. Їхав до далекої країни з пересадкою без супроводу і не знаючи англійської. Це так здивувало навколишніх, що в аеропорту України його навіть намагалися... не впустити до літака. Щоправда, вже в Ірані українське посольство допомогло йому з перекладачем. З екзотичної країни Володя привіз етнічну музику, яку колекціонує.

 

«Мені цікаво реагувати на якісь процеси в суспільстві. З'являються думки, якими хочеться ділитися», - каже Володя. Згадує про перші озвучені світлофори у Харкові, які він винайшов, про диск «Особливі казки» для незрячих дітей та дітей-сиріт, де можна почути дощ і сніг. Його нещодавня знахідка - 28-річний збирач українського фольклору і звуків музичних інструментів Михайло Шильнов. «Він має намір створити сайт, аби одним натисканням можна було відтворити справжній звук босолі, кобзи, бандури», - переймається Володя задумом захопленої людини, про яку він написав матеріал «Етнограф у джинсах у пошуку українського».

 

«Усі проекти - печери і гори - це все мої мрії. Я прагну жити в задоволення, дарувати його собі та іншим. Звичайно, у мене є нові мрії, попереду ще стільки всього! Але поки що я не розкриватиму всіх таємниць», - усміхається Володя Носков. Його дивує, що звичайні здорові люди часто скаржаться і не бачать радості в житті. «Звичайно, усім важко, але на кожну подію можна поглянути з різних боків. І від нас, від журналістів, через яких йде слово, часто-густо залежить, як люди сприйматимуть світ. На нас лежить велика відповідальність. Або в людини буде пожива для роздумів і віра, або душевна порожнеча. Певно, в цьому полягає наша просвітницька місія», - переконаний журналіст, який знає про світло більше від багатьох.

 

Олена Соколинська, Харкі, «День»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Олена Соколинська, «День»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
10987
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду