Пітер Ян Волтер: «Я бачу величезний потенціал України у сфері фотографії»
Виставка робіт, що беруть участь в одному з найпрестижніших міжнародних фотоконкурсів, проходить у столиці вже вчетверте. Цього разу до уваги українського глядача - найкращі репортерські фото, що задокументували насичений, зокрема й політичними подіями, 2011 рік. До Києва роботи World Press Photo 2012 приїхали у рамках традиційного турне містами світу.
Минулого року журі, що складалося з професійних фотографів та редакторів медіа, переглянуло 101 254 фотографії більш як п'яти тисяч авторів зі 124-х країн світу. Переможців - більше півсотні.
У конкурсі взяло участь і 29 фотокореспондентів з України, і хоча їхніх імен серед переможців немає, наша країна все-таки присутня на виставці: роботи трьох іноземних фотографів-переможців були зроблені в Україні. Минулого року вони спричинили певною мірою дискусію, адже Україна представлена на них не з найкращого боку. Нагадаємо, Дональд Вебер (Канада) посів перше місце в категорії «Портрети» зі своєю серією «Кімната допитів», де в кадрі - підозрювані та свідки на допитах в українських відділках міліції. Гільйом Ербо (Франція) здобув друге місце у категорії «Портрети» з одиничним кадром «Нові амазонки», сфотографувавши 21-річну активістку «FEMEN». А Брент Стертон (Південна Африка) переміг у категорії «Сучасні проблеми» з вражаючим кадром без назви - портретом наркозалежної української повії з міста Кривий Ріг. Після оголошення результатів конкурсу на початку 2012 року «День» опублікував серію статей, прагнучи зрозуміти витоки такого образу України у роботах іноземних фотокореспондентів («Мадонна»... з Краю Олігархів» від 17 лютого 2012 та «Про готовність повертати борги» від 24 лютого 2012).
Цього року виставка робіт World Press Photo вперше експонується не у галереї «Лавра», а в Музеї історії Києва. На урочистому відкритті були присутні Аїда Джангірова - директор галереї «Лавра», яка залишилася одним із організаторів заходу, представник офісу World Press Photo в Амстердамі Пол Раселер, Посол Королівства Нідерландів в Україні Пітер Ян Волтерс.
За словами Аїди Джангірової, ця виставка важлива, бо допомагає українським журналістам інтегруватися у міжнародний контекст професії. «Цей конкурс у своїй оцінці може бути суперечливим, проте ніколи не залишає глядача байдужим», - зазначила організатор.
А за словами Пітера Яна Волтерса, роботи World Press Photo - це завжди символ свободи. «Представлені фотографії - це не тільки мистецтво, адже за кожною з них - своя історія та свій біль. Вони змушують усіх нас: глядачів, критиків, правителів, замислитися над тим, як попередити цей біль, як зробити так, щоб реальність не була такою жорстокою», - зазначив пан Волтерс під час відкриття. А в коментарі «Дню» він також відзначив: «Я і мої колеги помітили, що українці дуже люблять фотографію, цікавляться нею. У кожному українському місті є чимало фотовиставок. Окрім зацікавлення фотографією, я бачу величезний потенціал України в цій сфері. У вашій країні справді багато талановитих фотографів».
Виставка World Press Photo 2012 триватиме у Музеї історії Києва до 27 лютого. У рамках заходу відбудуться також майстер-класи фотожурналістів Андрія Мосієнка, Валерія Соловйова, Віктора Марущенка.