Українські журналісти виступили проти «чорних стрічок»

1 Лютого 2013
17198
1 Лютого 2013
09:55

Українські журналісти виступили проти «чорних стрічок»

17198
Експерт: «Можна було б спробувати «боротися» з урядовцями загальнонаціональним бойкотом, але не вистачить професійної солідарності»
Українські журналісти виступили проти «чорних стрічок»

Журналісти вимагають від українських урядовців більшої відкритості та здорового діалогу. Представники відразу кількох медіа-організацій 28 січня на черговій робочій зустрічі в рамках програми «Відкрита розмова» заявили, що в країні простежується все більша тенденція до закритості органів влади. Як приклад журналісти навели наявність в залі урядових засідань так званих «чорних стрічок», які традиційно відмежовують їх від міністрів. Через це неможливо оперативно одержати від міністра коментар чи записати з ним бліц-інтерв'ю.

 

Як повідомляє сайт Інституту масової інформації, присутній на зустрічі директор департаменту інформації та комунікації з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів Сергій НАГОРЯНСЬКИЙ на закиди журналістів відповів, що «чорні стрічки» були встановлені у Кабміні службою охорони з міркувань безпеки. За його словами, вони ніяким чином не погіршують умови роботи журналістів. Натомість Нагорянський порадив співробітникам ЗМІ активніше співпрацювати з прес-службами міністерств.

 

Нагадаємо, що вперше журналісти публічно виступили проти «чорних стрічок» ще наприкінці 2011 року на Міжвідомчій робочій групі. Тоді урядовці пообіцяли створити «мікс-зони» для вільного спілкування з пресою. Утім, такі зони так і не з'явилися.

 

Звичайно, «чорні стрічки» в залі урядових засідань, як і так звані «чорні списки» журналістів (внесеним у такі списки медійникам у деяких міністерствах практично неможливо отримати коментарі) - лише окремі симптоми тотальної закритості владних структур. І ця закритість, небажання урядовців спілкуватися з журналістами, на думку політологів, у майбутньому лише посилюватиметься.

 

- В українських політичних реаліях, на жаль, нереально очікувати від влади відкритості та готовності до діалогу з медіа. Якби журналісти запитували в урядовців про їхні враження від дорогих автомобілів, курортів чи ресторанів, вони б з ними залюбки спілкувалися. А відповісти на фахові й актуальні запитання журналістів без допомоги прес-служб в Україні можуть одиниці урядовців. Тому й існують «чорні стрічки»: владі краще публічно не показувати свою некомпетентність або відсутність позитивних результатів роботи, - зазначив у коментарі «Дню» політолог і публіцист Костянтин МАТВІЄНКО. - Небажання влади спілкуватися із пресою викликане і тим, що урядовці часто не мають елементарних навичок спілкування з медіа та взагалі не вміють вести діалог у межах загальноприйнятих культурних норм. Журналістам можна було б спробувати «боротися» з урядовцями загальнонаціональним бойкотом. Наприклад, провести акцію «День без уряду», звернувшись до всіх колег із пропозицією принаймні упродовж одного дня не повідомляти у ЗМІ про діяльність уряду. Але, чесно зізнаюся, я не бачу в Україні нормальної журналістської солідарності. Обов'язково з'являться ті, хто навпаки на фоні загальної мовчанки розпіарить Кабмін.

 

За словами політолога, у цивілізованій демократичній країні представники медіа про небажання урядовців вести з ними здоровий діалог відразу повідомляють Президенту. «Але в українських реаліях такі звернення, очевидно, не будуть дієвими, адже сам глава держави не проводить прес-конференцій та уникає відкритих прямих розмов, - продовжує Костянтин Матвієнко. - Якщо керівник країни нехтує спілкуванням з пресою, то його підлеглі - й поготів».

 

...А тим часом, доки журналісти вкотре звертаються до урядовців з проханням бути відкритішими, Україна в світовому рейтингу свободи слова опустилася все нижче, зрівнявшись із такими країнами як Алжир, Гондурас та Південний Судан. Так, за рейтингом Міжнародної організації «Репортери без кордонів», упродовж 2012 року в країні зафіксовано найгірший результат за рівнем свободи ЗМІ з часів Помаранчевої революції - 126-те місце. Для порівняння: 2011 року наша країна посідала 116 місце.

 

Вадим Лубчак, «День»

Фото - «День»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Вадим Лубчак, «День»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
17198
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду