Українські журналісти виступили проти «чорних стрічок»
Журналісти вимагають від українських урядовців більшої відкритості та здорового діалогу. Представники відразу кількох медіа-організацій 28 січня на черговій робочій зустрічі в рамках програми «Відкрита розмова» заявили, що в країні простежується все більша тенденція до закритості органів влади. Як приклад журналісти навели наявність в залі урядових засідань так званих «чорних стрічок», які традиційно відмежовують їх від міністрів. Через це неможливо оперативно одержати від міністра коментар чи записати з ним бліц-інтерв'ю.
Як повідомляє сайт Інституту масової інформації, присутній на зустрічі директор департаменту інформації та комунікації з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів Сергій НАГОРЯНСЬКИЙ на закиди журналістів відповів, що «чорні стрічки» були встановлені у Кабміні службою охорони з міркувань безпеки. За його словами, вони ніяким чином не погіршують умови роботи журналістів. Натомість Нагорянський порадив співробітникам ЗМІ активніше співпрацювати з прес-службами міністерств.
Нагадаємо, що вперше журналісти публічно виступили проти «чорних стрічок» ще наприкінці 2011 року на Міжвідомчій робочій групі. Тоді урядовці пообіцяли створити «мікс-зони» для вільного спілкування з пресою. Утім, такі зони так і не з'явилися.
Звичайно, «чорні стрічки» в залі урядових засідань, як і так звані «чорні списки» журналістів (внесеним у такі списки медійникам у деяких міністерствах практично неможливо отримати коментарі) - лише окремі симптоми тотальної закритості владних структур. І ця закритість, небажання урядовців спілкуватися з журналістами, на думку політологів, у майбутньому лише посилюватиметься.
- В українських політичних реаліях, на жаль, нереально очікувати від влади відкритості та готовності до діалогу з медіа. Якби журналісти запитували в урядовців про їхні враження від дорогих автомобілів, курортів чи ресторанів, вони б з ними залюбки спілкувалися. А відповісти на фахові й актуальні запитання журналістів без допомоги прес-служб в Україні можуть одиниці урядовців. Тому й існують «чорні стрічки»: владі краще публічно не показувати свою некомпетентність або відсутність позитивних результатів роботи, - зазначив у коментарі «Дню» політолог і публіцист Костянтин МАТВІЄНКО. - Небажання влади спілкуватися із пресою викликане і тим, що урядовці часто не мають елементарних навичок спілкування з медіа та взагалі не вміють вести діалог у межах загальноприйнятих культурних норм. Журналістам можна було б спробувати «боротися» з урядовцями загальнонаціональним бойкотом. Наприклад, провести акцію «День без уряду», звернувшись до всіх колег із пропозицією принаймні упродовж одного дня не повідомляти у ЗМІ про діяльність уряду. Але, чесно зізнаюся, я не бачу в Україні нормальної журналістської солідарності. Обов'язково з'являться ті, хто навпаки на фоні загальної мовчанки розпіарить Кабмін.
За словами політолога, у цивілізованій демократичній країні представники медіа про небажання урядовців вести з ними здоровий діалог відразу повідомляють Президенту. «Але в українських реаліях такі звернення, очевидно, не будуть дієвими, адже сам глава держави не проводить прес-конференцій та уникає відкритих прямих розмов, - продовжує Костянтин Матвієнко. - Якщо керівник країни нехтує спілкуванням з пресою, то його підлеглі - й поготів».
...А тим часом, доки журналісти вкотре звертаються до урядовців з проханням бути відкритішими, Україна в світовому рейтингу свободи слова опустилася все нижче, зрівнявшись із такими країнами як Алжир, Гондурас та Південний Судан. Так, за рейтингом Міжнародної організації «Репортери без кордонів», упродовж 2012 року в країні зафіксовано найгірший результат за рівнем свободи ЗМІ з часів Помаранчевої революції - 126-те місце. Для порівняння: 2011 року наша країна посідала 116 місце.
