Що рік прийдешній нам покаже?

13 Січня 2013
0
17728
13 Січня 2013
10:46

Що рік прийдешній нам покаже?

0
17728
Назріла «перезмінка» телеформатів із прицілом на «розумного» глядача...
Що рік прийдешній нам покаже?
Вихід у прокат українських дитячих кінокартин, створених за держрахунок (квітень—вересень). Прем'єра «Баядерки» на сцені Національної опери в інтерпретації великої Наталії Макарової (лютий). Парад молодих режисерських талантів на театральному фестивалі імені Леся Курбаса (квітень). Українська прем'єра «Вія», створеного Владом Троїцьким («ДАХ») у Швейцарії (січень). Шедеври Пінзеля в «Мистецькому Арсеналі» відразу після успішної виставки в Луврі (лютий— березень). Назріла «перезмінка» телеформатів із прицілом на «розумного» глядача... 
 
Це лише кілька сюжетів, які, можливо, визначать культурний контекст 2013-го. Попри наші вічні культурні проблеми-дилеми, все одно будуть і резонансні виставки, і яскраві прем'єри, і нові книжки, й інколи — розумні телепроекти. Про деякі очікувані культурні сюжети 2013-го — в огляді DT.UA та спеціальних коментарях для нашої газети.
 
Почнемо з того, що передбачати або перелічувати всі культурні новинки нового року — безглуздо. Тому звернемо погляд тільки на деякі, на дещо. 
 
Гучним і «багатогамним» буде гастрольне музичне життя. У Києві, зокрема. Як зазналися DT.UA окремі промоутери, зірок буде багато, зірки будуть не «задешево». У квітні з туром приїде в Україну Земфіра, яка останнім часом нібито перебувала в тіні. Влітку до нас завітає культовий репер NOFX. Нібито ведуться переговори про київські гастролі з менеджментом популярного серед дівчаток Джастіна Бібера (у Москві його концерти вже анонсовані). До Києва у 2013-му також завітають: Алессандро Сафіна, Кейко Мацуї, Ванесса Мей, Адам Ламберт, Ніно Катамадзе, Джо Кокер і навіть... Хуліо Іглесіас (патріарх романтичної зарубіжної естради). 
 
Якщо міркувати, що особливо «резонансне» з'явиться на книжковому ринку, то, на думку деяких експертів, варто звернути увагу на кілька важких «томиків». Один із них — роман «Великі груди, широкий зад». Автор — Нобелівський лауреат з літератури 2012 року Мо Янь (Китай). Письменник розповідає про матір-одиночку, яка з останніх сил утримує на своїй шиї величезну родину, виживаючи у складних умовах нинішніх реалій. Успіх цього письменника у світі очевидний. Тому поява його книжок (поки що в російському, а потім, можливо, і в українському перекладах) — уже велика подія. З'явиться 2013-го на наших розкладках ще одна літературна сенсація — роман «Випадкова вакансія» письменниці Джоан Роулінг, авторки «Гаррі Поттера». Керівники видавництв і великих книжкових маркетів не сумніваються, що ця книжка стане хітом продажів у 2013-му, оскільки Роулінг — стійкий бренд і медійна знаменитість. Недавній переможець літературної премії Євросоюзу норвезький письменник Карл Фруде Тіллер також зазирне на пострадянський книжковий ринок зі своєю книжкою «Замикаючи коло», в якій розповідається про героя, котрий втратив пам'ять... 
 
Недавно, до речі, ще один лідер продажів у СНД теж втрачав пам'ять. Це персонаж книжки французького письменника Жана-Крістофа Гранже «Пасажир». У 2013-му очікується нова книжка цього дуже популярного автора гостросюжетних трилерів — Kaiken: японська тематика, тобто ненавмисні паралелі з Борисом Акуніним.  Письменник Андрій Курков, розкладаючи пасьянс на 2013-й, зізнався DT.UA, що найцікавішою подією в новому році для нього будуть промотури по різних екзотичних країнах.  — У 2013-му очікується чимало знакових літературних подій, — каже пан Андрій. — Наприклад, фестиваль української літератури в Австрії у листопаді. День України в Європарламенті у травні. Для мене особисто важливий вихід «Долі папуги» в Австрії та участь у книжковій виставці в Абу-Дабі.
 
* * *
 
Як ніколи насиченим обіцяє бути наше арт-життя. Різні музеї останнім часом отримали нових керівників. І конкуренція між цими інституціями помітно загострилася. PinchukArtCentre, Національний художній музей, музей Тараса Шевченка — багато музеїв та галерей готують різні проекти для своїх завсідників і гостей.  
 
— Одним із ключових проектів 2013-го в «Мистецькому Арсеналі» стане «Код Пінзеля», вже відома у Європі виставка геніального українського скульптора, — розповідає DT.UA генеральний директор «Мистецького Арсеналу» Наталя Заболотна. — Шедеври «українського Мікеланджело» до нас прибудуть відразу ж після їх експонування в Луврі. І в рамках київської виставки Пінзеля відбудеться презентація та вручення премії Бориса Возницького, яку заснував «Мистецький Арсенал».  
 
Ще одна кульмінація нового арт-сезону — масштабний інтегральний проект художніх музеїв у контексті нашого комплексу. У цьому кураторському проекті будуть представлені найбільш знакові віхи історії вітчизняного мистецтва. А вже в лютому запрошуємо на Fine Art Ukrаine. Очікується презентація однієї з найцікавіших приватних колекцій в Україні. Окрім іншого, ми розпочали підготовку до проведення Другої Київської бієнале «Арсенале 2014», що стартує у вересні 2014-го.  
 
* * *
 
2013-й обіцяє бути врожайним на знакові світові кінопрем'єри. Розсип нових картин від Мартіна Скорсезе, База Лурмана, Ларса фон Трієра, Вонга Карвая, братів Коенів та ін. «Колегіум» провідних світових кінокритиків з особливою готовністю очікує на прем'єру (у травні) «Великого Гетсбі». Це екранізація знаменитого роману Френсіса Скотта Фіцджеральда, втілена режисером Базом Лурманом («Мулен Руж»), із Леонардо Ді Капріо в головній ролі. Картина інтригує розкішними декораціями, костюмами та цікавим кастингом.  На підході також новий фільм невгамовного Квентіна Тарантіно — «Джанго звільнений».
 
Великі ставки кінокритики роблять і на хоррор Бена Вітлі «Поле в Англії» (герої-бранці стають жертвами жаху і параної після вживання грибів). Кінометр Мартін Скорсезе 2013-го представить «Вовка з Волл-стріт» (знову ж таки, з Леонардо Ді Капріо). А Ларс фон Трієр випустить свою сенсаційну «Німфоманку». Причому відразу у двох версіях — прокатній та порнографічній (про що попередив заздалегідь).  
 
А що «знакового» в українському кіно? На думку голови Держкіно України Катерини Копилової, у 2013-му на вітчизняні екрани вийдуть два дитячих повнометражних фільми, створені за державний кошт (режисери Віктор Андрієнко та Анатолій Матешко). Навесні з'явиться у прокаті фільм Валентина Васяновича «Звичайна справа». Також на завершальному етапі робота над інтригуючим кінопроектом режисера Олени Фетисової «Параджанов», прем'єра якого запланована на 2013 рік.  Від себе додамо: нинішнього року вийде у світовий прокат і новий фільм Кіри Муратової — «Вічне повернення. Кастинг» (з Аллою Демидовою та Ренатою Литвиновою).  
 
* * *
 
Із цікавих театральних подій шанувальникам цього виду мистецтва варто звернути увагу ось на що... Спектакль «Вій» — спільний проект київського «ДАХу» і театру Віді-Лозанна (Швейцарія). Цю роботу анонсують як «містична подорож у саме серце невідомої України». Текст — Клима, постановка — В.Троїцького. У спектаклі, що наприкінці січня буде експортований (на один день) на сцену франківців, герої зі Швейцарії опиняються в українському селі, де їх чекають жахи і зваби нашої сучасності.  2013-го святкуватимемо ювілеї двох знакових українських театральних акторів: Анатолія Хостікоєва та Олексія Богдановича. Шанувальники майстрів чекають від них яскравих прем'єр і виграшних ролей.  
 
Резонансною подією обіцяє стати постановка «Баядерки» на сцені Національної опери України, яку в лютому—березні планує показати уславлена (спеціально запрошена зі США) Наталя Макарова. Крім того, українські театрали у передчутті «Заратустри» у Львівському театрі імені Курбаса, тургенєвського «Нахлебника» у Київському театрі імені Лесі Українки... І першопрочитання в Києві легендарної п'єси Теннессі Вільямса «Орфей спускається в пекло», анонсованого Київським театром драми і комедії на Лівому березі Дніпра.
 
Ключові події нинішнього року для мене не завжди пов'язані з конкретними прем'єрами, — каже історик театру і керівник Національного театрального центру імені Леся Курбаса Ганна Веселовська. — Якби 2013-го нарешті добудували нове приміщення для Київського театру на Подолі — це справді стало б чудовою театральною подією для всіх нас. Тим більше що театр Віталія Малахова сьогодні на якісній художній висоті. Їхні спектаклі цінують і критики, і глядачі.  
 
Якщо ж сприймати як «подію» те, що пожвавлює наше художнє життя, — таким може і має стати другий забіг Фестивалю молодої української режисури імені Леся Курбаса. Цього разу фестиваль проводитиметься під патронатом «тріумвірату» — центру імені Леся Курбаса, театру імені П.Саксаганського (м. Біла Церква) та Київського Молодого театру.  Таким цікавим «подразником» нашого театрального життя, безумовно, завжди стає і брендовий вітчизняний проект «Гогольфест». Завдяки цьому проектові багато хто, бодай недовго, дивиться «поверх бар'єрів», цікавиться, чим живе «інший» театральний світ — на Заході, на Сході.  
 
А серед особливо очікуваних прем'єр — спектакль Дмитра Богомазова за мотивами творів Василя Стефаника на Камерній сцені франківців... І нові спектаклі Андрія Білоуса в Київському Молодому театрі, художнім керівником якого він став нещодавно. Безумовно, цікаві й експерименти наших молодих театральних режисерів, узятих під своє крило Молодим театром, — Тараса Жиркова, Антона Романова, деяких інших.  
 
* * *
 
І, нарешті, чого ж нам очікувати від вічно критикованого «зомбоящика»? Від телебачення?  — Маю надію, що в 2013 році до українського ТБ дійдуть-таки деякі світові тенденції розвитку ЗМІ, — каже керівник порталу «Детектор медіа» Наталя Лігачова. — Зокрема, очікуються ключові тенденції: король уже не контент, а контекст. Наші ньюс-руми давно (як і ньюс-руми світових ЗМІ) конкурують не за те, хто першим повідомить про ту або іншу подію: в епоху нових технологій для традиційних ЗМІ це стало безглуздо. Але, на відміну від світових ЗМІ, наші поки що більше стурбовані тим, як подати подію сенсаційніше, як видушити емоцію з глядача. А світові ньюс-руми — як розповісти про подію глибше, аби глядач зрозумів її суть, отримав різні версії й інтерпретації того, що сталося, можливі шляхи вирішення тощо. Тобто щоб глядач був озброєний розумінням реальності і своєї можливої участі — поведінки в ній. Гадаю, велику роль у такій можливій якісній еволюції нашого інформаційного мовлення могла б зіграти зміна редакційної політики «Інтера».
 
Взагалі, думаю, що події на «Інтері» — як поводитиметься його власник, як реагуватиме влада тощо, — вирішальним чином вплинуть на те, яким шляхом піде інформаційно-політичне мовлення далі.  Безумовно, під впливом тих-таки нових медіа бурхливими темпами розвиватимуться інтерактивні формати на ТБ.
 
Що ж стосується розважальних форматів, то чомусь я впевнена, що 2013-й стане роком остаточного фіаско новорічних форматів, які десь років п'ять були визначальними на російському й українському ТБ. Що канали у 2013-му знову почнуть вкладатися в ідеї та оригінальні формати. Також не виключаю, що котрийсь із наших каналів силами свого «продакшну» або ж у співпраці з партнерським зважиться замовити для показу в Україні і наступного продажу в інші країни, насамперед у Росію, серіального продукту для більш просунутого, ніж «диванна картопля», глядача. Власне, тенденція до зйомок якісних невеликих серіалів уже чітка, їх роблять і наші «Стар Медіа», і «Фільм ua» та ін. Але частіше все ж таки на замовленням Росії. Гадаю, нинішнього року може відбутися й зворотний процес, можливо, знову ж таки, завдяки змінам на «Інтері».  Але, в кожному разі, впевнена, що боротьба за глядача, якому потрібен продукт якості «вище плінтуса», на нашому ТБ вже починається...
 
Катерина Константинова, «Дзеркало тижня. Україна»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Катерина Константинова, «Дзеркало тижня. Україна»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
17728
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду