Після карикатур на Магомета виникла суперечка щодо свободи слова – карикатурист Вілкс

14 Листопада 2012
0
17488
14 Листопада 2012
08:26

Після карикатур на Магомета виникла суперечка щодо свободи слова – карикатурист Вілкс

0
17488
Після карикатур на Магомета виникла суперечка щодо свободи слова – карикатурист Вілкс

Після карикатури на пророка Магомета на тлі собаки, яку оприлюднив ще в 2007 році в газеті у Стокгольмі шведський художник Ларс Вілкс, у світі витворилася досить суперечлива ситуація щодо свободи слова, свободи висловлювання митців. Реакцією на такий крок Вілкса стали масові протести у мусульманському світі. Вілкс змушений був жити після цього під умовним «домашнім арештом» - під охороною поліції, бо його життю загрожувала небезпека. В ексклюзивному інтерв'ю Радіо Свобода Ларс Вілкс розповів про те, які наслідки публікації карикатур мали в його житті і чому він вважає, що свобода слова у світі зазнала поразки перед торжеством ісламістів.

 

- Це призвело до того, що обмежилися можливості створювати зображення релігійних символів ісламу, стало дуже незручно це робити. Ви можете зробити простий висновок, що кожного разу, коли йдеться про публічні відтворення зображення Магомета чи його копіювання, виникають проблеми. Ми є свідками повсюдної самоцензури щодо даної теми. Це те, що виникло внаслідок цієї публікації.

 

- Автор «Сатанинських віршів» Салман Рушді нещодавно відзначив, що після масованої підтримки його на Заході у 1989 році сьогодні ніхто не бажає висуватися з цього приводу. Ви також відчуваєте, що художники злякалися підтримувати вас?

- Для підтримки чогось, коли є величезний тиск, потрібна дуже сильна особистість. Це відбувається сьогодні. Хто може пожертвувати чимось заради мене, коли вони не отримають нічого доброго взамін? Вони лише можуть бачити, що все стає складнішим. Ви можете сумніватися, але фактом є те, що ми маємо справу з речами, з якими краще бути обережним. Це цікаво, з чим ми маємо справу нині. Я дійсно вважаю, що це засвідчує щось суттєве про наш час. З'явився страх на кшталт часів маккартизму у США (полювання на «комуністичних відьом» у владі Америки з ініціативи сенатора Маккарті у 50-і роки). Історія повторюється, коли політична коректність стає абсолютною потребою, і ця політична коректність у даній історії не може бути порушена та не бажає бачити будь-якої критики.

 

- Яка Ваша думка щодо фільму «Безвинність мусульман» і галасу довкола нього?

- Фільм зроблений дилетантським способом, але це не головне. Головне, що як погані, так і добрі фільми робляться і що й поганим фільмам дозволено з'являтися. Якщо у вас є наміри атакувати Магомета, то ви, звичайно, маєте на це право. Ніхто не може зупиняти це. Свобода слова існує як інструмент впливу поглядами.

 

- Ви тепер перебуваєте під охороною професіоналів, котрі з Вами цілодобово. Як би Ви змалювали своє життя сьогодні?

- Я живу як під домашнім арештом. Я не можу вийти з дому, не повідомивши поліцію. Так все змінилося. Але з іншого боку, я не можу стверджувати, що все так катастрофічно змінилося. Це - спосіб організації існування. Це нормально для мене. Я не можу сказати, що це велика проблема, але, звичайно, це не для кожного, жити так. Очевидно, що можна було уникнути цього. Але це не було так важко для мене, як, можливо, для інших.

 

Інтерв'ю записав RikardJozwiak

«Радіо свобода»

Фото - «Радіо свобода»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
17488
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду