Громадянській журналістиці бракує медіа-освіти

5 Жовтня 2012
0
19140
5 Жовтня 2012
09:12

Громадянській журналістиці бракує медіа-освіти

0
19140
Моран Баркай: «Завдання журналіста не змінилися. Змінилися лише методи роботи»
Громадянській журналістиці бракує медіа-освіти

Чи завжди зміна форми передбачає зміну змісту? В час, коли світ шаленіє від нових технологій та соціальних мереж, деякі медіа-експерти називають ці інновації лише новими формами подачі інформації. Про тенденції в сучасній «журналістській кухні» «День» спілкувався з авторкою резонансного дослідження онлайн-революцій «Революція: Поширюй!» (Revolution: Share!), науковцем із Нідерландів Моран Баркай.

 

- Моран, які, на вашу думку, сучасні виклики та загрози виникають перед журналістами?

- Очевидно, що зараз, за часів переважно безплатного, легкодоступного контенту, одним із найбільших випробувань для сучасних журналістів є можливість знайти оптимальну фінансову модель. Скромніші бюджети передбачають менші витрати на розслідувальну журналістику разом із погіршенням робочих умов, що одночасно означає погіршення якості новин. Тепер журналісти більш зайняті переписуванням прес-релізів, аніж перевіркою фактів та аналізом того, що насправді відбувається у світі.

 

- Чи змінюється роль журналістів разом із фундаментальними змінами в більшості суспільств? І, власне, яким зараз є завдання журналіста?

- Я не думаю, що завдання журналістів зараз змінюється. Можуть змінюватися методи роботи, але завдання залишається тим самим - інформування про події, переважно політичні, економічні та соціальні на національному та інтернаціональному рівнях, даючи змогу робити виважений політичний вибір. Також не варто забувати про освітню та розважальну роль медіа, зокрема в сферах культури та спорту.

 

- Які тенденції існують у сучасній журналістиці?

- Сьогодні ми можемо побачити значну залежність від технологій, які відкривають нові шляхи подачі інформації та дають нові можливості, зокрема журналістика даних, соціальні медіа тощо. Інтернет також змінює спосіб, у який новини сьогодні споживаються, завдяки зростанню кількості продуцентів новин і тенденції збільшення гіперпоєднання журналістських матеріалів із зовнішніми джерелами інформації (стаття поєднана гіперпосиланнями з блогом журналіста, наприклад). Також варто згадати щораз більшу кількість персональних блогів журналістів, що дозволяє їм та іншим медіа-експертам запроваджувати більш персональний підхід до журналістики. Традиційні медіа повинні вивчити нові шляхи для впровадження цих технологій і, мабуть, намагатись зайняти лідерські позиції. Не потрібно вже «наздоганяти», а радше передбачувати та лідирувати, що до останнього часу їм подекуди не вдавалось.

 

- Як би ви охарактеризували інформаційний імідж України? Які проблеми найчастіше виникають?

- Імідж України не є надто позитивним, переважно через політичні причини. Інформаційне поле основною проблемою подає політичну систему, яка сприймається як антидемократична разом з історією Юлії Тимошенко, котру всі бачать як політичну вендету.

 

- Напередодні Євро-2012 багато популярних європейських видань характеризували Україну як ледь чи не середньовічну країну з сильними рудиментами нацизму та націоналізму. Чи не є це класичним випадком викривленого висвітлення міжнародних подій, і хто повинен відповідати за цей ефект кривого дзеркала? Журналісти, спраглі до сенсацій, політичні настрої Європи щодо України чи провальна промостратегія України?

- У журналістиці завжди легше мати справу з чорним і білим. Набагато важче висвітлити нюанси. Отож, коли щось не так, це починають гіперболізувати. Це - частина людської природи - навішувати ярлики й шукати сенсації.

 

- У вашій нещодавно виданій книжці «Революція: Поширюй!» ви згадуєте громадянську журналістику як один із доволі позитивних та демократичних феноменів. Але водночас існує загроза маніпуляції, пов'язана з відсутністю журналістського професіоналізму. Як можна уникнути чи хоча б послабити такі процеси?

- Люди повинні бути освічені в галузі медіа, знати, як вони працюють і як їх читати. Загалом, ми потребуємо більше медіа-освіти. Я впевнена, що відсутність професіоналізму та імунітету щодо маніпуляцій можуть завдати шкоди лише в короткотривалій перспективі. Ось чому ми завжди маємо ставитися критично до новин, які нам подають. Але ми можемо сподіватися, що в майбутньому ми знатимемо, яким джерелам ми можемо довіряти, а яким - ні. Так само, як ми маємо сформовані смаки щодо газет. Такі, як The New York Times, вважають вартими довіри, а такі, як The British Newspaper та The Sun - ні. Утім, ми повинні пам'ятати, що сто років тому жодній газеті не варто було довіряти. Будемо сподіватися, що громадянська журналістика пройде цей етап у коротші терміни.

 

Ярина Михайлишин, «День»

Фото - «День»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Ярина Михайлишин, «День»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
19140
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду