Українські журналісти в Берліні: критика влади лише в інтернеті

27 Вересня 2012
0
19870
27 Вересня 2012
08:02

Українські журналісти в Берліні: критика влади лише в інтернеті

0
19870
Українські журналісти в Берліні: критика влади лише в інтернеті

Учасники дискусії, яка відбулась в німецькій столиці в приміщенні музею Берлінської стіни, зауважили, що перед виборами в Україні тиск на ЗМІ посилюється, а опозиція практично не впливає на ситуацію в країні.

 

Про загрозу, що нависла над українською пресою, заговорили й у Берліні. Невеличкий конференц-зал у приміщенні Музею Берлінської стіни ледь умістив усіх бажаючих, коли за трибуною зайняли місця українські журналісти. Сергій Лещенко з інтернет-порталу «Українська правда» та відома українська тележурналістка Наталя Соколенко прийшли у футболках «Стоп цензурі!». Їх та Ілону Довгань з телеканалу ТВi до участі в дискусії запросили Німецьке товариство Східної Європи і Фонд імені Фрідріха Наумана.

 

Лещенко відразу констатував, що ситуація зі ЗМІ й свободою слова в Україні стала погіршуватись. Телебачення, яке є головним джерелом інформації для більшості населення, майже повністю перейшло під контроль влади, вважає він. «Інтернет і соціальні мережі в Україні настроєні критично стосовно уряду та президента й доки залишаються більш менш вільними, але вони не є масовими», - зауважив Лещенко. За його даними, лише близько 700 тисяч громадян України користуються інтернетом для пошуку інформації, але переважну більшість з них цікавлять головним чином новини зі світу розваг.

 

Пасивність через незнання

 

Оскільки головним ЗМІ, яке має в своєму розпорядженні багатомільйонну аудиторію, залишається телебачення, зрозумілий і підвищений інтерес до цього медіа з боку влади та тиск на опозиційні телеканали. Його підтримала й Ілона Довгань з ТВі. «У нас фактично забрали ефір», - зауважила вона.

 

Дітмар Штюдеман, екс-посол ФРН в Україні, поцікавився, «чи можуть громадяни, в разі подальшого погіршення ситуації, вийти напередодні виборів на вулиці, як це вже було в 2004 році?» Українські журналісти висловили сумнів, що подібні протести повторяться й звернули увагу на пасивність людей. Як пояснила Наталя Соколенко, населення просто не знає правди. «По-перше, заборонені теми, в яких критикується президент Янукович, його родичі, або його уряд. Можна показати як Азаров відкриває дитячу лікарню, але інформація про розкрадання бюджету - табу», - пояснила вона.

 

Модернізований тиск

 

За словами українських гостей, представники влади користуються й сучасними комунікаційними технологіями, коли йдеться про тиск на ЗМІ. Якщо в минулому, з адміністрації президента через факс спускалися «темники», де розписувалися всі «новини» й те, як їх подавати, то сьогодні все йде через смартфон. «Журналісти отримують СМС, в яких їм розписують теми для репортажів», - розповіла Соколенко.

 

Увагу журналістки з газети TAZ Барбари Ортель привернули футболки «Стоп цензурі». Сергій Лещенко пояснив, що йдеться про громадський рух проти цензури й проти запровадження законів, які дозволять саджати журналістів за ґрати. Сергій і його колеги мають намір провести наступного тижня перед Верховною Радою нову акцію протесту. А в Берліні від імені руху «Стоп цензурі» він запросив жителів німецької столиці, теж вийти на демонстрацію на знак солідарності з українськими журналістами.

 

Не забули під час берлінської дискусії й про українську опозицію, яка, за словами Ілони Довгань, відчуває себе по відношенню до влади затишно й уникає конфронтації. Такі твердження здивували Дітмара Штюдеманна. «Якщо Україна все ще прагне до Європи, то хто ж зможе взяти на себе відповідальність за модернізацію і трансформацію країни?», - поставив риторичне запитання німецький дипломат.

 

Олександр Сосновський, dw.de

Фото - dw.de

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Олександр Сосновський, dw.de
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
19870
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду