Про декілька спокус для журналіста

14 Вересня 2012
0
12039
14 Вересня 2012
10:04

Про декілька спокус для журналіста

0
12039
Директор The News Media Coalition Ендрю МОУДЖЕР: «Британське суспільство не хоче бачити конвертацію грошей у політичний капітал за допомогою газетних шпальт»
Про декілька спокус для журналіста

Із виконавчим директором міжнародної організації The News Media Coalition Ендрю МОУДЖЕРОМ (Великобританія) я познайомився в автобусі дорогою з Борисполя. Утім, якби не водій (який не знав англійської), я б не взявся перекладати гостеві українські ціни на проїзд і ніякого знайомства не відбулося б.

 

Це був перший приїзд пана Моуджера до України. Метою його візиту стала участь у Всесвітньому газетному конгресі, про який «День» повідомляв тижнем раніше («Змінюються лише інструменти. Завдання журналістики - бути опорою демократії - незмінне», №159 - 160 від 07. 09. 2012 та «Свобода слова - це свобода не журналістів, а громадян, інтереси яких відстоює вільна преса», №156 від 04. 09. 2012).

 

Організація, яку очолює Енді Моуджер, відслідковує обмеження діяльності журналістів, які висвітлюють різноманітні події, зокрема й спортивні. До заснування the News Media Coalition пан Моуджер протягом 17 років працював кримінальним репортером The Times.

 

- Журналіст - це допитлива людина, вимоглива до себе, яка робить усе можливе, щоб залишатися об'єктивною, - говорить Енді Моуджер. - Але нині існує розрив між подіями й мас-медіа, який поглиблюється через зростання популярності Інтернету, а також тому, що телерадіокомпанії продають права на перегляд новин он-лайн. Тож маємо вільні медіа, які змушені боротися за те, щоб знайти собі місце.

 

- Нині інтернет-сайти популярних газет почали використовувати опцію платного контенту. Як оцінюєте це? Чи має така ініціатива майбутнє?

- Коли медіа вдалися до таких механізмів, кількість користувачів різко зменшилася. У деяких випадках відвідуваність знижувалася на 75 - 90%. Обнадіює те, що медіа вводять лише частковий контроль за своїм контентом, а це повертає певну кількість читачів. Із другого боку, є підстави для позитивних сподівань із двох причин. По-перше, сама аудиторія готова платити за онлайн-контент. По-друге, є сподівання, що динамічний розрив, який наразі відбувається, стане міцним фінансовим підѓрунтям для журналістики в майбутньому. Мас-медіа не зможуть належно виконувати свою роботу без фінансової стабільності, до того ж і суспільство має їх визнавати. Щоб журналістика щодня була солідною, розслідувальною і критичною, потрібно багато грошей. Світ Інтернету, представлений онлайн-журналістами, блогерами, є хорошою основою для цього, однак йому не вдається поки що відтворити всієї потужності новинних редакцій.

 

- Як часто журналісти у Великобританії зіштовхуються з проблемою свободи преси та обмеженням їхньої діяльності?

- Досить часто. Наприклад, спортивні редактори нерідко розповідають мені, що їхні журналісти борються за можливість узяти інтерв'ю у спортсменів, які обмежують свої зустрічі з медіа. Іноді журналістам дозволено відвідувати прес-конференції, на яких диктофон і камера - заборонені. Тому справді є дуже багато обмежень, які накладаються не тільки на тих журналістів, які пишуть про спорт, а й на тих, хто висвітлює розважальні теми.

 

- Як можна розв'язати цю проблему?

- Ми як суспільство повинні усвідомлювати всю важливість незалежних і вільних медіа. Якщо це буде зрозумілим для соціуму, то і влада зрозуміє, що вона має захищати інтереси журналістів і що медіа повинні мати можливість вільно створювати новини. The News Media Coalition якраз і бореться за те, щоб медіа були прибутковими і мали повагу в суспільстві.

 

- Перед Євро-2012 Бі-Бі-Сі відзняла скандальний сюжет із футболістом Солом Кемпбеллом, який закликав британських уболівальників не їхати до України, інакше вони «можуть повернутися у труні». Як у вашій організації відреагували на таку «журналістику»?

- Ми не вплутувалися в цю історію. Але наші принципи зрозумілі: у суспільстві журналістику цінують найбільше тоді, коли вона фактологічна, об'єктивна, ретельна і ѓрунтується на основних принципах якісних медіа. Утім, завжди є спокуса взяти один факт і побудувати навколо нього історію. Тоді обов'язок редакторів - слідкувати, щоб контент, який вони виробляють, не перетворювався на пропаганду. А коли мова йде про події, що відбуваються за кордоном, існує велика спокуса відтворювати плітки, не роблячи при цьому належного журналістського матеріалу. Так могло статися й у випадку із Солом Кемпбеллом.

 

- Давайте згадаємо скандал із газетою Мердока The News of the World, журналісти якої використовували незаконні методи збору інформації. Як, на ваш погляд, можна покласти край таким явищам?

- Ця ситуація зумовлена передусім високою конкуренцією: зростання інтернет-аудиторії потребує від журналістів більшої оперативності. А підвищення популярності соціальних мереж, зокрема Twitter, робить величезний тиск на журналістів. Але нічим не можна виправдати те, що інформацію здобуто неправдивим шляхом. Дуже важливо, щоб редактори та медіа-власники розуміли це. А для журналіста важливо буди підготовленим до будь-яких викликів. Є чимало випадків, коли молодим медійникам бракувало мудрості й сили волі, щоб належно працювати й іноді казати своїм редакторам тверде «ні».

 

- Кілька років тому два британські журналісти написали книжку «Лондонград», в якій ідеться про російських олігархів, що емігрують до Лондона з Росії. Однією із причин їхньої зацікавленості саме у Британії є відкрите й чесне правосуддя. Нещодавно закінчилася скандальна судова справа між Березовським і Абрамовичем. Чи вже звикли в Британії до російських багатіїв, які поволі починають інвестувати у британські медіа?

- Англійців хвилює участь російського капіталу у британському бізнесі, зокрема в медіа-бізнесі. Але сьогодні він уже не становить великої проблеми. Із другого боку, відрадно, що навколо є гроші, які може бути вкладено у британську пресу й журналістику. Важливо також і те, що британські редактори дуже сильні морально, щоб тримати планку і стандарти журналістики, чого від них і очікує аудиторія. Британське суспільство не хоче бачити конвертації грошей у політичний капітал за допомогою газетних шпальт. Утім, іноземне фінансування не відображається на редакційній політиці газет Британії, тож я не думаю, що це є якоюсь загрозою.

 

- Нещодавно Великобританія активувала «список Магнітського». Як, на вашу думку, це може відобразитися на відносинах між Лондоном і Москвою?

- Будучи частиною міжнародного співтовариства, британські дипломати постійно шукають підходи до російського уряду й нагадують йому про важливість дотримання прав людини. Британські ЗМІ є наріжним каменем вільного суспільства, і я думаю, що ми також хотіли б побачити покращення ситуації зі свободою висловлювань у Росії. Те ж саме ми очікуємо і в галузі прав людини.

 

- Якими є ваші враження від спілкування з українськими журналістами?

- Українські журналісти чітко йдуть шляхом цифрової революції, а також використовують технологічні можливості значно успішніше, ніж у багатьох інших країнах. Однак, фіксуючись на технологіях, не cлід забувати про важливість свободи висловлювань і фактажу - тих постулатів, які прагне захищати наша організація. Тому я хотів би закликати українських редакторів працювати в такому ж руслі і надалі: переходити до нових бізнес-моделей і пам'ятати при цьому про фундаментальну роль журналістики в демократичному суспільстві.

 

Ігор Самокиш, «День»

Фото - «День»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Ігор Самокиш, «День»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
12039
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду