Арабська весна й інтернет як осередок зародження протесту (+ВІДЕО)

9 Вересня 2012
0
17910
9 Вересня 2012
17:50

Арабська весна й інтернет як осередок зародження протесту (+ВІДЕО)

0
17910
Туніс, Єгипет і Йорданія – приклад країн, де соціальні мережі відіграли неабияку роль в історичних для цих суспільств протестах. Вони необов’язково привели до повалення влади: якщо у перших двох країнах арабська весна вплинула на зміну правлячих режимів, то у Йорданії – підштовхнула до політичної реформи. Радіо Свобода пропонує три історії про те, як ЗМІ і соціальні мережі під час подій арабської весни стали фактично нерозривними.
Арабська весна й інтернет як осередок зародження протесту (+ВІДЕО)

Тунісець Самі Бен Гарбія - правозахисник і співзасновник сайту «Наваат», що у перекладі з арабської означає «Ядро». Саме це інтернет-видання наприкінці 2010 року розпочало оприлюднення тих документів WikiLeaks, які стосувалися зловживань туніської влади. У секретних депешах ішлося зокрема про те, що «режим президента Бен Алі втратив зв'язок із народом» і «покладається на поліцію», щоб «втримати владу».


Саме сайт «Наваат» оприлюднив цю дипломатичну переписку, названу «Тунілікс». Вона блискавично поширилася у соціальних мережах і лише підігріла гнів народу Тунісу на чинний на той момент режим.


«Тунілікс» лише опублікував ці депеші, вклав їх у контекст, а вже інші - наші блогери, активісти - почали перекладати їх і поширювати у Facebook. І вже далі всі ці поширення, посилання ставали джерелом інформації для різних ЗМІ», - розповів Самі Бен Гарбія на церемонії New Media Award. 


i5M?version=3&hl=uk_UA"

Перші два тижні туніських протестів, за словами Бен Гарбії, іноземні ЗМІ не знали, що відбувається у цій арабській країні. «Наваат» збирав у соцмережах найцікавіші повідомлення та відео активістів «туніської весни», перекладав їх англійською і публікував на сайті. Так новини потроху поширювалися на Захід - попри спроби влади Тунісу блокувати роботу Facebook, YouTube та Twitter. Першими інформацію з «Наваату» підхопили канали «Аль-Джазіра» та «Франс 24». Далі вона стала глобальним надбанням.


Єгипет: протестувальники назвалися іменем вбитого блогера


«Всі ми - Халед Саїд» - рух на підтримку 28-річного єгипетського блогера і підприємця, забитого до смерті поліцейськими в Александрії за викладене у мережі викривальне відео. Загибель цього молодого чоловіка влітку 2010 року фактично стала поштовхом до гуртування єгиптян у соціальних мережах. Спочатку вони виходили на вулиці як учасники флеш-мобів пам'яті загиблого, але вже за півроку, після низки самоспалень на знак протесту проти політики Хосні Мубарака, почали об'єднуватися проти влади.


«Ключова ідея цієї сторінки полягала не стільки в об'єднанні людей у Facebook - це вже давно не було новинкою. Ми думали над тим, як винести це об'єднання за межі соціальної мережі. Флеш-моби стали першою такою спробою. Їхні учасники у більшості своїй не були громадськими активістами - це були жінки, цілі родини, які виходили на вулицю, вбрані у чорне», - розповідає Надін Вахаб, одна з адміністраторів сторінки руху у мережі Facebook. 

Tk8?version=3&hl=uk_UA"

Протести у Єгипті набули політичного забарвлення вже в січні, коли до мітингувальників проти корупції і безробіття приєдналася опозиція - вже з вимогою відставки Мубарака. Тоді ж почалися і сутички прихильників і супротивників чинного на той момент президента. Весь цей час інтернет-активні єгиптяни постили на своїй сторінках у Facebook, Twitter і YouTube фото та відео з епіцентру подій, які нерідко потрапляли в ефіри провідних західних телеканалів.


Йорданія: через протести король двічі змінював уряд

 

Якщо у Тунісі і Єгипті події «арабської весни» привели до повалення політичних режимів, то у Йорданії протести мали менш бунтівний характер. Ліна Еджейлат - журналістка із Аммана, засновниця надзвичайно впливового у Йорданії сайту 7iber.com. У країні, де з 6 мільйонів населення 2 мільйони - інтернет-активні користувачі, наголошує вона, не можна було не замислитися, на що здатна мобілізована у мережі спільнота.


Метою йорданських журналістів і блогерів, за словами Еджейлат, було не повалення у країні монархії. У мережі вони об'єднали довкола себе людей, які прагнули змін. «Порівняно з іншими арабськими країнами, Йорданія під час тих подій була справжньою «тихонею». Однак реально за рік до протестів у Йорданії ніхто не міг навіть уявити, що у країні говоритимуть про ймовірність політичної реформи та проблеми конституційної монархії», - зазначає вона.  


qiM?version=3&hl=uk_UA"

На відміну від Тунісу і Єгипту, керівництво Йорданії вирішило не випробовувати терпіння мітигувальників. Спочатку король Абдалла Другий розпустив один уряд і доручив новому займатися вирішенням економічних і політичних проблем - цього вимагали протестувальники. Однак після такого рішення короля учасники мітингів вирішили не розходитися з центральних вулиць йорданських міст і почекати на перші ухвали нової ради міністрів. Розчарування новим урядом спричинило нову хвилю протестів, яку вдалося вгамувати лише другим оновленням міністерського складу.


Чи можливі інтернет-революції? Про це слухайте у програмі «Молодь Плюс» 7 вересня о 21:33 на Радіо Ера ФМ.

 

 

Олена Ремовська, «Радіо Свобода»

Фото, відео - http://www.radiosvoboda.org

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Олена Ремовська, «Радіо Свобода»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
17910
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду