У Росії каратимуть анонімних критиків влади в інтернеті?
У Росії за критику влади в інтернеті може загрожувати кримінальна відповідальність. Про цю ініціативу написала «Независимая газета», пославшись на джерела, близькі до Кремля.
На початку жовтня Державна Дума підведе підсумки правозастосовчої практики прийнятого навесні закону про наклеп. «Єдина Росія», як стало відомо «Независимой газете», готова внести поправки, що дозволяють карати анонімних критиків влади в мережі.
У Кремлі, як повідомило джерело видання, близьке до адміністрації президента, стурбовані поширенням в мережі різкої, але бездоказової критики на адресу влади. За словами джерела, такого роду висловлювання дозволяють собі і журналісти, які на сторінках своїх ЗМІ змушені дотримуватися закону, а в інтернеті переходять межі дозволеного: «У застарілому законі про ЗМІ не прописані норми, що регулюють поведінку преси в мережі. А там фіксується багато порушень з її боку».
За словами віце-спікера Держдуми і члена комітету нижньої палати з культури Сергія Железняка, «зі ЗМІ зараз якраз все зрозуміло»: «Законом уже передбачена певна відповідальність для журналістів - і для видань, і для авторів. Але що робити, якщо якийсь анонімний користувач дозволяє собі образливі висловлювання? В цьому напрямку ми будемо розглядати питання, пов'язані з удосконаленням законодавства, для того щоб анонімність не створювала ілюзію безкарності для таких людей».
Він наголосив, що питання буде вирішено «через внесення змін до законодавства, які дозволять встановлювати особу тих, хто, прикриваючись анонімністю, скоює злочини в мережі. Це дуже серйозна робота, вона не відноситься до ЗМІ - вона відноситься до інтернету.
Необхідно проаналізувати правозастосовчу практику нового закону, вважає Сергій Железняк. Робота буде закінчена через місяць, і тоді з'являться конкретні пропозиції з виправлення законодавства, пояснив віце-спікер: «Якщо громадянин називає конкретну партію або конкретну людину - то йому можна буде висунути звинувачення».
Депутат Держдуми від «Справедливої Росії», перший заступник голови комітету Держуми з конституційного законодавства і держбудівництва Олександр Агєєв повідомив: «Все, що стосується екстремізму, ми завжди підтримували. І обговорення в Думі цих питань ми теж підтримаємо. Якщо екстремістські заяви і висловлювання продовжать з'являтися в інтернеті - вони будуть прирівняні до висловлювань у ЗМІ, тобто до пропаганди».
У жовтні 2011 року комісія Ради Федерації з питань розвитку громадянського суспільства схвалила законопроект проти екстремізму в інтернеті. Документ передбачає норму, відповідно до якої будь-які висловлювання екстремістського характеру в мережі будуть вважатися публічними і потягнуть покарання до п'яти років позбавлення волі - так само як аналогічні заклики в ЗМІ.
Партійний юрист, заступник голови комітету Держдуми з конституційного законодавства і держбудівництва Вадим Соловйов повідомив, що ще навесні в партії влади йшли жваві розмови про те, щоб «взяти під контроль інтернет і ввести кримінальну відповідальність для критиків партії влади»: «Восени тема стане особливо актуальною, тоді і будуть прийняті закони, що посилюють відповідальність за різкі висловлювання громадян в мережі. Думаю, що єдинороси візьмуть дуже жорстку поправку, хоча в принципі вона суперечить підходу Європейського суду і Європейського парламенту до цих питань».
Спроби регулювати інтернет-простору занадто складні технічно підкреслив гендиректор Центру політичної інформації Олексій Мухін: «Тому ініціативи Кремля в даному напрямку носять педагогічно-залякувальний характер. Влада хоче збити хвилю політичної активності в мережі». У Думі, вважає експерт, чудово розуміють, що дана ініціатива викличе серйозну протидію як ЗМІ, так і зовнішніх спостерігачів: «Депутати і Кремль повинні замислитися, як би з водою не виплеснути й дитини. Можна легко створити собі негативний імідж, позиціонуючи Росію країною, яка душить інтернет за прикладом Китаю чи Північної Кореї. Тому президент навряд чи піде на реалізацію такого роду ініціатив. Скоріше це попереджувальний постріл».
«Детектор медіа»
