Заразна хвороба

19 Серпня 2012
28639
19 Серпня 2012
11:19

Заразна хвороба

28639
За місяц до дванадцятої річниці загибелі Ґеоргія Ґонзадзе, влада фактично дійшла до останного етапу особливо ганебної гри
Заразна хвороба

Нам регулярно повідомляють в Інтернеті про те, що замовчують телеканали. Постійна констатація хвороби своє зробила - на ці факти посилаємось, проте рідко реагуємо.

 

Скільки можна писати, виступати, різні звернення підписувати, якщо жодної реакції немає? А ще гірше, коли ця реакція - це теж цинічна маніпуляція!

За останній місяць сталися три події, які стосуються стану свободи слова в Україні.

 

За місяц до двенадцятої річниці загибелі Ґеоргія Ґонзадзе, влада фактично дійшла до останного етапу особливо ганебної гри. Теоретично, це вона намагалася звинуватити Леоніда Кучму в причетності до вбивства журналіста, але завадила Конституція - точніше, тлумачення відповідної норми дедалі слухнянішого Конституційного суду.

 

Це він вирішив, що обвинувачення у вчиненні злочину не може ґрунтуватися на даних, отриманих поза органом розслідування. А те, що ще в 2005 році Європейський суд з прав людини зобов'язав уряд України провести розслідування та встановити замовників вбивства журналіста, жодного значення не має.

Плівки Мельниченка отримані не уповноваженою на збір доказів вчинення злочину людиною, тому Кучму не можна чіпати, а ось Мельниченка - будь ласка. Кримінальну справу проти нього поновлено, а тепер Італія має вирішити - екстрадувати його чи ні.

 

Чи влада очікувала похвали за «розкриття» справи Климентьєва, невідомо. Захопленої лірики дочекалась тільки прес-секретаря президента. Ті, хто слідкував за справою, відразу помітили, що нове розкриття майже не відрізняється від висновків слідства у березні 2011 року.

Втім мало хто слідкував за цим. Друга річниця зникнення головного редактора харківської газети «Новий стиль» Василя Климентьєва, принаймні в публічній сфері, пройшла непоміченою.

 

На вбивство Володимира Гончаренка, відомого еколога, громадського діяча у Дніпропетровську влада фактично не реагувала. Жодних слів співчуття, жодних обіцянок розслідувати злочин, притягти винних до відповідальності.

Не підозрюватимемо посадовців у раптовій відразі до брехні. Обійшлися без порожніх обіцянок, бо могли собі це дозволити. Національні ЗМІ не отруювали їм життя - жодних незручних запитань не ставили.

 

Не те, щоб зовсім проігнорували, ні. Повідомили, що відомого еколога вбили, навіть, що його жорстоко побили через 4 дні після прес-конференції, на якій він озвучив інформацію про знаходження у Саксаганському районі Кривого Рогу 180 тонн хімічно забрудненого металобрухту.

Поза межами Дніпропетровська майже всі ЗМІ обмежилися одним повідомленням.

 

Симптоматично, що значно більше уваги цьому присвятили англомовна газета «Kyiv Post» і Радіо Свобода. Про заяву відомої міжнародної правозахисної організації ARTICLE 19 майже ніхто не повідомляв. І шкода, бо абсолютно влучно трафили.

ARTICLE 19 «закликає українську владу публічно засудити вбивство активіста екологічного руху як злочин проти свободи вираження поглядів, й забезпечити притягнення до відповідальності винних шляхом незалежного та прозорого процесу».

Про Володимира Гончаренка не забули. Його колеги та небайдужі волонтери створилисторінки в соцмережах, де оприлюднюють інформацію про слідство та про його останню справу, що напряму загрожує здоров'ю та життю людей.

 

Проблема тепер в доступі до аудиторії. За життя еколог доволі часто виступав в ефирі, давав прес-конферецнії. Його вбили, і ситуація радикально змінилася. Чи поступили якісь вказівки, чи телекомпанії просто вирішили перестрахуватися, наразі не зовсім ясно.

В команді Гончаренка стверджують, що «обласна влада в цілому, і Криворізька, зокрема, своїми діями прямо захищає інтереси компанії «Укр-Євро», яка маніпулює суспільною думкою і зміщує увагу громадськості від жорстокого вбивства Гончаренка».

 

Докази вони готові надати. Ніхто не просить повірити на слово. Просять тільки перевірити та, власне, провести розслідування, чи просто, привернути увагу. До того, чим колись займався Ґеоргій Ґонзадзе та Ігор Александров. Те, чому присвятив своє життя Володимир Гончаренко. І за що їх було вбито.

Звісно, моторошно стає від зіставлення всіх цих та багатьох інших імен. Втім страшно й соромно, якщо покірно погодимося мовчати.

 

Галя Койнаш, для «Української правди»

Фото -http://www.pravda.com.ua

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Галя Койнаш, для «Української правди»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
28639
Читайте також
12.08.2012 18:18
Галя Койнаш
для «Детектор медіа»
14 976
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду