«Чеснометр». Зроби сам

9 Серпня 2012
17913
9 Серпня 2012
08:28

«Чеснометр». Зроби сам

17913
«Наші гроші» знайшли як заспокоїти депутатів, що були незадоволені рухом «Чесно». Правда, у багатьох з них результати вийшли ще гірші. Але тут ми вже не винні.
«Чеснометр». Зроби сам

Якби в Україні другою державною мовою прийняли англійську, то, певно, крики народного обурення вщухли би швидше, аніж навколо компанії «Чесно», а особливо їхнього «Чеснометра». Про те, щоб люди так обговорювали мільярдні крадіжки з бюджету - годі й мріяти.

 

Градус дискусії справді зашкалював. Тим часом, перечитавши всі гнівні пости і статті, ми дійшли до висновку, що насправді вся критика зводиться лише до двох пунктів: самих критеріїв (мало, забагато, не ті), і - основне - до того, що різні критерії не можуть мати однакову кількість балів.

 

Дивно, що затративши безліч часу і інтелектуального натхнення на дискусії, люди не втілювали свої ідеї в життя. Тобто не покращували «Чеснометр» згідно із своїми переконаннями.

 

Слово «переконання» у даному випадку означає не те, що оцей депутат - «точно-наш», чи «та як же Він може бути такий самий як оце Воно?», а банальну математичну логіку. 

 

«Наші гроші»  взяли результати «Чеснометра» і ввели свої коефіцієнти до кожного з критеріїв. Від 1 до 10. Як ми вибирали - розкажемо нижче. Але головне в іншому: хто вважає, що підхід повинен бути іншим - з легкістю може підставити свої цифри. Ось Excel-файл. В ньому депутатів ранжовано по алфавіту та по отриманому рейтингу. А тепер до власне «чеснот». Отож.

 

Непричетність до корупційних дій. Коефіціент 10

 

Гадаємо, тут пояснювати не треба. Якщо депутат здавав декларації, ходив на засідання, голосував своєю карткою, а вечорами займався корупцією, то це - на наш погляд - переважує всі його доброчесності. Принагідно: нам однаково - велика корупція чи маленька. «Маленька корупція» - це те саме, що «трошки вагітна».

 

Відсутність фактів порушень прав і свобод людини.  Коефіціент 5

 

Опонентів у цій номінації напевне теж буде небагато. Додамо лише, що як правило подібні порушення з'являються не тому що «так випадково сталось», а як результат довготривалого розвитку людини. Тобто невелика історія - це лакмусовий папірець того, хто є ху.

 

Участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів. Коефіціент 3

 

Під час дискусій про «Чеснометр» з'являлось немало аргументів, що цей критерій є маловажливим. Головний аргумент: «А навіщо туди ходити - якщо більшість прийме будь-який закон?». Ми вважаємо, що ходити туди треба. І не тільки тому, що за це платять зарплату.  Річ в іншому.

 

Багатьох журналістів обурює те, що депутати дізнаються про прийняття  Верховною Радою корупційного закону тільки після того, як про це написали ЗМІ. Навіть гірше: після того, як хтось написав у блогах-фейсбуках про те, що «от така катастрофа сталась - почитайте тут».

 

Насправді ж все має бути по-інакшому: ще на етапі підготовки законопроекту журналісти повинні отримувати інформацію про майбутню крадіжку. А від кого отримувати, якщо депутати на роботу не ходять, та й навіть газет не читають. До речі, про газети - непоганий критерій. Шкода, що важко виміряти.

 

Незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців.  Коефіціент 2

 

Якби Україна була нормальною країною, то цьому критерію взагалі можна було би поставити нуль. Бо «тушки» звичайно - це неприємно, але імперативне рабство ще неприємніше. Тим паче в українських партіях, коли три лідери щось вирішили, а решта - має безсловесно це виконувати. 

 

Людина має мати право на свободу, навіть якщо ця людина - депутат. Однак два бали ми залишили. Бо кількість «свободолюбців» серед депутатського корпусу почала зашкалювати. Та й вимірюється цей їхній потяг до прекрасного цілком матеріальними речами.

 

Прозорість задекларованих доходів та майна та їх відповідність способу життя. Коефіціент 1

 

Взагалі-то ця чеснота є важливою, однак ми відштовхувались від того, як саме її аналізував рух «Чесно». У більшості випадків це була «здача-нездача»  декларації. Ми вважаємо, що декларації в Україні практично нічого не означають. Бо частки в віргінських офшорах у нас показувати не прийнято.

 

Особисте голосування в парламенті. Коефіціент 1

 

Теж мінімальна оцінка, зважаючи на українські реалії. Якщо ти у більшості - то однаково проголосуєш як треба, якщо в меншості - то голосуй-не голосуй... Але коли депутат відсидів в комітетах, виступив на трибуні, розповів журналістам і т.д., то Бог з ним - нехай не голосує особисто....

 

...У результаті наших підрахунків ми отримали дещо різноманітнішу табличку, ніж її первісний варіант в «Чеснометрі». На жаль, завелику, відтак тут можна побачити лише кілька лідерів-антилідерів.

 

Лідери і антилідери депутатського хіт-параду

Відсутність фактів порушень прав і свобод людини

Незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців

Непричетність до корупційних дій

Прозорість задекларованих доходів та майна та їх відповідність способу життя

Особисте голосування в парламенті

Участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів

Загалом

1. Деревляний Василь Тимофійович

1

1

1

1

1

1

22

1. Лановий Володимир Тимофійович

1

1

1

1

1

1

22

.................................................................

 

 

 

 

 

 

 

449. Жванія Давид Важаєвич

-1

-1

-1

-1

-1

-1

-22

449. Савченко Ігор Васильович

-1

-1

-1

-1

-1

-1

-22

449. Фельдман Олександр Борисович

-1

-1

-1

-1

-1

-1

-22

 

Знайомтесь з позитивними героями тут та антигероями парламенту тут. На це будемо в своїй роботі і орієнтуватись. Хто зробить свій конструктор - пишіть-) Листи від незадоволених депутатів не приймаються: ми у ваших цифрах не винні.

 

Олекій Шалайський, Юрій Ніколов, «Наші Гроші»

Фото - «Наші Гроші»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Олекій Шалайський, Юрій Ніколов, «Наші Гроші»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
17913
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду