«Коли вмирає щоденна газета — послаблюється демократія...»

27 Липня 2012
0
16446
27 Липня 2012
07:39

«Коли вмирає щоденна газета — послаблюється демократія...»

0
16446
У Франції остаточно припинило вихід одне з найдавніших та найпопулярніших видань France Soir. Винен російський олігарх?
«Коли вмирає щоденна газета — послаблюється демократія...»

Одну з найпопулярніших щоденних французьких газет France Soir рішенням Арбітражного суду Парижа було визнано банкротом і ліквідовано. Її засновано у 1944 році відомим французьким журналістом, сином єврейських емігрантів із Росії П'єром Лазареффом, вона здобула собі репутацію цікавого і якісного видання, яке завжди «тримало руку на пульсі». Утім, «Вечірня Франція» - як перекладається назва газети з французької - не змогла пережити фінансової кризи.

 

«Це кінець книги, кінець роману. Це був великий роман, написаний з любов'ю, з розумом... Для мене назва France Soir пов'язана з читацьким визнанням, з любов'ю до інформації, з власником газети - справжнім маленьким генієм П'єром Лазареффом», - згадує в інтерв'ю французькій радіостанції RTL Філіпп Лабро, який був журналістом видання з 1959 по 1972 рік.

 

Для France Soir ще залишалася невеличка надія - медіа-холдинг Lafront заявив про готовність заплатити за неї 56 тис. євро і зберегти шість робочих місць. Утім, співробітники категорично відмовилися від цього... Тепер газету можна буде врятувати, лише якщо знайдеться доброволець, який викупить частинами обладнання, архіви, бренд і з розпроданого видання створить нову France Soir.

 

2009 року, коли найбільш тиражоване у 1970-х видання опинилося на межі банкрутства, його викупив 25-річний син російського олігарха Сергія Пугачова Олександр. Без досвіду газетної справи, але з солідним капіталом, він одразу взявся рятувати газету. До речі, саме його більшість французьких журналістів звинувачує у «смерті» видання. Про те, скільки грошей було витрачено на відродження France Soir - можна складати легенди. Спочатку здавалося, що справи йдуть вгору - новопризначений головний редактор Крістіан де Вюльвер і серйозна зміна формату та тем дали про себе знати. Тираж France Soir збільшився на 35% - до 76 тис. екземплярів, а онлайн-аудиторія зросла у 4,5 рази. Однак, вже незабаром молодий олігарх констатував, що ті 80 млн євро, які він інвестував, не допомогли.

 

У серпні 2010 року Пугачов призначає головним редактором Ремі Дессара, який брав участь у запуску німецького таблоїду Bild. Колектив миттєво його «забракував», розуміючи можливість запровадження таблоїдного формату. Нового редактора прийняли лише після обіцянок Пугачова, що ніяких радикальних змін у виданні не буде. Кількома роками раніше, у 2006-му, колектив дав відсіч тодішнім власникам - медіа-магнату Жан-П'єру Брунуа та колишньому журналістові видання Олів'є Рею, які хотіли переформатувати газету на кшталт британського таблоїду The Sun.

 

Представник профспілки «Спільна конфедерація праці» Стефан Патюре у коментарі AFP заявив, що «це сумна кінцівка, рішення було прийнято за 10 секунд, без будь-яких пояснень. France Soir «помирає» в атмосфері байдужості. Це катастрофа для плюралізму, катастрофа для співробітників».

 

«День» зв'язався з паном Патюре і попросив його прокоментувати ситуацію із закриттям France Soir. На його думку, «смерть» видання - це «однозначно скандал», у якому слід звинувачувати лише Олександра Пугачова.

 

«Пугачов був дуже поганим босом для газети. Він взяв на себе відповідальність і «вбив» France Soir, нічого не зробивши для її збереження, - розповідає Стефан Патюре. - Єдиною причиною закриття стало те, що олігарх не захотів більше витрачати грошей на збитковий проект».

 

За його словами, газету в біді не підтримали і колеги-журналісти. «Не було солідарності і серед французьких журналістів: Le Monde, Le Figaro, France televisions та інші працівники медіа не підтримали France Soir у її боротьбі, - додає пан Патюре. - І це насправді велика проблема, адже у Франції не так вже й багато щоденних газет - 708 (!) Але коли одна припиняє існування - у лютому припинила своє існування La Tribune, нині - France Soir - це велика проблема для демократії. Ми не розуміємо, що коли вмирає щоденна газета - зменшується демократія, і думки також відмирають».

 

Нині про France Soir нагадуватимуть тільки примірники, що збереглися, спогади журналістів та їхніх колег... На веб-сайті редакція востаннє звернулася до своїх читачів: «Вечір закінчився, настала ніч. Під час місяців блукань зрідка з'являлася слабка надія на порятунок, але тепер газета померла. Хай живе France Soir!»

 

Ігор Самокиш, «День»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Ігор Самокиш, «День»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
16446
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду