Перехід на платний доступ до онлайн-медіа на прикладі Польщі

23 Липня 2012
22502
23 Липня 2012
08:32

Перехід на платний доступ до онлайн-медіа на прикладі Польщі

22502
Перехід на платний доступ до онлайн-медіа на прикладі Польщі

18 липня 7 найбільших медійних компаній Польщі, які представляють 27 національних та регіональних газет, 14 журналів та національне радіо, долучилися до національної системи платного контенту Piano. З вересня 2012 року місячний доступ до платних версій цих сайтів коштуватиме 19,90 PLN (приблизно 50 грн).

 

Система платного контенту Piano розроблена словацькою компанією Piano Media. Вона вже діє у Словаччині (з квітня 2011 року) та Словенії (з січня 2012 року). Національна система платного контенту передбачає, що користувачі отримують доступ до платного контенту за принципом кабельного телебачення: відносно невелика абонентська плата дає доступ до усіх медіа, які входять у придбаний пакет. Кожен учасник системи сам визначає яку частину контенту зробити платною, її частка варіює від 0 до 60%.

 

У Польщі 19,5 млн користувачів інтернету (51.3% від усього населення країни в 2011 році), із них 18% читають чи завантажують новини з інтернету (за даними Gemius). Абонплата за платний доступ до польських сайтів учасників системи Piano складатиме:
тижневий доступ - 9,90 PLN (приблизно 20 гривень),
місячний - 19,90 PLN (приблизно 50 грн),
річний - 199 PLN (приблизно 500 грн).

 

На кожному із сайтів учасників системи уверху розташована панель у вигляді смужки з інформацією про систему та кнопкою для залогінення чи реєстрації. Залогінившись до системи на одному із сайтів учасників, користувач залишається залогіненим перебуваючи також і на інших сайтах, підключених до системи. Ось як виглядає інформація про систему Piano цієї панелі на сайті Газети виборчої. Тут користувач бачить інформацію про пропозицію, про саму систему, перелік польських сайтів учасників. А також - ціну місячного доступу та форму для реєстрації в системі. Полякам пропонується безкоштовне користування системою до кінця серпня:

 

Перехід на платний доступ до онлайн медіа на прикладі Польщі

 

Із 19,90 злотих абонентської плати за місяць 7,96 злотих (40%) отримуватиме сайт, на якому користувач здійснив оплату. 5,97 злотих (30%) отримуватиме система у вигляді комісійних. Решта 5,97 злотих (30%) буде розподілено між учасниками системи залежно від часу, який користувач провів на тому чи іншому сайті (зображення клікабельне):

 

Перехід на платний доступ до онлайн медіа на прикладі Польщі

 

В Україні Національну систему платного контенту Piano було представлено 23 березня. Член правління компанії Piano Media Марсель Ваас виступив із відповідною презентацією на конференції «Нові медіа - нові можливості 2012», організованій Незалежною Асоціацією телерадіоМовників. У ході своєї презентації він поділився результатами впровадження системи у Словаччини (5 млн насеслення) та Словенії (2 млн населення). В Словенії система об'єднує 11 медійних компанії, місячний доступ коштує €4,89. У Словаччині система об'єднує також 11 медійних компаній, місячний доступ коштує €3,90. В обох країнах кількість користувачів, які платять за контент, значно зросла і продовжувала зростати на момент презентації:

 

Перехід на платний доступ до онлайн медіа на прикладі Польщі

 

Перехід на платний доступ до онлайн медіа на прикладі Польщі

 

При цьому доходи учасників, порівняно з індивідуальними системами платного контенту, зросли приблизно у 6 разів:

 

Перехід на платний доступ до онлайн медіа на прикладі Польщі

 

Найболючіше питання запровадження платного доступу до контенту - відтік аудиторії. Марсель Ваас запевнив, що у сайтів учасників системи Piano після запровадження платного доступу відвідуваність та перегляди сторінок істотно не змінилися:

 

Перехід на платний доступ до онлайн медіа на прикладі Польщі

 

Перехід на платний доступ до онлайн медіа на прикладі Польщі

 

Відсутність падіння трафіку та відтоку аудиторії Марсель Ваас пояснив таким чином. По-перше, якщо користувач не хоче платити контент - він читає ті статті, доступ до яких відкритий. По-друге, невисока абонплата + простота оплати + звичка = легше заплатити аніж шукати альтернативи. Тим більше, що у випадку, наприклад, Польщі, таких альтернатив і не знайти: чи не усі найавторитетніші сайти стали учасниками системи.

 

Ціна місячного доступу встановлюється на рівні компромісу між готовністю користувачів платити та очікуваним рівнем доходів:

 

Перехід на платний доступ до онлайн медіа на прикладі Польщі

 

Польща - наразі найбільша країна, у якій запроваджено національну систему платного контенту Piano:

 

Перехід на платний доступ до онлайн медіа на прикладі Польщі

При цьому в Польщі з самого запровадження система покриває 10-15% усього онлайнового медійного контенту. У той час як у Словаччині цей показник на старті становив 5%, у Словенії - 10%. Крім того, в Польщі через систему Piano буде доступний також і контент, який ніколи раніше не був доступний через інтернет.

 

Окрім доступу до платного контенту, система пропонує також низку інших сервісів. Серед таких сервісів - персоналізація організації споживання контенту, версії сайтів без реклами, дискусійні форуми тощо. Надалі компанія планує розробити і запропонувати різні цінові моделі: преміальний пакет, друзі та родина тощо. Крім того, планується запустити мобільні додатки для зручнішої доставки контенту учасників системи до аудиторії.

 

Наразі компанія Piano Media веде перемовини із медійними компаніями 11 європейських країн щодо запровадження системи платного контенту в цих країнах. До кінця 2012 року систему планується запустити ще у двох європейських країнах.

 

Микола Костинян, watcher.com.ua

Фото - watcher.com.ua

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Микола Костинян, watcher.com.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
22502
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду