Українські книжки можуть подорожчати вдвічі – президент Форуму видавців
Президент Форуму видавців Олександра Коваль прогнозує, що книжки в українських книгарнях можуть подорожчати вдвічі із січня 2013 року, коли буде запроваджено зміни до Податкового кодексу, що нині ініційовані Міністерством фінансів та Державною податковою службою. Про це йдеться в її статті з приводу законопроекту, що скасовує податкові пільги для українських видавців та книготорговельних компаній.
Міністерство фінансів і Державна податкова служба минулого тижня оприлюднили законопроект, що скасовує з 1 січня 2013 року податкові пільги для української книги.
Логіка прогнозу Олександри Коваль щодо подорожчання книг удвічі така:
19% - ставка ПДВ у 2013;
+ 10-15% - компенсація видавцями і книготорговцями втраченого прибутку задля збереження рівня обігових коштів на рівні минулого року;
+ 20-25% - прогнозована девальвація гривні, яка настане після виборів (орієнтовно);
+ 15-20% - подорожчання паперу та енергоносіїв, зумовлене девальвацією гривні.
«Не здивуйтеся, якщо 2 січня ви прийдете в книгарню і побачите, що книжка, яку ви хотіли прочитати, коштує рівно вдвічі дорожче, ніж коштувала 30 грудня», - попереджає пані Коваль.
Враховуючи те, що за даними Асоціації українських видавців (президент Олександр Афонін) середньостатистичний українець у 2011 році витратив на книжки 20 грн, а після подорожчання книжка замість теперішніх середніх 72 грн коштуватиме 130-150 грн, такі зміни можуть викликати значну редукцію українського книговидавничого ринку. «Неминучий крах малих видавництв, саме тих, які видають наших улюблених українських письменників, елітарну гуманітарну літературу і недорогі книжки для дітей, скорочення асортименту і закриття малих книгарень», - передбачає Олександра Коваль.
Також плановані зміни до Податкового кодексу нададуть конкурентну перевагу російським видавництвам, оскільки російська книжка стане набагато дешевшою за українську.
Пані Коваль наголошує: тільки одиниці з розвинутих країн мають ПДВ на книжки на рівні інших товарів. «Уряди і громадськість цих країн добре усвідомлюють, чим загрожує зменшення доступу до освітніх і культурних можливостей через їх подорожчання: деградацією населення і втратою ефективності на внутрішньому і на глобальному ринках», - застерігає президент Форуму видавців.
Олександра Коваль закликає всіх книжників єднатися і відстояти свої права, а читачів, про всяк випадок, не зволікати з купівлею улюблених книжок.
«Детектор медіа»
