Виборча комісія боїться журналістів?
Розібратися з порушеннями роботи працівників виборчих комісій обіцяють представники організації «Громадський захист Київщини». Підштовхнув їх до цього нещодавній інцидент, що трапився із журналісткою тижневика цієї організації. За рішенням комісії з виборів сільського голови, її не допустили на засідання комісії. У Центральній виборчій комісії протиправність таких дій підтверджують. Чи покращиться робота виборчих комісій до парламентських перегонів у жовтні?
Вісімнадцятого травня цього року журналістку тижневика «Громадський захист Київщини» Ольгу Гагаріну не допустили на засідання комісії з виборів сільського голови села Світильня. Голова комісії пояснила це тим, що не хоче, щоб преса була присутня на засіданні.
Роман Головенко, експерт із медіа-права Інституту масової інформації вважає, що такі дії порушують Закон України «Про вибори депутатів місцевих рад». Цей закон не тільки дозволяє пресі бути присутньою на подібних засіданнях, але й зобов'язує її висвітлювати перебіг підготовки й проведення місцевих виборів. А отже, йдеться і про перешкоджання журналістській діяльності.
«Це виглядає так, наче представники виборчої комісії просто злякалися присутності журналістів», - говорить експерт.
Це або непрофесіоналізм, або злочинний умисел - громадський діяч
Такі випадки непоодинокі, наголошує Роман Головенко. Порушення прав преси зафіксували у різних регіонах на минулих місцевих виборах. А два роки тому значного розголосу набув судовий процес журналіста Юрія Шеляженка з Київською обласною виборчою комісією.
Павло Різаненко, голова організації «Громадський захист Київщини» пояснює, чому ця ситуація викликає занепокоєння. «Нас турбує ця ситуація, тому що члени дільничних виборчих комісій, що зараз є у місцевих виборчих комісіях, працюватимуть також і під час парламентських виборів у жовтні цього року, - наголошує він. - З огляду на ситуацію, що склалася, можна говорити або про повний непрофесіоналізм, або про злочинний умисел».
Знати свої права мають усі
Заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера у коментарі Радіо Свобода підтверджує незаконність дій голови виборчої комісії у селі Світильня.
«Виборча комісія однозначно такого рішення приймати не вправі. І голова комісії також не вправі забороняти представникам ЗМІ до початку засідання бути допущеними на таке засідання», - наголошує він.
За словами Андрія Магери, до парламентських виборів ЦВК планує видати методичні посібники для працівників виборчих комісій з огляду на нове виборче законодавство.
А довідку для журналістів стосовно їхніх прав під час виборів обіцяє видати «Громадський захист Київщини».
Євгенія Олійник, «Радіо свобода»
Фото - «Радіо свобода»
