Від робін гуда до кібер-терориста - один крок

26 Лютого 2012
16864
26 Лютого 2012
13:45

Від робін гуда до кібер-терориста - один крок

16864
Хакери паралізують сайти, зламують профілі користувачів, отримують таємну інформацію. Більшість їхніх дій - нелегальні. Та чи є поміж злочинців і добрі хакери?
Від робін гуда до кібер-терориста - один крок
Усього кілька днів тому британського студента засудили за здійснення хакерської атаки до 8 місяців ув'язнення. Минулої весни 26-річний програміст зламав акаунт одного з працівників Facebook та отримав доступ до конфіденційних даних. У суді він заявив, що вважає себе «етичним хакером». А його ціллю було відстежити недоліки системи безпеки соціальної мережі та повідомити про це операторів Facebook.
 
Останніми днями все частіше з'являються повідомлення про напади: хакери мережі «Анонімус» паралізували роботу однієї з американських охоронних фірм, активісти «Анонімусу», виступаючи проти заходів економії грецького уряду, «поклали» сторінку грецького міністерства фінансів і парламенту, через хакерську атаку сайт ЦРУ впродовж кількох годин був у режимі «офлайн». Нині поняття «хакер» тлумачать негативно, пояснює доктор Мартін Мінк, експерт із ІТ-безпеки Дармштадтського технічного університету. При цьому первинно хакер не є злочинцем: «Власне, хакером є людина, яка інтенсивно чимось займається і добре на цьому розуміється».
 
Початки хакерства

Саме поняття виникло у Масачусетському інституті технологій. При навчальному закладі діяв клуб моделювання залізниці. У 50-их роках студенти клубу проводили свій вільний час, граючи у ігри на комп'ютері – новому винаході того періоду. Особливою популярністю серед студентів користувалася велика обчислювальна машина ІВМ 704, з якою міг працювати лише навчений персонал, розповідає Штефан Ульріх, науковий співробітник робочої групи «Інформатика в освіті та суспільстві» при університеті Гумбольдта у Берліні. Відтак студенти вичікували ночі. А коли ставало темно, вони «вимикали звук, з'єднували дроти та просто гралися із технікою».
 
Хакери хочуть лише грати, випробовувати межі можливого. А справжніми злочинцями є «кракери», які зламують та шпигують, зазначає Мінк. Про те, як вивідувати дані та проникати в системи, студентів Дармштадтського університету навчають уже більше десятиліття. Але із добрими намірами. Мінк проводить спеціальний курс, під час якого студентів навчають зламувати коди у мережах та проникати у системи.
 
Кракерство на семінарах

Нападники завжди на крок попереду. Тож важливо, аби студенти також добре розумілися у цьому та могли справлятися із атаками. Лише тоді вони вмітимуть запобігати кракерським нападам. Не тільки Дармштадтський університет слідує цій тактиці, а й Рурський університет у Бохумі, Університет прикладних наук у Ахені та інші технічні вузи Німеччини.
 
Однак передбачити, чи студенти застосують свої знання зі шкідливими намірами, не може ніхто. У вищій школі Ґельзенкірхена, наприклад, підписують угоду про нерозголошення лекційної інформації. А ось Доктор Мартін Мінк із Дармштадтського технічного університету покладається на етичні міркування своїх студентів – негативного досвіду у цьому плані у нього немає. Так само, як і в Гартмута Поля з університету прикладних наук Бонн-Рейн-Зіґ: «Я знаю дуже мало таких випадків, але я знаю також випадки, коли студенти, як я можу розцінювати, помилково, зламували чужі IP-адреси. Таке трапляєтсья. Єдине, чого б я міг вимагати, це повної відвертості. Скажіть мені, будь ласка, що ви збираєтеся робити, тоді я терміново зв’яжуся із підприємствами».
 
Між хакерами та кракерами
 

З'ясувалося, хакери - хороші, кракери - погані. Чорно-біле зображення розміщене на сайті угруповання Chaos Computer Club (ССС). Найбільше у Європі об'єднання хакерів ССС є зареєстрованим товариством. На сайті спілки кожен може прочитати етичні засади хакерів. «Головними пунктами є такі як: «Уся інфорамція повинна бути відкритою», а також «Публічну інформацію – використовувати, приватну - охороняти»,- розповідає Штефан Ульріх із робочої групи «Інфрматика у освіті та суспільстві» університету Гумбольдта в Берліні. А що, коли хакери, діючи нелегально, перетворюються у робін гудів комп'ютерного світу, а виявом їхнього протесту є зламування сайтів? Реальність має і сірі тони: хакери балансують поміж хакерством та кракерством. Вони проникають у системи, аби досягнути політичних цілей та залишити свій слід.
 
Гартмут Поль є також речником товариства «Охорона даних та ІТ-безпека»: «В інтернеті не може бути спокійно, коли забувають про порядок, правила та цілі закони». Хто є хакером, а хто кракером, чітко встановлено Кримінальним кодексом. У параграфі 202а німецького Кримінального кодексу вказано: «Той, хто здійснює несанкціонований доступ до даних, які для нього не призначені і захищені від протизаконного доступу, карається штрафом або позбавленням волі до трьох років».
 
Британський студент-програміст хотів передати послання: повідомити, що у безпеці Facebook є прогалини. Однак це не захистило його від вироку суду.
 
Луара Деінґ, Христина Бондарєва, DW
Фото - http://www.dw.de

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Луара Деінґ, Христина Бондарєва, DW
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
16864
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду