Обережно: якість соціологічних даних падає!

10 Грудня 2011
0
6435
10 Грудня 2011
13:53

Обережно: якість соціологічних даних падає!

0
6435
Настав час кардинальних змін у методології, оскільки суспільство вимагає від науки точних даних, висновків і прогнозів
Обережно: якість соціологічних даних падає!
Соціологія як наука розвивається в певній динаміці — їй важливо чітко відповідати на виклики сучасності. Нині настав час кардинальних змін у методології, оскільки суспільство вимагає від науки точних даних, висновків і прогнозів. Як змінюється соціологія зсередини й з якими проблемами стикається, розповідає генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир ПАНІОТТО.

Методи опитувань: від «соломи на вітрі» до Всесвітнього павутиння

 — Наприкінці жовтня ми провели українсько-російську конференцію «Криза в методах опитування й шляхи її подолання». Річ у тому, що у світі драматично «впав» метод інтерв’ю «віч-на-віч» (face-to-face), погіршилась якість даних і зменшилася кількість досліджень за цим методом. Ця тенденція докотилася й до України — в останні роки якість соціологічних даних почала погіршуватися. Поки українські соціологи вчилися робити такі дослідження й переймали правильну технологію, відсоток людей, які відповідали на запитання, зростав (до 85—90% в 1995—1997 роках), але згодом почав падати: нині на запитання соціологів відповідає 50—60% населення, а у великих містах іще менше: 30—40%. А якщо більша частина населення не йде на контакт із соціологами, то якість соціологічних даних дуже погіршується.

В усьому світі такий факт призвів до того, що спочатку дослідники перейшли до телефонних, а потім до інтернет-опитувань. У США 2009 року частка опитувань, що замовляються за методом face-to-face, впала до 1%. Загалом у світі ситуація не така драматична, але однак вже відбувся перехід від інтерв’ю «віч-на-віч» спочатку до телефонних опитувань, а два-три роки тому на перше місце вийшли інтернет-опитування. За даними 2009 року (більш пізніх досліджень поки що немає), методом інтернет-опитування провадиться 43% досліджень, методом телефонного — 32, а «віч-на-віч» —25%.

В Україні ці процеси також ідуть, хоча й повільно. 2010 року методом особистого інтерв’ю було проведено 44% опитувань (і це домінуючий метод), телефонних опитувань — 33, з допомогою Інтернету — 24%. До нас, як і до інших країн, дійшла хвиля падіння якості особистого інтерв’ю, але відсоток населення, який можна опитувати по телефону та з допомогою Інтернету, недостатній. У вітчизняній соціології поки що відбулася одна революція — перехід до геллапівських технологій, відомих ще з 1936 року.

Першими кроками в соціології були так звані солом’яні опитування, коли в Америці у зв’язку з виборами 1824 року опитували громадян в місцях їх великого скупчення (тоді говорили, що ці опитування показують, куди схиляється громадська думка, подібно до соломи, що летить і показує, звідки дме вітер). Тоді, як у нас відбувалося скасування кріпосного права, у США проходили передвиборні опитування з приводу вже шістнадцятого президента країни…

Усі «солом’яні» опитування були ненадійними, і тільки 1936 року відбувся перехід до технології Геллапа. Це й було першою революцією в методах соціології. Другою революцією став перехід до телефонних опитувань, а третьою — до інтернетівських.

В Україні останні дві революції не відбуваються, і невідомо, як буде далі. Якщо в США й інших західних країнах кілька десятиліть тому фактично 100% населення мало стаціонарні телефони, то в нас досі тільки половина (53%). Водночас мобільні є вже в 80%. У принципі, опитування можна провадити й по мобільних телефонах, але вони дуже нерівномірно розподілені — у групі дорослого населення до 30 років їх мають 95% громадян, старші 60 років — 60, а старші 70 років — 30%. Отже, для опитувань потрібні якісь комбінації стаціонарних і мобільних телефонів, а це велика проблема — деяких людей порахують двічі, а деякі взагалі не потраплять у вибірку. Майже 20% жителів села взагалі недоступні — у них немає ні мобільних, ні стаціонарних телефонів. Тому ми не можемо перейти ні на телефонні, ні на інтернет-опитування, оскільки Інтернет розвивається у нас доволі повільно. 2010 року тільки 36% нашого населення мали комп’ютери й ще якась частина користувалася Інтернетом на роботі. Тепер Інтернетом користуються менше 40% наших громадян. Приміром, в Англії торік Інтернетом користувалися 83% населення, в Австралії — 80, у Норвегії — 90, у США — близько 80%.

— А як застосування різних методів опитування відіб’ється на репрезентативності до­слід­ження?
— У наших умовах переходити на інтернет-опитування не можна, на телефонні — теж погано, а особисте інтерв’ю стає ненадійним. У нас у цьому сенсі криза.

Улітку Європейська асоціація соціологічних опитувань разом з Американською асоціацією дослідників громадської думки провадили наукову конференцію в Лозанні. Найбільш «модні» нині комбіновані методи опитування (mix-mode surveys). Для України це вихід із ситуації. Ос­кільки, скажімо, у великих містах не складається з інтерв’ю, але є хороша телефонізація, і можна провадити телефонні опитування, а в селі, навпаки, великий відсоток населення відповідає на запитання під час особистого інтерв’ю. Тобто, можливий добір комбінації методів, який дає хороший ефект. Але якщо геллапівська технологія добре відпрацьована, є підручники, формули для розрахунків помилки, оцінки надійності, то в комбінованих методах поки що проводяться експерименти. Однак у розвинених країнах інший відсоток населення користується Інтернетом, а телефон є практично в усіх, тому їхні методи нам ще рано використовувати.

Методологія й технологія

 — У вже згадуваній жовтневій українсько-російській науковій конференції ми обговорили кризу в соціологічній методології, а також намагалися прийти до конструктивних рішень. Учені обговорювали вже наявний досвід проведення опитувань громадської думки. З Росії на форум приїхали директори й представники багатьох провідних компаній — «Левада-центра», ФОМу, «Демоскопа»,«GfK- Русь», СESSI та ін. Виявилося, що в Росії ситуація не набагато ліпша, ніж в Україні, і нові методики поки що теж не розроблено.

Чим це загрожує? Інтерпре­тація політиками й журналістами соціологічних даних, отриманих із допомогою навіть стандартних методів опитування, особливо, коли це стосується рей­тингів, буває дуже некорект­ною. Наприклад, коли порівнюються опитування, проведені в різний час, з різним списком кандидатів. А що буде, коли соціоло­ги почнуть використовувати комбіновані методи опитування?.. Навіть соціологи не мають стандартної технології об’єд­нання цих даних.

— Тому утворюються розбіжності в оцінках соціологів? Нещодавно компанія TNS одержала дані, що більшість населення виступає за пропорційну систему виборів народних депутатів, а компанія Research &Branding Group дійшла вис­нов­ку, що за мажоритарну, ос­кільки люди прагнуть знати своїх обранців в обличчя.
— Я не бачив цих даних. Треба дивитися на формулювання запитань. І тепер уже дуже важливий і метод опитування. Наш досвід по Києву показував, що дані інтерв’ю й телефонного опитування суттєво відрізняються. Коли 2008 року проходили вибори мера, у нас вийшло, що телефонне опитування дає суттєво точніші дані, ніж опитування face-to-face.

У жовтні нинішнього року КМІС і Український інститут соціальних досліджень ім. О.Яре­менка незалежно один від одного провадили дослідження щодо того, хто стане мером Києва. УІСД — методом інтерв’ю, а ми — з допомогою телефонних опитувань. За нашим даними, перемагає Віталій Кличко, а за даними УІСД — Олександр Попов. На мій погляд, розбіжності тут залежать і від анкети, і від списків лідерів у ній (наприклад, у списку УІСД було більше опозиційних кандидатів і, отже, нижчий рейтинг Кличка), і від методу опитування.

— От так у населення й виникають припущення про заангажованість соціологів… Ви вважаєте, що такі розбіжності можна звести до методології?
— У переважній більшості випадків дані різних соціологічних інститутів і центрів просто непорівнянні й досить логічно пояснюються методологією. Проблема в тому, що соціологи не запропонували універсальної методології, якою б користувалися всі. Є побоювання, що при використанні комбінованих методів усе стане ще гірше — виникає дуже багато проблем з поясненням цієї методології, адже вона стає складнішою й важчою для сприйняття, а також містить у собі більше можливостей для викривлення інформації й для маніпулювання громадською думкою.

— Як скоро впроваджуватимуться комбіновані методи?
— Вони вже в роботі. Але поки що частіше використовують якийсь один метод. І навіть при цьому виникають проблеми. Наприклад, Інститут Горшеніна регулярно провадить телефонні опитування. Їх усе частіше цитують, але ніхто не звертає уваги на те, що вони не репрезентативні для України загалом, а лише для міського населення. Навіть у разі, якщо частина сільського населення має телефони (стаціонарні мають 33% сільського населення), ці люди відрізняються за різними характеристиками, зокрема й у забезпеченості, й поглядах.

— Але за комбінованою системою можна добитися повної репрезентативності?
— Добитися можна, але методологію поки що не відпрацьовано й це не завжди виходить. За нашими дослідженнями, телефонне опитування для Києва переважніше, ніж комбіноване, оскільки в столиці стовідсоткове охоплення жителів телефонами. В інших місцях комбінування — це, напевно, єдиний метод, де можна найбільш повно досліджувати громадську думку.

Нині багато соціологів намагаються доповнити інтерв’ю «віч-на-віч» вуличними опитуваннями. Але вуличні опитування — паліативний метод, оскільки, як пише Євген Головаха, вони репрезентативні тільки для однієї категорії населення — для перехожих. Вони допомагають поліпшити ситуацію, але це тимчасовий захід.

Ще один із факторів успіху соціологів — гроші, які платять респондентам: академічні опитування по довгих анкетах продовжують залишатися на рівні. Так що для оплачуваних опитувань криза поки що не настала…
 
Фото - http://dt.ua
 
 
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
6435
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду