Дослідження: наклади україномовної преси в Україні в меншості
Критичним назвали стан української мови в друкованих ЗМІ представники Координаційної рада з питань захисту української мови при Київській міській організації товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса. Про це йдеться у зверненні Координаційної ради до власників російськомовних ЗМІ, поширеному сьогодні, 25 листопада, за підписом голови коордради, члена Національної спілки журналістів України Тараса Марусика та голови Комітету захисту українських журналістів Миколи Закалюжного. Звернення підтримали представники інтелігенції, громадські діячі, журналісти.
«За даними аналітичного огляду "Становище української мови в Україні в 2011 році", оприлюдненого в листопаді цього року Рухом добровольців "Простір свободи" за сприяння Інтернет-видання "Тексти", наклади газет українською мовою становлять 30%, журналів – лише 10%, книжок – 56%. При цьому з усіх продажів книжок в Україні видань українською мовою продається 13%»,- нагадують автори звернення.
Вони переконані: «Останнім часом українська мова піддається атакам у різних сферах – від радіо й телебачення до дитячих садків. Це суперечить конституційній нормі про те, що держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України».
Також представники Координаційної ради наголошують, що, за дослідженням журналіста «Української правди» Сергій Лещенка, президента у його закордонних відрядженнях не супроводжує жодне україномовне видання. Так, у 2011 році у у таких поїздках Віктора Януковичасупроводжували журналісти газет «Комсомольськая правда в Украине», «Известия в Украине», «Сегодня», «Факты», «2000», «Києвский тєлєграф», журналу «Профиль», сайтів «Обозреватель» та lb.ua.
Автори звернення закликають власників російськомовних журналів, газет, інтернет-видань «врахувати ситуацію і, не очікуючи наказу згори чи законодавчого врегулювання цієї проблеми, самим стати на шлях толерантного ставлення до прав українськомовних громадян. І поступово розпочати випуск українськомовних версій російськомовних видань».
Звертаючись до Віктора Януковича, Координаційна рада нагадує про своє прохання встановити 25 листопада, в річницю появи першого числа найпершого україномовного видання «Хлібороб», День українськомовної преси. З такою ініціативою до предидента інтелігенція зверталася на початку минулого року. «Відповідь надійшла від голови Держкомтелерадіо України Юрія Плаксюка, і він зазначив, що Держкомтелерадіо звернувся до Адміністрації президента з пропозицією розглянути це питання та підготувати проект відповідного нормативно-правового акту. Ані відповідного указу, ані іншого нормативно-правового акту досі не підготовлено», - кажуть представники Координаційної ради.
«В 46-мільйонній державі виходять лише дві загальнонаціональні щоденні газети. Фактично, в Україні продовжується русифікація, яку не вдалося зупинити жодному з президентів незалежної України», - зазначають автори звернення.
«Детектор медіа»
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ