Депутати хочуть у друковані ЗМІ такі ж редакційні ради, як на ТРК
У Верховній Раді зареєстровано законопроект щодо розширення прав журналістського колективу друкованого засобу масової інформації (№ 9464 про внесення змін до закону «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»).
Автори пропонують законодавчо закріпити процедуру формування редакційної колегії друкованих ЗМІ: половина від засновника, друга половина - від колективу. На думку авторів - народних депутатів Ірини Геращенко і Ольги Герасим'юк, таким чином можна буде захистити журналістів від цензури з боку керівників видання.
Відповідно до законопроекту, редколегія це «колективний, незалежний, дорадчий орган управління діяльністю редакції друкованого засобу масової інформації». Проектом передбачається закріпити в законі право журналістського колективу обирати половину складу редакційної колегії і відстоювати інтереси своїх членів.
Через участь у редакційній колегії журналістський колектив зможе здійснювати також контроль за дотриманням положень статуту друкованого ЗМІ; контроль за дотриманням його прав, вимог стосовно заборони цензури та втручання у творчу діяльність друкованого ЗМІ. Також через редакційну колегію колектив може вносити на розгляд органів управління питання про відсторонення від керівництва друкованого ЗМІ, заборони цензури і втручання у творчу діяльність тощо.
Законопроект не знайшов підтримки у журналістів друкованих ЗМІ, пише «Коммерсант Украина». Так, головний редактор журналу «Корреспондент» Віталий Сич вважає ініціативу «не до кінця продуманою». «У нас редколегія - це неформальне об'єднання, яке займається безпосередньо випуском журналу. Жоден з цих людей не призначений власником, і вони розділяють мої погляди», - заявив пан Сич. На його думку, ухвалення закону призведе до того, що «видавець зможе призначати частину колективу в обхід головного редактора». «Це абсолютно незручно, якщо власник буде призначати частину редакторів відділів або кореспондентів», - вважає Віталій Сич.
Такої ж думки і президент Академії української преси Валерій Іванов. Він вважає, що власнику видання в будь-якому випадку неважко ввести в редакційну раду зручну йому людину: «Редколегія - це робочий орган, який повинен займатися випуском видання, а не сторонніми питаннями. Конституція у нас і без того забороняє цензуру, так що множити зайві закони не варто. Автори щиро хотіли зробити як краще, але ініціатива явно недопрацьована».
Ірина Геращенко не згодна з цими аргументами: «Добре, якщо у видання розумний і чесний редактор, який не допускає цензури. Але в провінції і, особливо, в комунальних ЗМІ все далеко не так. Там редактор нерідко проводить політику партії та уряду, відверто займаючись цензуруванням матеріалів. Ухваливши цей закон, ми захистимо журналістів від свавілля таких керівників».
Член комітету з питань свободи слова та інформації Володимир Ландік припускає, що законопроект буде підтриманий парламентом, однак не вірить в його ефективність.
«Детектор медіа»