Державна мова без державної підтримки?
Кожен охочий сьогодні зможе перевірити, наскільки добре він володіє українською мовою, написавши всеукраїнський диктант. Щороку так робить близько 10 тисяч осіб, як з України, так і з інших держав, зазначає Анатолій Табаченко, перший заступник гендиректора Національної радіокомпанії, що організовує захід.
«Це не скільки акція для виховання грамотних людей, скільки акція навколо пропаганди і привернення інтересу до української мови», - наголосив Анатолій Табаченко.
За його словами, зазвичай диктант складається зі 100-120 слів, а текст намагаються підібрати, насамперед, цікавий і пізнавальний. Вживання розділових знаків та власних назв викликає чи не найбільше проблем в учасниківо.
Українська мова беззахисна
«Основна загроза для української мови те, що у великих містах - особливо мегаполісах, особливо на сході-півдні, - українська мова витіснена як розмовна із міського спілкування. Це наслідок того, що і попередні три президенти ігнорували необхідність впровадження мовної політики, яка забезпечила б нормальне функціонування української мови», - стверджує Лариса Масенко.
Із такою думкою погоджується і голова комітету Верховної Ради з питань культури та духовності Володимир Яворівський. На його погляд, нині мовна ситуація в Україні лише погіршується.
«Ніякого захисту українській мові. Іде просто інтенсивна, планомірна боротьба проти неї. Колись було, раз чи два, щоб у комітетах засідали, напрацьовували для законодавства якісь деталі. Це формальність така. Можна і розформувати. Просто голова підкомітету отримує досить невеличку надбавку до платні», - зауважив Володимир Яворівський.
«Ми отримали сьогодні мову з львівсько-галицькими діалектами. Діями держави, яка вимагає забути свою рідну мову, а вивчати тільки одну державну, суспільство обурене. Ми повинні святкувати день мов кожної національності, які наразі є в нашій країні», - наголосив Колесніченко
День української писемності та мови започатковано 1997 року указом Президента. Символом свята є Нестор-літописець, котрого вважають зачинателем української писемності. Сьогодні традиційно почнуть конкурс української мови імені Петра Яцика.
Софія Середа, «Радіо свобода»
Фото - «Радіо свобода»
