В Ефіопії судитимуть шведських репортерів
Публічні звинувачення в тероризмі, висунуті прем'єр-міністром Ефіопії Мелесом Зенауї двом арештованим шведським репортерам, «наперед визначають, чим закінчиться їхня справа», заявив Комітет захисту журналістів (CPJ).
У повідомленні, вміщеному 11 жовтня на сайті цієї міжнародної громадської організації, висловлюється тривога у зв'язку з інтерв'ю прем'єр-міністра норвезькій газеті Aftenposten. Зенауї назвав Йогана Перссона та Мартіна Шіббі, які співпрацювали зі шведською фотоагенцією Kontinent і були арештовані на території Ефіопії, спільниками терористів.
«Вони - не журналісти, - стверджував очільник африканської держави. - Навіщо було журналістам зв'язуватися з терористичною організацією, прибувати з нею в нашу країну у супроводі озброєних терористів і разом з ними брати участь у боях? Якщо це журналістика, тоді я не знаю, що таке тероризм». Зенауї назвав майбутній судовий процес над шведськими репортерами «звичайною кримінальною справою».
Йогана Перссона та Мартіна Шіббі арештували у липні після того, як вони перетнули кордон між Ерітреєю та Ефіопією з повстанцями Національно фронту визволення Оґадена ((ONLF), що діє у багатій на нафту ефіопській провінції. Згідно із законом, ухваленим 2009 року, журналісти наражаються на ризик 20-річного тюремного ув'язнення за публікацію матеріалів прихильників цієї організації, визнаних владою Ефіопії терористичною.
«Від самого арешту ефіопський уряд поставив під загрозу основні права Йогана Перссона та Мартіна Шіббі на захист - передусім презумпцію невинуватості, - наголошує КЗЖ. - Їх зображували в медіа як співучасників терористів, звинувачуючи в тероризмі без присутності адвокатів».
За повідомленнями зі Стокгольма, жоден шведський журналіст поки що не отримав візу, аби мати змогу висвітлювати судовий процес, призначений на 18 жовтня в Аддіс-Абебі.
Згідно з дослідженням КЗЖ, Ефіопія посідає друге місце після сусідньої Еритреї на африканському континенті за числом ув'язнених журналістів і перше місце в світі за числом журналістів, які через репресії проти незалежної преси опинилися у вимушеній еміграції.
«Детектор медіа»
