Дослідження: найпоширеніший вид «мови ворожнечі» у кримських ЗМІ – звинувачення у націоналізмі
Звинувачення у націоналізмі - різновид «мови ворожнечі», що найчастіше застосовується кримськими журналістами. Такого висновку дійшли експерти ГО «Євпаторійський центр регіонального розвитку» у рамках проекту «Кримські ЗМІ. Мова ворожнечі», який з вересня 2010 року виконується організацією за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».
Проаналізувавши матеріали 29-ти загальнокримських та місцевих друкованих ЗМІ, експерти зафіксували 44 випадки застосування «мови ворожнечі» як інструменту розпалювання міжнаціональної ворожнечі та нетолерантного ставлення до представників інших етнічних груп.
Найчастіше у березні 2011 року «мова ворожнечі» фіксувалася в журналістських
статтях, де об\'єктами нетолерантного ставлення були українці, що звинувачувались у націоналізмі, і росіяни, які найчастіше зображувалися в образливому контексті в анекдотах.
Найпоширенішим видом «мови ворожнечі» було створення негативного образу етнічної групи (пов\'язано не з конкретними звинуваченнями, а скоріше передано тоном тексту або фрагмента тексту) -37,25% зафіксованих випадків.
На другому місці - звинувачення тієї чи іншої етнічної групи або її представників у націоналізмі, шовінізмі або екстремізмі (31,37% зафіксованих випадків).
Згадка етнічної групи або її представників у принизливому або образливому контексті (або просто при згадці етноніма): 11,76% зафіксованих випадків.
Частіше за інших підтримували «мову ворожнечі» у своїх березневих матеріалах газети «Крымское время», «Крымская правда», «Комсомольская правда в Украине - Крым».
Метою проекту «Кримські ЗМІ. Мова ворожнечі», що здійснюється громадською організацією «Євпаторійський центр регіонального розвитку» за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" є проведення дослідження та оприлюднення фактів розпалювання міжнаціональної ворожнечі та нетолерантного ставлення до 1087 представників інших етнічних груп в кримських засобах масової інформації для подолання впливу стереотипів та упереджень у сфері міжетнічних взаємин, досягнення міжетнічного порозуміння, соціальної та культурної інтеграції національних меншин та етнічних спільнот в українське суспільство на ґрунті взаємоповаги до різноманіття культурних ідентичностей.
«Детектор медіа»
