«Матч» (смерті): історичний «екшн» про футбол

22 Червня 2011
24676
22 Червня 2011
12:26

«Матч» (смерті): історичний «екшн» про футбол

24676
Героїзм, футбол та любов – такі головні лейтмотиви нового фільму про знаменитий «матч смерті» в окупованому німцями Києві. Зйомки стрічки розпочалися в Україні. Фільм вийде на широкий екран напередодні «Євро-2012».
«Матч» (смерті): історичний «екшн» про футбол

Події сімдесятирічної давнини взялися екранізувати російські та українські кінематографісти. В основу сценарію фільму «Матч» була покладена сумна історія футбольного поєдинку в окупованому Києві в серпні 1942 року. Тоді на полі зійшлися київські футболісти, які до війни грали за футбольні клуби «Динамо» і «Локомотив», та німецька команда Flakelf, що складалася із солдатів Люфтваффе і зенітників ППО фашистської Німеччини.

 

 

Це був матч-реванш, широко розрекламований окупантами, в якому нацистам дуже потрібна була перемога. Однак попри очікування фашистів перемогли київські футболісти. Пізніше дев'ятьох українських футболістів арештувало гестапо. Чотирьох із них розстріляли. Назву «матч смерті» цей поєдинок отримав вже після війни завдяки радянській пропаганді, яка пов'язувала смерть футболістів саме з перемогою над німецькою командою. Втім, українські дослідники окупаційного періоду в історії Києва розповідають, що не все було так, як описувала тодішня радянська преса.

 

«У листопаді 1943-го після визволення Києва за вказівкою з верхівки радянській пресі потрібно було написати щось про героїзм тих, хто залишився в Києві. Однак сам поєдинок назвати «матчем смерті» називати не доречно, бо в архівах СБУ зберігається фотографія, де футболісти сфотографувалися разом після цього матчу. Вони потискають на ній один одному руки», - розказав Deutsche Welle кандидат історичних наук, дослідник окупаційної преси Віталій Гедз. За його словами, протягом літа 1942-го року команда «Старт» (так тоді називали київську збірну) зіграла десять ігор й у всіх перемогла. Не було жодної нічиї. «Для людей, які їли крихти, але незважаючи на це виходили на поле грати проти німців і перемагали, це заслуговує великої поваги», - каже історик.

 

Авторська інтерпретація

 

 

Існує безліч версій, чому київських футболістів розстріляли. Одна з них оповідає про те, що колишніх «динамівців» німці запідозрили у співпраці з НКВД, інша - що футболістів розстріляли за саботаж на хлібозаводі, де вони працювали. Однак прокуратура  Гамбурга 2005 року закрила справу про «матч смерті», яку вела з 1974 року, через брак доказів того, що перемога у футбольній грі стала причиною смерті київських спортсменів. Тож, над сценарієм до фільму «Матч» довелося попітніти. Сценаристам Дмитру Звєрькову та Ігорю Сосні довелося кілька разів його переписувати після консультацій з істориками та свідками тодішніх подій.

 

Зупинилися на авторській інтерпретації історії, яка закінчується перемогою на полі київських футболістів над командою Flakelf, ділиться виконавчий продюсер фільму Максим Асадчий. На запитання, чим фільм «Матч» відрізнятиметься від раніше знятих за цим сюжетом кінострічок, зокрема від фільму «Третій тайм», продюсер відповів: «Вони дуже відрізнятимуться. Окрім того, що в нас є любовна лінія, ми показуємо події в Бабиному яру і вибух Хрещатика і ще багато подій, які тоді відбувалися в Києві. Сам футбол буде показаний більш сучасно і цікаво. І ми робимо ставку саме на футбол, на екшен», - розповів Максим Асадчий.

 

«Братимуть» глядача і зірковим складом акторів. Головні ролі у фільмі «Матч» зіграють Сергій Безруков, Єлизавета Боярська, Станіслав Боклан, Катерина Клімова, Остап Ступка. Російський режисер фільму Андрій Малюков переконаний, що фільм матиме успіх, адже футболом цікавляться нині багато людей. «Такі події привертають увагу мільйонів вболівальників. Якщо нам вдасться достатньо зрозуміло розповісти цю історію, то цей проект буде не тільки цікавий для українців, але й зацікавить вболівальників з усього світу», - сподівається режисер. 

 

Бракує декорацій

 

Фільм зніматимуть у Києві. За винятком сцени на Хрещатику. Її фільмуватимуть у Харкові, бо там легше відтворити місто 40-х років - менше кондиціонерів, супутникових тарілок та авто. Футбольні сцени зніматимуть на стадіоні у райцентрі Васильків за 37 км від столиці. На історичному стадіоні «Старт» заважає сучасна забудова довкола арени. Бюджет кінострічки 10 мільйонів доларів. Зібрати від прокату планують значно більше. Утім, поки пропозицій про прокат за кордоном не надходило, каже виконавчий продюсер стрічки. Вихід картини на широкий екрани запланований на весну 2012 року.

 

Лілія Гришко, «Німецька хвиля»

Фото - http://www.dw-world.de

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Лілія Гришко, «Німецька хвиля»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
24676
Читайте також
24.05.2012 08:11
Вадим Дишкант, «День»
19 846
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду