Клімат змінюється – преса теж
Як підтверджує дослідження, проведене KlimaCampus при Університеті Гамбургу (Universität Hamburg), інтерес мас-медіа в європейських країнах та країнах Північної Америки розвивався за схожим сценарієм. Дослідження інших держав Азії, Африки, Південної Америки та Арабських країн не дали такого специфічного для певної території результату.
Присутність теми про зміни клімату за останні 15 років зросла на 4-8 разів в усіх досліджуваних країнах. Про це свідчать результати досліджень Майка С. Шефера (Mike S. Schäfer), Анни Іванової (Ana Ivanova) та Андреаса Шмідта (Andreas Schmidt) - наукових дослідників із питань комунікації при KlimaCampus Університету Гамбургу. Під час дослідження, результати якого опубліковані у фаховому журналі «Studies in Communication/Media», науковці проаналізували більше 80 000 газетних статей. «У всіх країнах ця тема набуває все більшого значення», - говорить Шефер.
На початку дослідники вивчали сукупність країн з усіх континентів, які охоплювали також багато неангломовних видань. Невипадково дослідження включало як «чинники» змін клімату, такі як США, Австралія чи Франція, так і потенційні «уражені» країни, такі як Намібія, Індонезія чи Мексика. Подібні роботи до цього часу обмежувалися лише західною та англомовною пресою.
Група для дослідження оцінювала газетні статті з 1996 по 2010 роки. Для кожної країни було обрано національне провідне видання, яке видавалося щоденно та в усіх регіонах, а також відповідало певним критеріям якості. Було розраховано, скільки відсотків опублікованих статей стосується теми зміни клімату.
Результат: схожа увага темі приділяється в Європі та Північній Америці. «Здається, що результати міжнародної політики з питань клімату задають такт», - говорить Шефер. Вочевидь, мас-медіа орієнтуються на такі суспільні приводи, як конференції з питань клімату чи доповіді про результати досліджень світового клімату, що проводяться IPCC.
Іншу ситуацію можемо спостерігати в іншій частині світу: якщо розглядати пресу глобально, помічаємо незначні збіги. У підгрупах, як наприклад, азіатська громадськість в Брунеї, Індонезії, Таїланді, Малайзії, Сінгапурі, Китаї, Індії, Ємені та Йорданії, науковці майже не знайшли схожих рис. Навіть стосовно країн-сусідів зі схожим економічним розвитком, таких як «Азійські тигри», не вдалося помітити чітких кореляцій.
Мас-медіа цих країн поводяться більш індивідуально та менш орієнтуються на своїх сусідів чи на припустимі глобальні теми в питаннях змін клімату. Виявилося, що на такий інтерес більш впливають національні чи регіональні наслідки зміни клімату, від яких країни, що розвиваються та нові індустріальні країни потерпають найбільше. Причини такої специфіки в окремих країнах Шефер та його колеги збираються дослідити в наступній роботі.
