56% глядачів «Великої політики» на «Інтері» готові захищати свободу слова
56% глядачів ток-шоу «Велика політика з Євгеном Кисельовим» на телеканалі «Інтер» готові брати участь в акціях на захист свободи слова. Такі результати глядацького голосування оголосив в ефірі програми 25 березня ведучий Євген Кисельов.
Нагадаємо, що однією з тем ток-шоу була: «Свободи багато не буває: коли за останні декілька років ЗМІ були найбільш незалежними від влади і від власників, чи існує абсолютна свобода слова, ким повинні бути справжні журналісти».
Журналіст Мустафа Найєм звернув увагу на те, що головна в країні подія - кримінальна справа проти Леоніда Кучми - не була висвітлена у «Великій політиці». «Ми сьогодні сидимо на ефірі головного політичного шоу країни, головна подія країни - це не ЗМІ, це кримінальна справа проти Кучми. Цієї теми немає у нас в ефірі», - сказав він. Відзначимо, що тема Кучми була піднята на початку програми в рубриках «Пряма мова» (показали без коментарів брифінг Леоніда Кучми під стінами Генпрокуратури) і «SIC!» (авторський сюжет Євгена Кисельова), які не обговорювали з гостями в прямому ефірі.
Голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко наголосив, що свобода слова залежить від журналістів, власників і влади. На його думку, головними проблемами журналістів є лінь, страх і жадібність, а власників - їхня лояльність до влади.
Натомість Євген Кисельов поцікавився в учасників обговорення, чи бачили вони хоч в одній країні світу власників ЗМІ, які були б не лояльними до влади. «Я знав одного, звали його Володимир Гусинський (екс-власник каналу НТВ, на якому колись працював пан Кисельов. - ТК), він дуже швидко позбувся свого медіахолдингу», - нагадав ведучий.
Мустафа Найєм навів приклад власника американського телеканалу Fox Руперта Мердока. Однак пан Кисельов відзначив, що для Руперта Мердока, на відміну від українських медіавласників, ЗМІ є основним бізнесом, і йому не погрожують відібрати, скажімо, нафтові свердловини в обмін на нелояльність.
На думку ж Олени Бондаренко, члена Комітету з питань свободи слова та інформації, велика частина журналістів не знають законів і норм Кодексу журналістської етики і не виконують їх, «вони читають їх в частині прав, але не обов'язків».
Художник Сергій Поярков тим часом звинуватив журналістику в «тотальній продажності». Євген Кисельов розповів, що до нього постійно звертаються політики із запитаннями, як потрапити на ефір: «Не минає й тижня, щоб не залунав телефонний дзвінок або не з'явився який-небудь політик і не спитав, як потрапити на ефір, і потім дивуються, коли я кажу, що потрібен інформаційний привід. Після цього вони питають про людину, яка може вирішити це питання, окрім мене. Окрім мене - ніхто. І вони вражені, що нікому не можна занести грошей (вони цього не кажуть, але я бачу в очах). Приходять люди, які привчені до того, що за гроші можуть потрапити на шпальти чи на ефіри».
«Детектор медіа»