Медіа будуть змушені грати за правилами інтернету

13 Березня 2011
0
24592
13 Березня 2011
13:38

Медіа будуть змушені грати за правилами інтернету

0
24592
Медіа будуть змушені грати за правилами інтернету
Коли і як скористатися новими мобільними і соціальними платформами в інтернеті – для медіа-компаній це і питання вибору моменту та технологічних інструментів, і питання бізнес-стратегії. Але можете не сумніватися: оскільки платформи швидко розвиваються, більшість компаній не мають іншого виходу, хіба що почати працювати з ними – платити будь-яку ціну за вхід.
 
Останніми днями прозвучали два нагадування про зростання могутності цих платформ – від Apple і Facebook.

Першим стала новина, що понад 200 млн осіб уже зареєстрували дані своїх платіжних карток у магазині iTunes компанії Apple. Стів Джобс ніколи не втрачає можливості обійти всіх конкурентів, і це не стало винятком.

Оголошуючи минулого тижня цю цифру на презентації з нагоди початку продажу iPad 2, Стів Джобс заявив, що Apple зараз має більше облікових записів із даними платіжних карток, ніж будь-яка інша компанія в інтернеті, більше, ніж Amazon, хоча цей веб-ритейлер і не розголошує своїх показників.

Багато із цих облікових записів використовували тільки для придбання пісень на iTunes, але вони становлять потужний актив для розширення веб-магазинів Apple. Набагато легше змусити потенційних клієнтів купувати за допомогою одного кліка – особливо якщо вони роблять це в он-лайн-середовищі, де звикли вже здійснювати покупки, – ніж змусити їх витягнути свою платіжну картку і відкрити новий обліковий запис.

Apple може брати собі 30% з трансакції, але це не здається невиправданим, тим паче, багато медіа-компаній досі намагаються переконати своїх користувачів розпрощатися з якою-небудь сумою грошей узагалі (хоча ризик бути позбавленими прямого зв’язку з платоспроможними передплатниками змушує журнали та газети – зокрема й цю – розлютитися).

На маленьких екранах смартфонів битва між магазинами програмок і відкритим інтернетом виглядає завершеною. Споживачі проголосували своїми пальцями: найпростіший спосіб знайти й отримувати доступ до послуги – через програмку, а не через відкриття веб-сторінки. Проте ще не зрозуміло, чи така сама модель поведінки переважатиме на більших екранах планшетних комп’ютерів.

Не дивно, що багато медіа-компаній хочуть, щоби все було по-іншому. Створювати програмки дорого, їх треба писати заново для кожної платформи, а обсяги доходів досі занадто малі, щоб виправдати витрачені зусилля. Щодо користувачів, які отримують контент безпосередньо через браузер, то немає й посередника, з яким треба мати справу.

Ось чому деякі медіа-компанії покладають великі надії на HTML5, сім’ю веб-стандартів, яка зробить сайти набагато гнучкішими і ближчими до досвіду використання цілком "рідних" програмок. Браузери смартфонів уже підтримують чимало із цих стандартів.

Утім, якщо залишити осторонь технічні аспекти, такі надії оминають одне важливе питання: дистрибуція. Пошук веб-сторінки за допомогою браузера, а потім створення ярлика і перетягування його як значка на головний екран телефону є складнішим процесом, ніж клікання в он-лайн-магазині з програмками – особливо якщо воно також передбачає створення нового облікового запису.

За інших рівних умов більшість користувачів надавали б перевагу купувати доступ в он-лайн-магазині з програмками. Саме тому Apple хоче перешкодити медіа-компаніям стягувати більшу плату за той самий контент або послуги в її он-лайн-магазині, ніж на їх власних веб-сайтах: коли йдеться про конкуренцію в досвіді користування послугами, вона знає, що виграватиме щоразу. Інтерес антимонопольних органів, який викликала ця поведінка, буде першим випробуванням впливу Apple на ринку планшетів.

Друге нагадування стосовно розвитку нових мобільних і соціальних платформ: цього тижня Warner Bros оголосила експеримент з он-лайн-прокату фільмів на Facebook. Плата у $3 за перегляд повнометражного фільму на сторінці у Facebook не кожному видасться гарною ідеєю проведення веселого вечора. Але існує категоричне обґрунтування для того, щоб продавати доступ до фільмів у соціальній мережі: тому що там є люди. "Темний лицар" – перший фільм, до якого Warner Bros зробила такий доступ – має 2 мільйони фанів. Оскільки всі ці люди відчули необхідність заявити про свою любов до фільму, найбільш переконані з них, можливо, й захочуть переглянути його в соціальному контексті, де друзі зможуть бачити їхні відеовподобання.

Як і Apple, Facebook також має в рукаві потенційно потужну зброю у вигляді системи платежів. Єдиний спосіб узяти в он-лайн-прокат "Темного лицаря" – заплатити Facebook Credits внутрішньою валютою мережі, яку використовували донині переважно в іграх (і за використання якої Facebook бере 30% комісії з трансакції). Платіжну систему відкрили в січні, щоб розробники могли вбудувати її у свої програмки.

Це лише перші дні цього експерименту, і не зрозуміло, наскільки широке застосування знайде ця валюта. Але як і в Apple, це ще один спосіб розширити контроль мережі над он-лайн-ідентичностями своїх користувачів, і це ще одна причина, чому медіа-компанії будуть змушені грати за її правилами.

Автор: Ричард Вотерс [Richard Waters] – редактор корпункту The Financial Times на західному узбережжі США
Джерело: The Financial Times, 10.03.2011
Зреферував: Омелян Радимський, Zахідна аналітична група
 
Фото - emeagwali.com
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Ричард Вотерс, The Financial Time
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
24592
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду