Правозахисники порівнюють поточний стан свободи слова із ситуацією 2004 року

24 Лютого 2011
0
13185
24 Лютого 2011
14:48

Правозахисники порівнюють поточний стан свободи слова із ситуацією 2004 року

0
13185
Правозахисники порівнюють поточний стан свободи слова із ситуацією 2004 року

Ситуація зі свободою вираження поглядів в Україні за 2009-2010 роки значно погіршилася. Було зафіксовано багато фактів замовчування або перекручування соціально важливої інформації, маніпуляцій у новинах, поширення політичного провладного замовлення, обмежений доступ опозиції до ефіру. Про це йдеться в доповіді «Права людини в Україні: 2009-2010», представленій 24 лютого на прес-конференції правозахисних організацій.

 

«Триває монополізація телебачення і радіомовлення. П'ять фінансових груп контролюють сьогодні близько 80% загальнонаціональних ЗМІ. Вони фактично впроваджують цензуру через висвітлення або замовчування певних фактів, керуючись інтересами власної політичної або економічної кар'єри. І журналісти в цьому випадку страждають, коли перешкоджають задумкам власників», - сказав у коментарі ТК виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Володимир Яворський.

 

Для прикладу правозахисник запропонував результати моніторингу Інституту масової інформації, згідно з яким у 2010 році Україна мала в декілька разів більше випадків цензури, ніж за попередні три роки. За словами Володимира Яворського, ці цифри можна порівняти з результатами кінця 2004-го.

 

«Інформаційний простір є керованим. Але контролюється він, звичайно, значно хитріше, ніж за часів Кучми: прямих вказівок немає, використовуються маніпулятивні технології. Наслідком цього є те, що люди не отримують правдиву і повну інформацію. І, звичайно, викривлено реагують на важливі події», - зазначає виконавчий директор УГСПЛ.

 

Пан Яворський також виокремив проблему тиску з боку правоохоронних органів, який, на його думку, буде посилюватися, особливо на журналістів, які пишуть про корупцію або інші незручні теми: «Усі дії правоохоронців залишаються безкарними. Завжди ми отримуємо пояснення, що все відбувається відповідно до закону: розбиті камери, побиті журналісти... Таке маніпулювання законом призводить до того, що звужується обсяг прав представників преси».

 

Ще одна важлива проблема - це ситуація з Національною радою телебачення і радіомовлення, яка є політизованим органом. «Звичайно, в демократичному суспільстві такого бути не може. Якщо так піде і далі, то ми отримаємо інструмент монополізації ринку, а не інструмент регулювання» - підкреслив пан Яворський.

 

Інші поширені проблеми, на яких наголошували учасники прес-конференції, правозахисники Євген Захаров і Аркадій Бущенко, - це наявність політичних переслідувань, порушення прав на свободу мирних зібрань та справедливий суд.

 

В укладенні доповіді «Права людини в Україні: 2009-2010» взяли участь понад 40 правозахисних організацій з усіх регіонів України. Вона містить у собі 26 розділів. Розділи 7 і 8 доповіді присвячені діяльності ЗМІ, а саме - праву на доступ до інформації та свободі вираження поглядів. Доповідь є універсальним документом, що використовується національними та міжнародними організаціями для оцінки загального стану дотримання прав людини в Україні. Вона випускається щорічно, починаючи з 2004 року.

 

Олександра Найда, для «Детектор медіа»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
13185
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду