Правозахисники порівнюють поточний стан свободи слова із ситуацією 2004 року
Ситуація зі свободою вираження поглядів в Україні за 2009-2010 роки значно погіршилася. Було зафіксовано багато фактів замовчування або перекручування соціально важливої інформації, маніпуляцій у новинах, поширення політичного провладного замовлення, обмежений доступ опозиції до ефіру. Про це йдеться в доповіді «Права людини в Україні: 2009-2010», представленій 24 лютого на прес-конференції правозахисних організацій.
«Триває монополізація телебачення і радіомовлення. П'ять фінансових груп контролюють сьогодні близько 80% загальнонаціональних ЗМІ. Вони фактично впроваджують цензуру через висвітлення або замовчування певних фактів, керуючись інтересами власної політичної або економічної кар'єри. І журналісти в цьому випадку страждають, коли перешкоджають задумкам власників», - сказав у коментарі ТК виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Володимир Яворський.
Для прикладу правозахисник запропонував результати моніторингу Інституту масової інформації, згідно з яким у 2010 році Україна мала в декілька разів більше випадків цензури, ніж за попередні три роки. За словами Володимира Яворського, ці цифри можна порівняти з результатами кінця 2004-го.
«Інформаційний простір є керованим. Але контролюється він, звичайно, значно хитріше, ніж за часів Кучми: прямих вказівок немає, використовуються маніпулятивні технології. Наслідком цього є те, що люди не отримують правдиву і повну інформацію. І, звичайно, викривлено реагують на важливі події», - зазначає виконавчий директор УГСПЛ.
Пан Яворський також виокремив проблему тиску з боку правоохоронних органів, який, на його думку, буде посилюватися, особливо на журналістів, які пишуть про корупцію або інші незручні теми: «Усі дії правоохоронців залишаються безкарними. Завжди ми отримуємо пояснення, що все відбувається відповідно до закону: розбиті камери, побиті журналісти... Таке маніпулювання законом призводить до того, що звужується обсяг прав представників преси».
Ще одна важлива проблема - це ситуація з Національною радою телебачення і радіомовлення, яка є політизованим органом. «Звичайно, в демократичному суспільстві такого бути не може. Якщо так піде і далі, то ми отримаємо інструмент монополізації ринку, а не інструмент регулювання» - підкреслив пан Яворський.
Інші поширені проблеми, на яких наголошували учасники прес-конференції, правозахисники Євген Захаров і Аркадій Бущенко, - це наявність політичних переслідувань, порушення прав на свободу мирних зібрань та справедливий суд.
В укладенні доповіді «Права людини в Україні: 2009-2010» взяли участь понад 40 правозахисних організацій з усіх регіонів України. Вона містить у собі 26 розділів. Розділи 7 і 8 доповіді присвячені діяльності ЗМІ, а саме - праву на доступ до інформації та свободі вираження поглядів. Доповідь є універсальним документом, що використовується національними та міжнародними організаціями для оцінки загального стану дотримання прав людини в Україні. Вона випускається щорічно, починаючи з 2004 року.
Олександра Найда, для «Детектор медіа»
