Мирослава Гонгадзе: У погіршенні ситуації зі свободою слова винні й самі журналісти
Мирослава Гонгадзе, вдова журналіста Георгія Гонгадзе, ведуча української служби «Голосу Америки», вважає, що в погіршенні ситуації зі свободою слова в Україні винна не лише влада, а й самі журналісти та власники медіа, а саме «нездатність журналістів та власників медіа за минулі роки створити дієві незалежні медіа та діючу систему захисту журналістської професії». Таку думку вона висловила у зверненні до учасників круглого столу на тему: «Демократія по-українськи», який 3 лютого відбувся в Інституті Горшеніна, пише УНІАН.
На думку пані Гонгадзе, принципи незалежної журналістики не вкоренилися в Україні за часів президентства Віктора Ющенка. «Хоча сам президент ніби сповідував демократичні принципи і був ліберальний до преси - діяльність журналістів більше нагадувала броунівський рух без чітких принципів діяльності», - зауважила вона.
Як вважає Мирослава Гонгадзе, для того щоб система незалежної преси запрацювала, необхідно, аби суспільство та самі журналісти прийняли спільні принципи взаємоіснування. На її думку, суспільство має відчути, що журналісти є захисниками суспільних інтересів і людей, а не рупорами та промоутерами представників влади.
«А журналісти, якщо вони дорожать професією та свободою, також мають погодити принципи роботи і їх дотримуватись. Журналісти, як казав колись Георгій, мають бути "сторожовими собаками" демократії. Свобода слова - це базовий принцип функціонування демократичного суспільства», - зазначила вона.
Мирослава Гонгадзе підкреслила, що інтерес Заходу полягає у тому, щоб Україна розвивалась як демократична держава. Але у Вашингтоні чи Брюсселі кажуть, що вони не можуть будувати в Україні цивілізоване суспільство замість самих українців.
За словами пані Гонгадзе, останні оцінки ситуації в Україні, критичні коментарі з боку західних експертів, урядовців пов`язані з тим, що режим в Україні серйозно перегнув палку. «Захід відчуває, що після авторитарних Росії та Білорусі втрачає останню надію демократії та плюралізму на пострадянському просторі, що дуже скоро може вилізти боком. Утиски та переслідування переростають у серйозну хворобу, нарив, який, якщо не почати лікувати, рано чи пізно прорве. І ні США, ні Європі не потрібна ще одна зона нестабільності в середині Європи», - зазначила вона.
«Детектор медіа»