Реклама чи PR: на чому зупинитися?

18 Січня 2011
0
21748
18 Січня 2011
12:31

Реклама чи PR: на чому зупинитися?

0
21748
Дискусії щодо місця риblіс relations (PR, зв'язків із громадськістю) і реклами в просуванні бізнесу точаться давно. Представники рекламної індустрії переконують підприємців у тому, що реклама й тільки реклама здатна забезпечити широкий попит на їхній продукт на ринку. РR-практики наполягатимуть, що тільки зв'язки із громадськістю здатні забезпечити успіх. І наводять у приклад поширення операційної системи Linux і віагри. А треті запевняють, що РR і реклама - це майже те саме, тільки за різною ціною
Реклама чи PR: на чому зупинитися?

Залишивши мудрі суперечки піарникам та рекламістам, підприємець задається питанням: що допоможе конкретно йому у веденні й розвитку власного бізнесу. Ця стаття покликана допомогти керівникам вищої ланки зорієнтуватися в цьому питан­ні й знайти необхідний інструментарій для розвитку своєї компанії.

 

Такі схожі, такі різні

Рекламу й PR плутають невипадково, оскільки в їхній основі лежать загальні при­нципи комунікації. От тільки різні принципи цільової аудиторії. Завжди важливо виз­начитися, до кого саме адресоване ваше повідомлення. Визначення цільової ауди­торії підвищує ефективність повідомлення, адаптованого під її сприйняття. Правильно адаптувати послання допомагає дотриман­ня принципу ключових повідомлень. Від­повідно до нього формулюється послання (рекламний ролик, заява для преси й т. ін.) зрозумілим і цікавим для аудиторії обра­зом. Але й цього ще недостатньо. Потріб­но обрати правильний інструмент подачі повідомлення: промо-акція, участь у кон­ференції, ЗМІ. Це називається принципом каналів трансляції. І останнє, але не менш важливе: для ефективності і реклама, і PR повинні будуватися за принципом креативності: вони мають бути наповненні асоціа­ціями, що запам'ятовуються, і образами, які «застряють» у голові адресата.

 

Однак реклама й PR мають низку істотних відмінностей. По-перше, як вже зазначалося, вони орієнтовані на різні цільові аудиторії. Реклама звернена до масового споживача; PR орієнтований на модераторів суспільної думки (експерти, кумири тощо). Процентна складова остан­ніх у суспільстві мізерно мала, однак сила їхнього впливу надзвичайно висока. По-друге (і це випливає з вищесказаного), форми й засоби поширення інформації, а також критерії оцінки PR і реклами різні. Для PR об'єктом «просування» є люди й організації. Реклама «просуває» товари й послуги.

 

Як стверджує російський маркетолог і керівник компанії «Димшіц і партнери» Михайло Димшіц, РR працює на рівні змісту й знань; реклама працює на рівні звичайних поведінкових реакцій. Тому РR слід вважати управлінською функцією. Тех­нології РВ дають змогу оцінити суспільну думку, а також визначити політику певних осіб і організацій на підставі суспільних інтересів, їхні дії плануються й виконуються з метою домогтися розуміння й визнання з боку суспільства. Механізм дії реклами зовсім інший. За рекламою стоїть абсо­лютно конкретний платник, що поширює інформацію через ЗМІ з метою вплинути на адресата, схилити його до певної, заданої рекламою поведінки. Наведемо для наоч­ності приклад. Коли кампанія МсDonald's запускає новий продукт і висвітлює його в засобах масової інформації - це реклама. Коли кампанія МсDonald's пригощає Різд­вяними обідами дітей з інтернатів - це PR. В цьому випадку компанія позиціонує себе як організація, що провадить доброчинну діяльність, відкрита назустріч потребам дітей-сиріт.

 

Тактика та стратегія боротьби за ринок

Як і в кожній боротьбі, у боротьбі за ринок існують свої правила. Тут рекламі й PR відведені різні ролі. Реклама є так­тичною складовою комплексу просування продукції. Завдання, що переслідує рек­ламодавець, очевидне - це завоювання товаром або послугою певного сегмента споживчого ринку. Реклама продукції дає можливість вирішувати конкретні опера­тивні завдання з просування послуги або товару протягом його життєвого циклу. Реклама працює наче ззовні, ззовні впли­ває на аудиторію, на її потреби й очікуван­ня. Реклама прагне надати максимальну популярність рекламованому продуктові. Тому рекламне повідомлення формується чітко й однозначно, а кінцевому адресатові доставляється з метою виробити в нього лояльність до цього продукту.

 

Однак пропоновані товари й послуги мають свій обмежений цикл життя. Одні товари з'являються на ринку й живуть довго. Інші (як було, приміром, з дієтичною кока-колою) зникають ледь народившись. Але компанії, що їх породили, продовжу­ють існувати. І от для підтримки іміджу компанії, її стратегії саме й необхідний PR. PR - це довгострокова, стратегічна складова усього комплексу механізмів і дій просування компанії. Завдання РR - забез­печити формування її сприятливого обра­зу, а також підтримувати кредит довіри в суспільстві до самої компанії.

 

Отже, якщо ви бажаєте сповістити ринок про новий продукт, то застосовуєте рекламу. Вона приносить швидкий і відчут­ний результат. «Темп» побудови відносин із суспільством (public relations - суспільні зв'язки) інший, більш повільний, а ефекти такої діяльності віддалені в часі. Тому часто власники, директори, топ-менеджери пере­оцінюють рекламу й недооцінюють PR. Це є серйозною помилкою. Відсутність миттє­вого ефекту не означає, що ефекту немає зовсім. Просто результат виявиться значно пізніше. Його необхідно напрацювати.

 

Одне з найважливіших завдань PR  - формування іміджу компанії та її керівниц­тва. Що залежить від іміджу? Все або при­наймні багато чого. У 80-ті роки в Америці, а потім і в Європі стала поширюватися чутка про те, що компанія Procter&Gamble  є спонсором Церкви Сатани, її логотип містить сатанинський знак, а сам керівник компанії нібито підтвердив у телевізійно­му шоу з Філом Донах'ю, що належить до сатанинської організації. Звичайно, все це виявилося неправдою: і горезвісний зв'язок із сатанистами, і інтерв'ю (якого не було взагалі). Але обсяг продажу ком­панії почав стрімко падати, вона втратила багатьох серйозних партнерів. Нарешті, керівництво вирішило діяти: було прове­дено низку заходів щодо порятунку іміджу компанії, аж до зміни логотипа! Абсурдно? Смішно?! Повірте, що керівництву Procter&Gamble  було зовсім не до сміху.

Хочете ви того чи ні, але в усіх, хто так чи інакше стикається з вашою компанією, формується враження про її імідж. Імідж компанії - це ЇЇ образ, як він існує у свідо­мості людей. Якщо ви самі не піклуєтеся про свій імідж, він формується стихійно. Або в його формуванні вам «допоможуть» конкуренти. У цьому випадку немає ніякої гарантії, що він буде сприятливим для вас або навіть взагалі адекватним реальності. Але якщо ви працюєте над образом своєї компанії, якщо ваш імідж зрозумілий спо­живачеві, якщо споживач лояльно ставить­ся до компанії, то в цьому випадку поява на ринку будь-якого вашого продукту буде зустрінута лояльно. А на виході це означає чистий прибуток.

 

Розподіляємо обов'язки

Озброївшись цими знаннями, керівник повинен усвідомити, як тепер застосувати їх на практиці; як планувати роботу із гро­мадськістю, що зробити пріоритетом у цій роботі.

 

Єдиного для всіх еталона не існує. Тут має значення, наскільки велика ваша ком­панія, які товари й послуги пропонує, якою є ваша цільова аудиторія і та ін. Від цього залежить, чи створювати під рекламу й РR два різних департаменти або об'єднати їх в один, розмежувавши завдання й функ­ції. Або найняти просто двох менеджерів: одного для зв'язків із громадськістю, іншо­го - для роботи з рекламою.

 

Відділ реклами, як правило, є самостій­ним структурним підрозділом будь-якого підприємства. Але він може входити як окремий сектор у відділ маркетингу. Важ­лива не назва, а завдання, які він поклика­ний вирішувати. А в число цих завдань вхо­дять планування й організація рекламних кампаній, розробка рекламних матеріалів і т. ін. До складу відділу можуть входити дизайнер і креатор. Креатор створює тек­стову частину й зорові образи рекламних послань. У свою чергу, дизайнер розроб­ляє характерний фірмовий стиль, пред­ставляє діюче й зриме втілення текстової інформації.

 

Ви можете укомплектувати рекламний відділ усіма необхідними співробітниками або найняти одного рекламного менеджера й довірити йому усі питання реклами вашої компанії. До його обов'язків буде належати розробка рекламних концепцій і створення рекламних послань. Але при цьому необ­хідно врахувати, що в певних випадках вам доведеться звертатися до зовнішніх фахівців (наприклад, при розробці макета для журналу або флаєрів залучати зовнішніх дизайнерів).

 

Стандартна структура PR-департаменту припускає наявність відділу з роботи зі ЗМІ, відділу виставок, відділу аналітики, відділів зі зв'язків з державними устано­вами, відділу маркетингових комунікацій, що забезпечує інформаційно-комунікацій­ну підтримку виходу на ринок і просуванню нового продукту. Але якщо ваша компанія невелика, то й відділ вам потрібний неве­ликий. Цілком достатньо однієї людини. Важливо лише, щоб ця людина чітко й пос­лідовно працювала на стратегію компанії. Не повторюйте помилку багатьох керівни­ків, які приймають людину на посаду PR-менеджера, а потім завалюють її роботою із замовлення візиток і іншими подібними справами. Все це до PR не має жодного відношення. Більш того, можна стверджу­вати, що не так важливо, наскільки вели­ким буде PR-департамент вашої компанії, як те, який статус ви надасте керівникові PR-служби. Ця людина повинна входити в коло найближчих співробітників керівника (у великих компаніях керівник PR-служби займає пост не нижчий від віце-президен­та). Він повинен мати право брати участь у вирішенні стратегічних питань розвитку компанії. Він покликаний бути співучасни­ком формування й реалізації маркетингової політики компанії й разом з керівництвом повинен брати відповідальність за її успіхи або провали. Ба, така позиція керівника PR-служби робить його достовірною фігу­рою в очах журналістів, які досить тонко й чітко реагують на статус цієї посадової особи. А це, в результаті, добре впливає на формування іміджу компанії.

 

Ще одна важлива деталь: фінансування цього департаменту повинно відбуватися не за залишковим принципом, а виходячи із загального бюджету компанії, що виді­ляється на «розкрутку». Як правило, бю­джет на РЯ повинен становити не менше, ніж 20% від усього рекламного бюджету компанії. Але й ця цифра може мінятися, залежно від завдань, які ви визначаєте для себе.

 

Ну, і звичайно, фахівець із реклами й фахівець з РВ повинні бути людьми комунікабельними, творчими й креативними.

 

І, нарешті...

Сьогодні стратегія ведення бізнесу радикально змінилася навіть порівняно з тим, що було ще два десятиліття тому. Ринково-орієнтована стратегія (заповнити всю ринкову нішу, максимально «видави­ти» конкурентів) практично себе вичерпа­ла: занадто велика конкуренція. На зміну їй прийшла кліент-орієнтована стратегія, головною метою якої є не стільки захопити нішу, скільки домогтися стійких асоціа­тивних зв'язків між продуктом і певною аудиторією. От на що спрямовано сьогодні зусилля маркетологів, рекламістів, піарників.

 

Фахівці з реклами й фахівці зі зв'язків із громадськістю керуються своїми правила­ми. Реклама працює «точково»; РR-заходи складаються не з поодиноких, випадкових ходів, а формуються як система взаємопогоджуваних акцій, спрямованих на актуальних і потенційних клієнтів, парт­нерів, інвесторів. Але в остаточному під­сумку реклама і PR як елементи єдиного комплексу просування товару спрямовані на досягнення загальних цілей маркетин­гу компанії. Грамотний керівник веде до успіху свою компанію, подібно досвідчено­му полководцеві, уміло керуючи бойовою колісницею, у яку впряжені два потужних коні: реклама й public relations.

 

Олександр Доброєр, інофрмаційно-аналітичний центр Publicity

Фото - http://publicity.kiev.ua

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Олександр Доброєр, Publicity
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
21748
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду