Чи працюватиме новий закон про доступ до інформації в Україні?
Координаторка кампанії «Новий Громадянин» Світлана Заліщук радіє новому закону й називає його ухвалення однією з небагатьох перемог громадянського суспільства. Десятки громадських організацій, об'єднаних ініціативою «Новий Громадянин», та десятки журналістів, зокрема з руху «Стоп Цензурі», вимагали ухвалення цього закону протягом останніх півроку.
За словами Заліщук, спершу була боротьба, влада довго чинила опір, однак завдяки терплячості, співпраці та наполегливості вдалося знайти спільну мову, утворити робочу групу з експертів та депутатів і зрештою досягти компромісу. Текст закону, переконує Заліщук - один з кращих зразків європейського законодавства. Для розробки закону було взято до уваги зокрема й досвід Німеччини. Одна з лідерок журналістського руху «Стоп цензурі» Наталя Соколенко каже, що ухвалення закону є прогресом. « Це позитивно, аж не віриться, довго до цього йшли. Є цінність для всього суспільства цього закону».
Важливо для боротьби з корупцією
Світлана Заліщук зауважує, що закон озброює не лише журналістів та громадські організації, але й бізнесменів та простих громадян. На її думку, це ефективний інструмент боротьби з корупцією. У п'ятницю на конференції у Києві громадські експерти мають намір розповісти про «революційність закону», завдяки якому дотепер закрита інформація стане, на їх погляд, доступною.
Закон формально вступає в силу через 3 місяці після підпису Президента. Але, як каже Заліщук, реально - він працюватиме, якщо його змусять працювати громадяни. Громадські діячі й журналісти докладатимуть максимум зусиль, щоб закон запрацював, каже Заліщук. «І від журналістів зокрема залежить те, наскільки активно буде застосовуватися закон, чи будуть позови до суду, якщо закон ігноруватимуть» - ділиться Соколенко.
Є й недосконалості
Водночас кандидат юридичних наук, правовий експерт інтернет-ресурсу "Право Знати" Олександр Северин в інтерв'ю Deutsche Welle назвав закон недосконалим, хоча й непоганим. Він уточнює, що фактично у четвер ухвалили два закони - нову редакцію закону про інформацію та окремий закон про доступ до публічної інформації. На погляд Северина, два окремі закони завжди гірше, ніж один комплексний. Як він заявляє, нині є питання у тому, чи буде новий закон виконуватися. «А виконуватися він буде тільки, якщо владу змусять його виконувати. А з цим і були, і є проблеми. Отже головне - воля суспільства змусити владу виконувати закон. Поки цього нема - галас навколо нового закону - на 90% PR і торгівля обличчями», прокоментував Северин.
Ольга Веснянка, «Німецька хвиля»
Фото - www.dw-world.de