Ліна Костенко: У послідовній втраті незалежності винуваті також патріоти з вусами

25 Грудня 2010
20074
25 Грудня 2010
11:01

Ліна Костенко: У послідовній втраті незалежності винуваті також патріоти з вусами

20074
Ліна Костенко: У послідовній втраті незалежності винуваті також патріоти з вусами

На книжкових полицях країни вже тиждень користується неабиякою увагою читачів давно очікуваний роман Ліни Костенко «Записки українського самашедшого» (видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», наклад 10 тис. примірників).

 

Це дебют видатного поета в царині великої прози. Вже перші читачі твору Костенко відзначили: текст вражає, він - як вибух...

 

Робота над книжкою тривала близько десяти років. Імпульсом для створення твору став... міленіум - як певна переоцінка цінностей, як спроба роздивитися людину у просторі рубежу тисячоліть.

 

Текст написано від імені чоловіка-програміста (це зовсім не жіночий роман). Про свого героя автор каже: «Він належить до типу «український мужчина», а їх багато, я їх одразу впізнаю навіть коли виходять назустріч із ліфта...».

 

Під час зустрічі з читачами в Києві Ліна Костенко, як завше, говорила не лише про свою літературу, а й про актуальні і болючі для нас теми...

 

* * *

 

- Моя книжка не дуже «солодка». Але я свідомо йшла на це, «колись треба просто скинути з себе останні ілюзії». І залишитися сам на сам з проблемами.

 

У Гоголя є «Записки сумашедшего». Але «український самашедший» має свою специфіку! Це завжди - «було». Наші проблеми - це як божевілля... Так, буйних виліковують. А тихо помішані - це вже навік. Так і деякі українські проблеми тихо помішані, їх важко вилікувати. Але дуже треба. І не треба боятися.

 

Тому що незалежність держави не можна втрачати. Я побачила, що ми почали втрачати цю незалежність. І це моральна катастрофа. А винуваті в тому не тільки «вороги», а часто й самі українці. Навіть патріоти з вусами.

 

Зараз видно, хто на що здатен...

 

Не належу до тих, хто «буцає» не подумавши. І мені було шкода свою рідну незалежну державу, тому так не хотілося писати чогось прикрого. Все стримувалася.

 

А тут якраз ішов міленіум. Починалося третє тисячоліття. Були всі ці розмови на кшталт «як нам перейти цей рубікон» і як це важливо. Зараз майже всі вже забули, що ми вже в третьому тисячолітті! Всі живуть, як і раніше. І я зрозуміла: мені хочеться дослідити, як людство і конкретно наша країна входять у міленіум. День за днем. І тут зрозуміла, що саме на цьому перепаді і буде написана книжка «Записки українського самашедшого».

 

* * *

 

- Ситуація в Україні тримається на тому, що лише журналісти поки що не здалися. Я не кажу про папараці - цих нахабних і малограмотних людей. Журналісти - очі суспільства, яке не спить. Під час попередньої роботи досліджувала і співвідносила Україну зі світом. А також людину - з Україною і зі світом. Я ж молодий прозаїк і дуже недосвідчений... У мене було так багато матеріалу, що я ледь з нього вийшла. Розуміла: при такій концентрації будь-який читач уже на п'ятій хвилині втомиться, а на десятій - знепритомніє.

 

* * *

 

- Мій герой сказав мені: «Я завжди був нормальною людиною...». І так почався «чоловічий роман». Словом, це сюрреалістичний позов сучасному світу. Але... Від роману відбрунькувався і жіночий образ. Адже в мого героя є дружина, яка могла б реалізуватися... Словом, коли вона входила, то її було багато. І мені тут було легко. Всі герої в цьому романі без імен. Тому що треба відчути суть характеру. Хоча я люблю всіх своїх героїв, причому вони написалися самі. Я якось уже казала, що вірші я пишу, а проза пише мене. А над статтями - працюю. Так от, ця проза писала мене. А моє завдання було лише в тому, щоб відкинути все зайве.

 

* * *

 

- Не дивлячись на те, що робота над романом тривала довго, світогляд героя змінювався не дуже... А чому всі думають, що світогляд це щось дуже теоретичне? Світогляд - і любов, і віра. Іван Малкович зробив мені зауваження: мовляв, коли в тексті йдеться про акторів, наприклад про Бронсона, то мій герой не повинен виявляти такого інтересу до нього. І я моментально переадресувала цих акторів на сприйняття дружини головного героя. Бо був момент, коли йшлося про секс-символів. І тут я вже дала собі волю. Я не переношу теперішніх смаків. Люблю Габена, Бронсона...

 

* * *

 

- Ми вже в третьому тисячолітті і нашій незалежності скоро буде двадцять років. Яку літературу дали письменники незалежній Україні? У нас є дуже талановиті письменники. Але чомусь нашу літературу називають «укрсучліт»! Це виникло з чиєїсь недоброї руки. І всі підхопили. І навіщо? В основі цього слова є щось неприємне - «суче», недобре. І з якої речі ті талановиті люди повинні жити на такому некрасивому тлі? Молодь зараз отримує досить паскудний спадок. Жити в атмосфері, де всі всіх не люблять і ненавидять - не можна! Белла Ахмадуліна, котра нещодавно пішла від нас, писала: «А я люблю товарищей своих...». «Шістдесятники» - то була любов і повага одне до одного. А витримати цей парламент... Але майбутнє - тільки за молодими. І треба дивитися вперед. Тяжко буває, коли справджуються мої прогнози. Ще у 1993 році в «Літературній Україні» була надрукована добірка моїх творів. Там були рядки: «Декоративна незалежність ворушить вусами ві сні...». Знаєте, у нас також всі ці роки ворушила вусами декоративна незалежність. А дехто з патріотів дуже кріпко спав.

 

Зараз докотили Україну до прірви. І всі ці роки я промовчувала і нікому не заважала - ні літературному процесу, ні політикам. Нікому... Але спостерігала і розуміла, «до чого» йдеться.

 

І зараз, власне, результат...

 

Теперішній час треба перебороти, бо можемо втратити Україну. Незалежну красиву державу. Треба утриматися над краєм прірви.

 

«Дзеркало тижня»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Катерина Константинова, «Дзеркало тижня»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
20074
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду