У бій за владу вирушає Янукович

20 Квітня 2004
0
808
20 Квітня 2004
16:03

У бій за владу вирушає Янукович

0
808
Як відомо, в середу ввечері 14 квітня ц. р. лідери фракцій і груп парламентської більшості в присутності Глави держави Леоніда Кучми одностайно висунули єдиним кандидатом в президенти України Прем’єр-міністра Віктора Януковича.
У бій за владу вирушає Янукович
Друковані періодичні видання коментують цю подію з різних позицій.

“СЕГОДНЯ”:

рейтинг Януковича зростає (16 квітня 2004 року) № 85 (1729) В огляді – “Во втором туре сойдутся два Виктора” – автор Олексій Газубей, наводячи дані опитувань про шанси головних претендентів на посаду президента, констатує: рейтинг Віктора Ющенка стабільний (в рамках 22–25,5%), а Віктор Янукович у цьому показнику (в межах від 12 до 16%) вже випередив Петра Симоненка.

Оглядач зазначає: “Враховуючи, що економічна ситуація в країні цілком сприятлива, прибутки населення зростають, а уряд планує впродовж року значно збільшити соціальні виплати, потенціал дальшого зростання рейтингу в прем’єр-міністра – значний. Тим більше, що Янукович – єдиний з реальних претендентів, чия популярність значно зросла впродовж останнього року”.

Оглядач прогнозує: Янукович, найімовірніше, забезпечить собі місце в другому турі виборів, де основну конкуренцію йому складе Віктор Ющенко. І відзначає, посилаючись на оцінки політологів, що головним завданням Януковича нині є організація динамічного старту передвиборної кампанії з метою – сформувати образ майбутнього президента, бо його основний стрижень як верховного політика ще не відшліфовано.

“УКРАЇНА МОЛОДА”:

Януковича влада підтримає всіма ресурсами (16 квітня 2004 року) № 70 (2364) “Висунутий чи “засуджений”? – під такою назвою вміщено огляд, автор якого Дмитро Лиховій зазначає: “Після провалу проекту “Політреформа” Банкова взялася клеїти більшість проектом “Кандидат Янукович”.

Оглядач звертає увагу на те, зокрема, що висунення кандидата в президенти відбулося не на широкому форумі демократичних сил, як оце було 1999 року, а в порівняно вузькому колі лідерів партій, фракцій і груп, що складають парламентську більшість, які зібралися в приміщенні Адміністрації Президента.

Оглядач резюмує: “Та це все, в будь-якому разі, лише “приказка”. “Казка” почнеться за два місяці, коли дійде до офіційного висування. Лідер “Нашої України” Віктор Ющенко в іпостасі “без п’яти хвилин єдиного кандидата в президенти” від свого головного конкурента. “Головним опонентом кандидата від демократичних сил на виборах Президента”, на думку Ющенка, буде не чисто конкретно Янукович, а “адміністративний ресурс, цензура в ЗМІ і чорний піар”. Речниця В.Ю. Ірина Геращенко переказала думку патрона: “Яке б ім’я не носив кандидат від влади – Янукович, Тигіпко, Кірпа, Медведчук, – він автоматично перебирає на себе весь негатив влади і відповідальність за її дії”.

“КОМСОМОЛЬСКАЯ ПРАВДА” В УКРАИНЕ”:

згуртує більшість єдиний кандидат (16–23 квітня 2004 року) № 71/16 (23258) “Большинство выдвинуло единого кандидата в президенты” – автор публікації Андрій Хрустальов відзначив, що визначення кандидата в президенти відбулося не на форумі, як планувалося раніше, а кулуарно. Стосовно цього він наводить думку експертів, що нічого іншого чекати й не доводилося: висунення єдиного кандидата було потрібно більшості, щоб продемонструвати – всім і собі – політичну згуртованість.

Автор звертає увагу, що прем’єр-міністр у своєму виступі після висунення його кандидатом у президенти пообіцяв повернутися до питання конституційної реформи.

“Щоправда, коли саме, тепер уже неясно. Розуміють це і депутати”, – зазначив щодо цього автор публікації.

“КІЕВСКІЙ ТЕЛЕГРАФЪ”:

кінець може бути жахливий (16–22 квітня 2004 року) № 16 (206) “Особо важное задание” – на початку огляду автор Ірина Гаврилова, зауваживши, що “міроприємство було кулуарним і відверто спонтанним”, вважає: це рішення було прийнято під тиском обставин. На думку оглядача, хоча Януковичу й приємно балотуватися в президенти, але водночас йому не дуже поталанило, бо він одержав завдання – довести до успішного закінчення політичну реформу, а надійних гарантій цього немає.

Тож оглядач не виключає й такого варіанту, резюмуючи: “Поведінка Януковича буде рішучою, а кінець, швидше за все, жахливий... Революції, як правило, “поїдають” своїх героїв”.

“ФАКТЫ И КОММЕНТАРИИ”:

гарантій рейтинг не дає (17 квітня 2004 року) № 70 (1618) “Социологи считают, что высокий рейтинг Виктора Ющенко не гарантирует ему успех в президентской гонке” – під такою назвою журналіст Олександр Артазей наводить висловлювання відомих політиків щодо шансів у головних претендентів на посаду президента. Зокрема, Сергій Тигіпко вважає, що кращої кандидатури, ніж Янукович, у “більшовиків” немає. Володимир Литвин не виключає, що з кандидатурами претендентів до виборів неможливі сюрпризи. Адам Мартинюк також висловлює сумнів у тому, що це рішення більшості остаточне і не виключає його перегляду.

Щодо шансів нинішнього рейтинг-лідера Віктора Ющенка оглядач звертає увагу на динаміку підсумків численних експертних опитувань, зазначаючи: “Якщо торік розрив між рейтингом Ющенка і Януковича складав майже 50 відсотків, то нині – ледь більше десяти. Інакше кажучи, популярність Ющенка знижується, а Януковича – зростає. На думку президента Центру імені Разумкова Анатолія Гриценка високий президентський рейтинг Віктора Ющенка не гарантує йому беззастережної перемоги на майбутніх виборах”.

“КИЕВСКИЕ ВЕДОМОСТИ”:

потрапить Янукович під вогонь (17 квітня 2004 року) № 82 (3179) “Кандидат, которого все ждали” – в огляді Віктора Муратова відзначено, що рішення лідерів більшості стосовно Віктора Януковича збіглося з проведенням у Донецьку зборів політичних партій та громадських організацій, у яких взяли участь ледь не всі близькі соратники прем’єра і де було прийнято звернення про підтримку Януковича як єдиного кандидата.

Водночас оглядач наголошує: “Для самого Віктора Януковича ситуація містить не лише явні “плюси”, а й велику відповідальність. Тепер увага до нього стане набагато пильнішою, і він єдиний кандидат від влади напевне потрапить під посилений вогонь опозиційної критики”.

“ДЗЕРКАЛО ТИЖНЯ”:

загрожують владі фатальні конфлікти (17–23 квітня 2004 року) № 15 (490) “Янукович у прикупі чи в сносі?” – під такою назвою виступила з докладним аналітичним оглядом перший заступник головного редактора тижневика Юлія Мостова.

Зазначивши, що Президент України не в захопленні від кандидатури чинного прем’єра, оглядач ставить питання: чому ж Глава держави її підтримав.

Стосовно причин цього рішення оглядач звертає увагу на такі: провал конституційної реформи; необхідність зберегти парламентську більшість; можливість ускладнити домовленість між “Нашої Україною” та донецькими; шанс “налякати” тих, хто не голосував за політреформу, перспективою Януковича в ролі президента з колосальними повноваженнями; сформувати стратегію в боротьбі за владу перед зустріччю з Володимиром Путіним. Водночас оглядач не виключає, що в дальших стосунках між чинними Президентом і Прем’єр-міністром України перед виборами можуть виникнути конфліктні ситуації. Вона зазначає: “Відкритого конфлікту з донецькими Президент не хоче, але, як вважають деякі оглядачі, Леонід Данилович може задушити Януковича в обіймах”.

Принагідно оглядач згадує ситуацію 1999 року з Пустовойтенком. А далі наводить і протилежну версію, резюмуючи: “Дехто в оточенні Президента міркує над запитанням: «Чи усвідомлює Кучма, що, перебуваючи в цейтноті, він зробив рух, яким випустив із пляшки навіть не джина, а асфальтоукладальник, забезпечивши його вертикальним зльотом. А ось як бути з гальмами? Такого інтригами не зупиниш. Цілком можливо, що й усім миром теж...» Не виключено, що вагову категорію та політичну рішучість Віктора Федоровича деякі експерти переоцінюють, а насправді прем’єр готовий робити тільки те й рівно стільки, скільки простору для самореалізації відведе йому чинний Президент. Це в Президента немає права на помилку. Хоча насправді за будь-якого розкладу ідеального варіанту Леонід Кучма вже не знайде: у нього немає часу, а до нього – немає віри”.

“ВЕЧЕРНИЕ ВЕСТИ”:

в Україні настало безвладдя (20 квітня 2004 року) № 58 (1157) “Народний депутат, лідер партії “Батьківщина” Юлія Тимошенко виступила з оглядом – “Эпоха Кучмы закончилась”.

Основна теза виступу: 14 квітня – дату висунення кандидатом у президенти Віктора Януковича – можна вважати офіційним завершенням “доби Кучми”, що тривала в Україні майже десять років.

Автор починає з твердження: “Леонід Кучма психологічно зламався й зрештою відважився прийняти гарантії родинної безпеки та недоторканості капіталу від певних кіл Сполучених Штатів Америки. Зрозуміло, не просто так, а в обмін на відмову від влади за власною волею і на відкриття шляху до перемоги Віктору Ющенку”.

Як зазначає автор, Кучма прийняв ультиматум за порадою свого зятя Віктора Пінчука, враховуючи небезпеку економічних репресій з боку США, пов’язаних з матеріалами судового процесу над Павлом Лазаренком. Відтак, вважає вона, наразі в Україні настало певне безвладдя.

Юлія Тимошенко наголошує: “Слід віддати належне Леоніду Кучмі – за свою майбутню владу з допомогою Медведчука та лівих партій він боровся щиро та самовіддано. Та його сил і ресурсів, особливо в порівнянні з можливостями найпотужнішої імперії світу, виявилося недостатньо. Він зламався і фактично погодився на закамуфльований єльцинський варіант політичного успадування”.

Оцінюючи шанси кандидатів на посаду президента, Юлія Тимошенко вважає, що Янукович залишився сам на сам з ворожою чи байдужою до нього політичною елітою. Водночас вона не виключає й такого можливого варіанту подій, у якому Кучма все ще вбачатиме себе на “генетичному рівні” єдиним гідним главою держави. А відтак резюмує: “Тому ймовірно, що вже через місяць-другий президент може забути, що Янукович – його висуванець і спадкоємець. Натомість президент пам’ятатиме, що це його конкурент і потенційний ворог, котрого необхідно політично та адміністративно знешкодити. Тому цілком можливо, що Віктор Янукович братиме участь у президентських виборах в якості екс-прем’єра-опозиціонера, якому “злочинний режим не дав здійснити потрібні людям реформи”.
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
808
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду