Лауреатом премії імені Джеймса Мейса став Ігор Сюндюков, редактор відділу «Історія і Я» газети «День»
Визначено лауреата ІІ Премії імені Джеймса Мейса. Ним став редактор відділу «Історія і Я» газети «День» Ігор Сюндюков, науковий співробітник Інститут історії НАН України. Нагороду було вручено в редакції газети «День» 25 листопада.
За задумом премія має вручатися не лише тим авторам, які пишуть на тему Голодомору, а й тим, хто працює на подолання постгеноцидності українського суспільства. Ще один важливий критерій - послідовність і висока освіченість кандидата.
«Я схиляюся перед пам'яттю Джеймса Мейса, -- каже Ігор Сюндюков. -- Бути удостоєним такої нагороди для мене величезна честь. Такі люди, як Джеймс Мейс, незрівнянно більшою мірою, ніж ми з вами, думали про вічне».
Нагадаємо, Премію імені Джеймса Мейса в галузі публіцистики «Громадянська позиція» було засновано з ініціативи головного редактора «Дня» Лариси Івшиної в 2008 році, коли Україна і світ відзначали 75-ті роковини Голодомору 1932-1933 років. А рік тому, в 2009-му, її було вперше присуджено кандидату філософських наук, відомому публіцисту, кореспонденту газети «Флот України» та постійному авторові «Дня» Ігорю Лосєву.
Як зауважила Наталя Дзюбенко-Мейс (письменниця, дружина Джеймса Мейса): «Ставлення до Голодомору - це мірило і нашої громадянської позиції, і нашої совісті. Ігор Сюндюков, як ніхто, пронизливо і щиро пише на цю тему. І, як ніхто, він писав про Джеймса. Але надзвичайно цінні й інші його тексти. У мене є окрема папка, куди я скидаю більшість історичних розвідок Ігоря. Для мене вони - ціла енциклопедія. П'ять років демократії після помаранчевого Майдану не пройшли даремно. Суспільство змінилося. І в цьому заслуга журналістських голосів, особливо таких, що лунають з газети "День"».
«Те, що вручена Друга Премія, свідчить, що ми повертаємося до когорти європейських народів, - зазначає Ігор Лосєв. - Звісно, я отримував Премію, коли умови для журналістської роботи були значно кращі. Вельмишановному Ігорю Сюндюкову буде важче, ніж мені, та й усім нам буде важче. Але якщо громадянська позиція є, то вона присутня завжди і не змінюється залежно від того, як змінюється доба й історія. Під час подій в Україні 1918-20 років були люди, які в хаті тримали червоний, жовто-блакитний, червоно-чорний прапори і чорний прапор з черепом і кістками. Головне було - не помилитися, коли який піднімати, бо це могло коштувати життя. Сьогодні схожа ситуація».
«Рік тому ми точно вирішили, що Премія імені Джеймса Мейса буде заснована. І дуже важливо, що, незважаючи на різноманітні складнощі в країні, ми і цього року дотрималися визначеного курсу. Безумовно, і Премія імені Джеймса Мейса, і загальноукраїнське визнання її лауреатів, тобто людей із громадянською позицією, повинні стати нормою», - каже Лариса Івшина.
«Детектор медіа» висувала цього року свого кандидата на здобуття премії імені Джеймса Мейса. Ним був Аркадій Сидорук - автор книги «Голодомор: коли Україна і світ визнають правду? Роздуми над трагедією», Київ, ВЦ «Просвіта», 2009, 351 с.