ЗМІ у країнах Південно-Східної Європи далекі від стандартів ЄС

24 Листопада 2010
0
19329
24 Листопада 2010
17:11

ЗМІ у країнах Південно-Східної Європи далекі від стандартів ЄС

0
19329
Засобам масової інформації у Південно-Східній Європі усе ще доводиться робити шпагат між політикою та економікою. Останнім часом проблеми лише загострилися. Вихід зі становища експерти шукали на конференції в Бонні.
ЗМІ у країнах Південно-Східної Європи далекі від стандартів ЄС

«Коли я кажу тобі нападати на когось, то ти мусиш на нього нападати». Ця фраза належить румунському мільярдерові, власнику однієї з найбільших у країні Медіа-груп Овідіу Ванту. 2009 року під час президентської кампанії журналістові, до якого звертався Ванту, вдалося записати розмову, і слова румунського олігарха стали предметом громадських дискусій. Окрім цієї фрази в розмові прозвучало також чимало вульгарної лайки, до якої вдавався місцевий медіа-цар.

 

На цьому прикладі Ліана Ґанеа з румунської правозахисної організації Active Watch на конференції у Бонні, організованій спільно Deutsche Welle та південно-східно-європейським товариством 22-23 листопада, хотіла показати, наскільки сильно політика та економіка впливають на журналістику в країнах Південно-Східної Європи. І хоча Румунія вже з 2007 року належить до ЄС, ситуація зі ЗМІ все ще залишає бажати кращого. Більшого того, за останні два роки ситуація навіть погіршилася, каже Ліана Ґанеа.

 

Заручники політики і кризи

 

«З одного боку, це пов'язано з політичними боями без правил під час президентської кампанії 2009 року, в якій дісталося і ЗМІ. Медіа поляризувалися, журналісти перетворилися на військових, які чітко виступали на боці того чи іншого табору. Вони забули про елементарні стандарти своєї професії і вдавалися до безсоромних маніпуляцій. Згодом до цього фактору додалася ще економічна криза», - зазначає експерт.

 

Через безвихідне фінансове становище, в якому опинилися редакції, багато ЗМІ змушені були закритися. Навіть досвідчені редактори з багаторічним стажем залишися без роботи. Але найгірше - через нечесну гру під час виборів журналісти втратили довіру та співчуття громадян.

 

Також в Албанії мас-медіа добряче дісталося під час кризи, розповідає керівник медіа-інституту в Тірані Ремці Лані: «Головна проблема - це замовний характер ЗМІ. Вони, так би мовити, перебувають у позиції сандвіча, затиснуті між політикою та економікою. Через це насправді вони служать не громадськості, а економічним інтересам власників. У результаті від такої ситуації програє населення, інтереси якого не відстоюються і потреби якого ігноруються».

 

Корупція і виживання

 

На Балканах ситуація зі свободою ЗМІ начебто краща, але справді незалежними їх також не можна назвати. Надто сильним є втручання політики та бізнесу в їхню роботу. Такий висновок робить Ремці Лані з огляду на загальні проблеми з корупцією на Балканах.

 

З одного боку, зауважують експерти, багатоманітність ЗМІ в Південно-Східній Європі вражає, принаймні якщо поглянути на цифри. Приміром, в одній лише болгарській столиці Софії функціонує 30 різних радіостанцій - і це усього лише на 1,4 мільйона населення. Он-лайн-пропозицій ще більше. Утім, лише невелика їхня кількість працює незалежно в економічному сенсі. Без допомоги впливових спонсорів приватні ЗМІ швидко перетворилися б на банкрутів. Тобто часто редактори постають перед дилемою - журналістська незалежність чи звичайнісіньке виживання.

 

Александра Шерле, Христина Ніколайчук, «Німецька хвиля»

 

Фото - «Німецька хвиля»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Александра Шерле, Христина Ніколайчук, «Німецька хвиля»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
19329
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду