Прес-конференція «Адмінресурс на службі "чорного піару"» (громадський прес-центр «Місцеві вибори — 2010»)
В межах діяльності Громадського прес-центру «Місцеві вибори - 2010. Факти, порушення, тенденції» представники неурядових організацій, що ведуть моніторинг цьогорічної місцевої виборчої кампанії, розповіли про маніпулятивні технології та застосування адмінресурсу для «очорнення» опонентів. Також були продемонстровані відповідні фото- і відеоматеріали.
Відкриваючи захід, Андрій Когут, секретар Громадянської асамблеї України, зазначив: «Як свідчать політологи, у зв'язку з тим, що зараз умови проведення виборчої кампанії не є рівними для всіх учасників, політтехнології відходять на другий бік й стають менш значимими. Натомість ключовим стає використання адмінресурсу - саме адмінресурс перетворюється практично на головну маніпулятивну технологію». Як приклад, він навів випадок в Ужгороді, де з метою зменшення явки виборців створили дільниці, до яких належать будинки на різних кінцях міста. «А в Донецькій області при виборах депутатів обласної ради на різних округах може бути і 4000 і 30 000 виборців. Це ставить кандидатів в нерівні умови».
Ольга Айвазовська, координатор виборчих програм ГМ ОПОРА, відзначила, що основною мішенню адмінресурсу під час нинішньої кампанії є не виборці (трудові колективи, «бюджетними»), а, перш за все - кандидати, що є конкурентами представників провладних партій. Серед видів адмінресурсу експерт відзначила втручання органів влади, податкової адміністрації і правоохоронців у виборчий процес. «Відкриваються кримінальні справи на місцевих чиновників та бізнесменів, блокуються рахунки структур міськвиконкомів, як засіб тиску використовується також звільнення посадових осіб», - зазначила Ольга Айвазовська. «Сьогодні основний удар ставиться на адміністративний ресурс, який вміло поєднує провокацію та приниження конкурента. Позицію виборця щодо кандидата можна похитнути, якщо останнього буде заплямовано звинуваченням у хабарництві, відкриттям проти нього кримінальної справи. Виборцю важко розібратися, чи мають звинувачення реальне підгрунтя. Кампанія надзвичайно швидкоплинна, тому часу на зважування "за" та "проти" немає».

Певні проблеми були зафіксовані і при висуванні кандидатів від провладних партій. Зокрема, є інформація про численні конфлікти в середині Партії регіонів щодо того, хто саме з кандидатів буде висуванцем партії в тому чи іншому регіоні.
Неоднозначною з точки зору можливості використання адмінресурсу виглядає значна кількість народних депутатів (від різних парламентських фракцій), губернаторів й навіть членів уряду (один з віце-прем'єрів), які очолюють списки політичних сил на виборах до місцевих рад.
«Ще однією проблемою є низька вартість виготовлення виборчих бюлетенів (що тягне за собою неможливість ефективного захисту від підробки) та відсутність єдиного центру по їх виготовленню. Це може призвести до появи значної кількості фальшивих бюлетенів», - застерегла Ольга Айвазовська.
Наталія Линник, керівник проектів Комітету виборців України, відзначила, що випадки застосування адмінресурсу є і зі сторони опозиції (як можливий приклад тут може бути наведена ситуація з мером Кам'янця-Подільского, який внаслідок порушення проти нього кримінальної справи був позбавлений можливості взяти участь у виборах). Крім того, експерт відзначила наявність самоцензури у місцевих ЗМІ, а також випадки перекуповування членів виборчих комісій різних рівнів від «технічних партій» (на рівні ТВК члени комісій перекуповуються за доплати у розмірі 800-1000 грн).
За словами Геннадія Максака, керівника Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень (Чернігів), на Чернігівщині відбулося значне зростання кількості замовних матеріалів ("джинси") у місцевій пресі. Сумнівним виглядає також той факт, що у всіх виборчих списках регіону провладна Партія регіонів знаходиться на першому місці у виборчих списках (випадок, характерний і для інших областей).
Адмінресурс як антитехнологія
- Дискредитація через силові структури.
Ноу-хау, коли під прикриттям боротьби з корупцією чинився тиск на ймовірних кандидатів та продовжує чинитися на вже зареєстрованих, особливо рейтингових. Здійснюється через МВС, Прокуратуру, суди різних інстанцій, КРУ, податкову міліцію. Метою є зняття їх з реєстрації або значне пониження рейтингу. Ретранслюється через ЗМІ.
- Номер в списку.
Норма закону про те, що партія, котра першою подасть документи на реєстрацію, буде першою у списку призвела до маніпуляцій під час реєстрації. Це досягалося внаслідок того, що про місце початку реєстрації повідомляли вибрану партії, якщо ж встигла подати інша політична сила, то їй або повертали документи на доопрацювання, або скасовували вже проведені реєстрації.
- Маніпуляція із нарізкою округів.
1. Маніпуляції з територіальним охопленням дільниць. Будинки в межах однієї дільниці значно віддалені одні від одних. Виборці в день виборів будуть змушені шукати дільниці для голосування, що значно зменшить явку, а відповідно можливості проголосувати. Метою є зменшити явку виборців у містах де є низький рівень підтримки «правильного» кандидата.
2. Маніпуляції з кількістю виборців в окрузі. Значна різниця в кількості виборців на різних дільницях - відповідно нерівне представництво та можливості бути обраним.
- Збори і звернення «трудових колективів» на підтримку кандидатів.
Зрежисовані або й неіснуючі збори, "результатом" яких є висловлення підтримки певним кандидатам, і що пізніше транслюється через ЗМІ.
«Класичні» маніпуляції
- політична джинса в медіа,
- використання чужої символіки та колористики,
- використання «бюджетних» газет, зокрема через укладання «типових угод»,
- двійники у списках,
- класичний «чорний PR».
Підготовлено за результатами моніторингу Громадянської мережі ОПОРА, Комітету виборців України, Мережі підтримки реформ та Громадянської асамблеї України.
АДМІНРЕСУРС ЯК АНТИТЕХНОЛОГІЯ.
Power-point презентація "Приклади чорного PR на місцевих виборах 2010".
Андрій Когут: Місцеві вибори - 2010: виборчі маніпуляції (УНІАН).
«Лабораторія законодавчих ініціатив»
