ІМІ: Барометр свободи слова за вересень 2010 року

5 Жовтня 2010
0
27216
5 Жовтня 2010
14:45

ІМІ: Барометр свободи слова за вересень 2010 року

0
27216
Цього місяця – 10 роковини з дня загибелі Георгія Гонгадзе. Генеральна прокуратура назвала єдиним замовником вбивства тодішнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка. Кравченка знайшли 2005-го року мертвим у його заміському будинку з двома кулями в голові. Потерпіла сторона – мати і вдова вбитого журналіста не прийняли висновків слідства, і назвали їх спробою перекласти всю вину на небіжчика і захистити від судового переслідування фігурантів «плівок Мельниченка» - екс-президента Леоніда Кучму і спікера Верховної Ради Володимира Литвина
ІМІ: Барометр свободи слова за вересень 2010 року

Висновки слідства  

 

Зниклі та загиблі журналісти

 

 

Cправа зниклого журналіста Василя  Климетьєва -8

 

02.09.2010 В квартирі адвоката газети «Новий стиль», де працював зниклий журналіст Василь Климентьєв, В'ячеславаа Ісмайлова відбувся обшук за участі двох десятків представників силових органів.

 

За його словами, обшук відбувається у справі Протоса. Однак сам Ісмайлов пов'язує обшук зі справою про зникнення журналіста Климентьєва. «Це привід, щоб вилучити документу по справі Климентьєва», - заявив Ісмайлов.

 

02.09.2010 Суд Жовтневого району Полтави  вересня санкціонував постанову про проведення обшуку в Харкові за місцем проживання громадянина В'ячеслава Ісмайлова, журналіста харківської газети «Новий стиль». Про це повідомив сайт МВС України. За інформацією правоохоронців, він підозрюється в тому, що разом зі своїми двома синами і іншими жителями Харкова незаконно заволоділи підприємством, яке в подальшому використовували для проведення шахрайських дій з нерухомістю.

 

03.09.2010 Обшук у адвоката не має стосунку до справи зниклого журналіста Василя Климентьєва. Про це заявила начальник Центру зв'язків з громадськістю Головного управління МВС в Харківській області Лариса Волкова.

 

Вона повідомила, що подія стосується «справи сина», яка була порушена задовго до зникнення В.Климентьєва.

 

03.09.2010 За словами адвоката зниклого редактора харківської газети «Новий стиль» В'ячеслава Ісмайлова , міліціонери підкинули йому наркотики, які нібито «знайшли» у нього в квартирі під час обшуку. Це 5-10 г якоїсь речовини в целофановому пакеті.

 

«Міліціонери зламали двері і увірвалися в квартиру. Вони заявили, що проводять слідство у кримінальній справі (при цьому В. Ізмайлов відмовився уточнити, про яку кримінальну справу йдеться). У мене є постанова суду про заборону проводити слідчі дії у цій кримінальній справі. Правоохоронці не показують жодних документів. Слідчий вкусив за плече мого сина, нам завдали тілесні ушкодження. У мене вилучили ноутбук і системний блок комп'ютера», - повідомив В. Ізмайлов.


Він заявив, що має намір подати судовий позов відносно правоохоронців, які проводять обшук, і вимагатиме від них 2 млн. грн. в якості відшкодування збитків.

 

08.09.2010 Журналіст харківської газети «Новий стиль» Василь Климентьєв з 2001-го по 2010 рік звертався як до прокуратури Харківської області, так і до Генпрокуратури близько 500 разів. Про це сказав перший заступник начальника головного управління нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства Генпрокуратури Володимир Гузир під час засідання ТСК 7 вересня.

 

«Його звернення розглядалися відповідно до закону про звернення громадян, і на них були дані відповіді. Усі звернення Климентьєва стосувалися або порушених кримінальних справ, які були в провадженні, або матеріалів, які ми називаємо відмовними, за якими було прийнято процесуальне рішення. З усіх звернень не було жодного, яке б носило елемент журналістського розслідування чи погрози на його адресу», - сказав Гузир.

 

14.09.2010  У справі про зникнення харківського журналіста Василя Климентьєва поки що нема жодного обвинуваченого та жодного підозрюваного. Про це повідомила  прес-секретар Харківського ГУМВС Лариса Волкова.



Як стверджує обласна прокуратура, була проведена перевірка щодо причетності правоохоронців, яких журналіст згадував у своїх статтях незадовго до зникнення, але нічого підозрілого помічено не було.



28.09.2010
  У ГПУ поки немає підстав, щоб забирати в своє провадження справу про зникнення головного редактора газети «Новий стиль» Василя Климентьєва з підслідності МВС.Про це повідомив керівник прес-служби прокуратури Юрій Бойченко.

 

«Якщо буде встановлено причетність до скоєння злочину щодо Клементьєва співробітників органів внутрішніх справ, тоді генеральна прокуратура Україна візьме до свого провадження цю кримінальну справу», - сказав Бойченко.

 


30.09.2010 Основна версія в справі про зникнення журналіста Василя Климентьева пов'язана з його професійною діяльністю. Про це заявив  глава МВС Анатолій Могильов.

 

«Найбільше ми схиляємося до того, що подія з Климентьевим пов'язана з його діяльністю професійною», - сказав міністр.Також він додав, що в даний час проводиться перевірка тих осіб, яких журналіст критикував, а також тих, хто висловлювали невдоволення його діяльністю.

 

Друга версія, за словами Могильова, пов'язана з особистим життям Климентьєва.

 

Він відзначив, що минулого тижня в ході чергового обшуку в квартирі зниклого, на якому наполягали близькі Климентьєва, був виявлений другий пістолет Климентьєва з гумовими кулями, який той зазвичай носив із собою. «До цього в квартирі проводилося три огляди і два обшуки і цей пістолет там не знайшли. Як видно, хтось із близьких людей мав доступ у це житло і цей пістолет туди повернув... Тобто дуже багато подій, що говорять про те, що там не все так легко і просто. Це дві основні версії, що наразі розглядаються», - відзначив міністр.

 

Нові елементи щодо вбивств та зникнення журналістів

 

Справа Гонгадзе - 18

 

10.09.2010 Губернатор Вінницької області Микола Джига взяв участь у очній ставці зі звинуваченим у вбивстві Георгія Гонгадзе Олексієм Пукачем. Очна ставка відбулася влітку в рамках розслідування справи про убивство журналіста. Приблизно в ті ж дні відбулася очна ставка між Пукачем і спікером Верховної Ради Володимиром Литвином. Як відомо, Микола Джига у вересні 2000-го року, коли сталося вбивство Гонгадзе, працював першим заступником міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка.

 

10.09.2010 Генералу МВС Олексію Пукачу пред'явлено остаточне, розширене обвинувачення у справі про вбивство Георгія Гонгадзе. До переліку статей, за якими обвинувачують Пукача, був доданий ще один пункт - убивство на замовлення.

 

Таким чином, до пункту «і» статті 93 Кримінального кодексу в редакції 1960 року «умисне вбивство при обтяжуючих обставинах, вчинене за  попереднім зговором групою осіб або організованою групою» було додано пункт «и» - «умисне вбивство при обтяжуючих обставинах, вчинене на замовлення».

 

Загалом Пукач звинувачується за трьома статтями Кримінального кодексу. Крім того, у понеділок, 13 вересня, Генпрокуратура планує оголосити про закінчення слідства у справі Пукача.

 

Водночас проти закінчення слідства у справі виступає сам Пукач. У п'ятницю його захисник зареєстрував у Генпрокуратурі чергове клопотання про проведення очних ставок. Як відомо, справа про звинувачення Пукача була виділена із загальної справи про вбивство Гонгадзе в окреме провадження.

 

14.09.2010 Слідство Генпрокуратури встановило, що генерал Олексій Пукач отримав наказ убити Георгія Гонгадзе від тодішнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка.

 

Про це ідеться у постанові слідчого Генпрокуратури Олександра Харченка про притягнення Пукача до кримінальної відповідальності.

 

Постанова була винесена 7 вересня 2010 року і за нею Пукачу висунуто звинувачення за трьома статтями Кримінального кодексу.

 

Роль Кравченка в убивстві Гонгадзе слідчий у постанові описує так: 

 

«...Приблизно 13-14 вересня 2000 року у своєму службовому кабінеті в місті Києві по вулиці Богомольця, 10 міністр внутрішніх справ Кравченко Ю.Ф. усно віддав начальнику ГУКП МВС України Пукачу О.П. явно злочинний наказ - вбити журналіста Гонгадзе Г.Р. для припинення у такий спосіб журналістської діяльності».

 

«Пукач О.П., діючи з особистої зацікавленості та кар'єрних спонукань, не бажаючи ускладнювати стосунки з керівником МВС України, а також розраховуючи здобути прихильність Кравченка Ю.Ф. та отримати підвищення по службі і підвищення спеціального звання працівника міліції, погодився виконати наказ Кравченка Ю.Ф., тобто на замовлення вбити Гонгадзе Г.Р.», - також ідеться у постанові слідчого.

 

Крім того, в постанові сказано, що Кравченко також віддавав наказ на викрадення і вчинення насильства над помічником депутата Сергія Головатого Олексієм Подольським, щоб спонукати його припинити опозиційну діяльність.

 

В остаточній редакції постанови про притягнення Пукача в якості обвинуваченого йому висунуто обвинувачення за частиною 2 статті 365 чинного Кримінального кодексу, а також частиною 3 статті 166 і пунктами «и» та «і» статті 93 Кримінального кодексу в редакції 1960 року.

 

Пункту «і» статті 93 Кримінального кодексу в редакції 1960 року - «умисне вбивство при обтяжуючих обставинах, вчинене за  попереднім зговором групою осіб або організованою групою».

 

Пункт «и» статті 93 Кримінального кодексу в редакції 1960 року - «умисне вбивство при обтяжуючих обставинах, вчинене на замовлення».

 

Частина 3 статті 166 Кримінального кодексу в редакції 1960 року - «перевищення влади або  посадових  повноважень,  якщо  вони спричинили тяжкі наслідки». 

 

Частина 2 статті 365 чинного Кримінального кодексу - «перевищення влади або  службових  повноважень,  якщо  воно супроводжувалося насильством,  застосуванням зброї або болісними і такими,  що  ображають  особисту  гідність  потерпілого, діями, за відсутності ознак катування».

 

Максимальна санкція, передбачена цими статтями - довічне ув'язнення.

 

14.09.2010 Екс-майор Держохорони Микола Мельниченко може відмовитися давати свідчення в суді у справі про вбивство Георгія Гонгадзе. Такий варіант розвитку подій Мельниченко озвучив газеті «Комерсант-Україна», коментуючи завершення слідства у справі Олексія Пукача й висування йому обвинувачень.

 

Мельниченко впевнений, що у питанні пошуку замовників злочинів - убивства Георгія Гонгадзе й насильства над Олексієм Подольським, у яких Пукач вважається виконавцем - уже можна поставити крапку. «17 вересня - останній день, коли можна висунути обвинувачення замовникам. Якщо це не буде зроблено до цього дня, вони не будуть покарані ніколи», - заявив Мельниченко. Сам він проходить у справі Пукача як свідок.

 

«Я перебуваю під охороною СБУ як свідок, я передав записи для проведення експертизи, яка підтвердила, що в них немає монтажу», - розповів колишній майор Держохорони.

 

Однак сказати, що він задоволений ходом слідства, Мельниченко не може. «Слідство могло б бути більш ефективним. Не було підтримки з боку керівництва країни - воно не допомагало й не прискорювало його просування», - заявив Мельниченко.

 

І після невеликої паузи додав: «Я не виключаю, що взагалі відмовлюся давати свідчення в суді». Пояснити, чим викликане небажання підтвердити свої свідчення у суді, він не захотів.

 

14.09.2010 Генеральна прокуратура України офіційно оголосила про завершення слідства у кримінальній справі стосовно колишнього начальника департаменту зовнішнього спостереження Головного управління кримінального розшуку МВС Олексія Пукача. Про це повідомив керівник прес-служби ГПУ Юрій Бойченко. 

 

«9 вересня слідчий в особливо важливих справах повідомив потерпілим та їхнім представникам про завершення слідства у кримінальній справі про обвинувачення О.Пукача у вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе», - сказав Ю.Бойченко.

 

Він зазначив, що з 15 вересня потерпіла сторона може розпочати ознайомлення з матеріалами справи.

 

14.09.2010 Мати журналіста Георгія Гонгадзе Леся Гонгадзе не має наміру брати участь в судових засіданнях за обвинуваченням колишнього генерала міліції Олексія Пукача у вбивстві її сина.  Про це вона заявила  коментуючи повідомлення Генеральної прокуратури України про закінчення досудового слідства у кримінальній справі за обвинуваченням колишнього генерала міліції О.Пукача у вчиненні вбивства Г.Гонгадзе і потерпіла сторона може почати ознайомлюватись із матеріалами справи.

 

За словами Л.Гонгадзе, вона вважає все це фарсом та «розвагами Генпрокуратури, яка таким чином робить спробу вигородити себе за бездіяльність в минулому». Мати журналіста зауважила, що на цей час ні вона, ні її адвокат не отримували від Генпрокуратури жодних повідомлень про закінчення слідства і про можливість ознайомлення з матеріалами справи.

 

15.09.2010 Екс-президент Леонід Кучма назвав справу про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе міжнародною провокацією. Про це він сказав журналістам під час перебування у Чернігові.

 

«Це міжнародна провокація, щоб Україну скомпрометувати. П`ять років ні мені життя не давали, ні Україні», - сказав колишній президент. За словами Кучми, за організацією справи зникнення журналіста стояли закордонні спецслужби, і це відомо. Він також зазначив, що володіє інформацією про участь в акціях протесту тих часів співробітників ЦРУ.

 

«Це оплачувалося, а за гроші все можливо», - підкреслив він.

 

Кучма також висловив задоволення, що у США змінився погляд на світ, і нинішній президент Барак Обама заявив про відсутність намірів транспортувати демократію у світ.

 

16.09.2010 Журналіст Олексій Подольський вважає, що влада хоче імітувати розслідування справи Гонгадзе, обмежившись обвинуваченням покійного Юрія Кравченка та виконавця Олексія Пукача.

 

Про це він сказав в інтерв'ю газеті «День», коментуючи завершення досудового слідства у справі Пукача, якого обвинувачують у виконанні наказу убити Георгія Гонгадзе та у побитті й залякуванні Подольського.  

 

«Я ще не вирішив остаточно, як я реагуватиму на це все: буду я взагалі приймати участь у судовому засіданні або не буду. Можна, звичайно, піти подивитися на цей спектакль. Але, швидше, вирішу так само, як Леся (Гонгадзе) - не ходитиму туди. Який сенс там сидіти?», - сказав Подольський.

 

«Вони (влада) хочуть, як завжди, поставити крапку в цій справі. Звичайно, вони б і не розслідували цю справу, але треба брати кредити на Заході. На наше суспільство вони не дивляться... Перед Заходом треба поставити крапку, що ось, мовляв, справу закрито», - додав він.

 

На думку Подольського, «для цього, власне, вони й витягнули Пукача - адже його ніхто ніколи і не випускав з уваги».

 

«А головне, вони хочуть на цьому вбитому генералові (Кравченку) закрити справу. Я вважаю, що його вбили. І так само сфальсифікували слідство щодо його самогубства», - заявив журналіст, який є потерпілим у справі Пукача.

 

16.09.2010 Адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко приступила до вивчення матеріалів кримінальної справи про убивство журналіста. За словами адвоката, справа повинна бути передана в суд до 22 січня 2011 року, оскільки в цей час завершиться термін утримання колишнього начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача під вартою.

 

16.09.2010 Адвокат вдови журналіста Георгія Гонгадзе Мирослави Валентина Теличенко висловила переконання у тому, що в «справі Гонгадзе» було декілька замовників. Про це Теліченко заявила в Києві у ході міжнародної конференції «10 років потому. Вбивство Георгія Гонгадзе не розкрито: пошук нових шляхів боротьби з безкарністю».

 

Адвокат нагадала, що за версією Генеральної прокуратури, замовником вбивства Гонгадзе є покійний, на той час міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко. «Я тільки вчора почала вивчати матеріали справи, але ще до того, і зараз я переконана, що версія в такому вигляді, як вона сьогодні фігурує в обвинуваченні Пукача (колишній начальник департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексій Пукач), малоймовірна», - сказала Теличенко.



Вона пояснила, що якщо Кравченко був єдиним замовником вбивства, то необхідно встановити його мотиви, а «відповідно, встановити інших людей, оскільки він не міг бути єдиним (замовником)».



Як уже повідомлялося, адвокат Мирослави Гонгадзе зазначила, що справу слід передати до суду до 22 січня 2011 року, оскільки в цей час завершиться термін утримання колишнього начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача під вартою. Крім того, вона прокоментувала слова колишнього майора президентської охорони Миколи Мельниченка про його небажання давати свідчення у справі Гонгадзе: «По-перше, це не право, а обов`язок свідка давати свідчення у кримінальній справі - тут він не обирає».

 

17.09.2010 Представник Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко оскаржила постанову Генпрокуратури про закриття справи щодо Олексія Пукача в частині обвинувачень. Як повідомила Теличенко, 16 вересня вона оскаржила до Печерського райсуду Києва постанову слідчого ГПУ про закриття кримінальної справи по обвинуваченню Пукача в частині зловживання владою та службовим становищем (ч. 3 ст. 364 КК України).

 

Йдеться про незаконне знищення документів ГУКП МВС України у липні 2003 року за наказом Пукача та про його незаконні вказівки проводити зовнішнє спостереження за Георгієм Гонгадзе та Олексієм Подольським.

 

На думку представника потерпілої у справі про вбивство Георгія Гонгадзе, слідчий безпідставно зробив висновок про відсутність шкоди охоронюваним інтересам громадян та юридичних осіб від того, що Пукач незаконно дав наказ знищити передчасно документи суворої звітності, які намагалися вилучити слідчі ГПУ.

 

Як стверджує Теличенко, це не дозволило у 2003 році звузити коло осіб, причетних до злочину проти Гонгадзе, та стало перешкодою у їх встановленні, утруднивши розслідування. Крім того, слідство, як вважає представник потерпілої, взагалі «проігнорувало незаконні вказівки Пукача підлеглим збирати інформацію про громадян», хоч у березні 2006 року це ставилося Пукачу за провину.

 

17.09.2010 Заступник генпрокурора Ренат Кузьмін продовжив термін слідства у справі Олексія Пукача до 14 грудня. Про це «Українській правді» повідомили інформовані джерела.

 

Водночас, до суду передано подання про продовження строків затримання Пукача теж до 14 грудня. За словами джерела, Кузьмін напередодні отримав письмове доручення від генпрокурора Олександра Медведька прийняти участь у програмі Савіка Шустера та представити офіційну версію слідства. Як зазначив співрозмовник, Кузьмін відмовився виконувати доручення генпрокурора.

 

За словами джерела, перед Кузьміним поставили вибір - або підтвердити офіційну версію Генпрокуратури про те, що єдиним замовником вбивства Гонгадзе був Юрій Кравченко, або взяти на себе відповідальність та продовжити слідство у справі.

 

20.09.2010 Мати журналіста Георгія Гонгадзе просить політиків не «піаритися» і не виносити на всенародне обговорення її матеріальне становище. Натомість Леся Гонгадзе закликає приділити більшу увагу розслідуванню справи її сина.

 

Так вона відреагувала у коментарі «Deutsche Welle« на пропозицію бізнесмена і депутата від Партії регіонів Ріната Ахметова купити для неї квартиру, озвучену Ганною Герман.

 

За її словами, такі пропозиції надходять часто, особливо перед виборами.

 

20.09.2010 Спікер Верховної Ради Володимир Литвин не коментує деталі своєї очної ставки у справі Гонгадзе з генералом Олексієм Пукачем, посилаючись на таємницю слідства. Про це він заявив у відповідь на прохання журналістів прокоментувати деталі цієї зустрічі. «Я законослухняний громадянин, є таємниця слідства і деталі, про які я не збираюся говорити», - зазначив він.

 

Водночас Литвин в чергове висловив переконання, що «розслідування підтвердило його непричетність до цієї справи».

 

27.09.2010 Колишній начальник Олексія Пукача Володимир Мельников не вірить у причетність екс-голови МВС Юрія Кравченка до вбивства Георгія Гонгадзе. Про це Мельников - колишній заступник міністра-начальника кримінальної міліції (1998-2003 роки) - сказав в інтерв'ю газеті «Комерсант-Україна».

 

На запитання, чи вірить він у версію Генпрокуратури про те, що замовником убивства журналіста Гонгадзе був покійний Кравченко, Мельников сказав: «Ні, не вірю й не повірю ніколи». «Кравченко не міг піти на це з низки причин. Судіть самі: щось може бути секретом лише тоді, коли про це знають дві-три особи. У випадку ж із Гонгадзе було задіяне широке коло осіб», - пояснив він.

 

«Сьогодні вже відомо, що за журналістом довгий час стежили, його контролювали, збирали якісь матеріали. Про це знали десятки два людей. Така досвідчена людина, як Кравченко (а я з ним пропрацював близько п'яти років), при такій кількості обізнаних людей ніколи б на подібне не пішла», - сказав Мельников.

 

28.09.2010 Помер генерал Петро Опанасенко, який на початку 2000-х був одним з керівників київської міліції і першим почав з'ясовувати, хто влаштував стеження за Георгієм Гонгадзе.

 

Останнім часом Опанасенко був заступником голови правління - директором Департаменту економічної безпеки та режиму ВАТ «Укрнафта». Прес-служба цієї компанії і повідомила про його смерть. Опанасенко до 2005 року обіймав високі посади в системі МВС.

 

У 2000 році Гонгадзе, помітивши за собою стеження, звернувся з листом про це до Генпрокуратури. Там не відреагували, але скарга журналіста була спущена в столичну міліцію, де розслідуванням справи про переслідування Гонгадзе (ще до загибелі журналіста) зайнявся Опанасенко - на той час перший заступник начальника главку з оперроботи.

 

Також Опанасенко згадувався на плівках Мельниченка у розмовах нібито президента Леоніда Кучми з міністром МВС Юрієм Кравченком.

 

За інформацією ЗМІ, Опанасенко встановив, що номери машини, яка стежить за Гонгадзе, належать міліцейській «сімці», тобто «зовнішній наружці», якою командував генерал міліції Олексій Пукач.

 

Нібито Опанасенко доповів про це, і план щодо Гонгадзе почав давати збій, тому що пішов витік інформації. На плівках в розмові з президентом голова МВС Кравченко висловлює невдоволення з цього приводу. «До мене передали заяву Гонгадзе з ГПУ. Там Гія називав номери машин, які стежили за ним. Я «пробив»: Я бачу, це «сімка»! Дзвоню Пукачу, ви що, працювали там? Він: ні, у нас номери вкрали. Я зафіксував у рапорті ці номери. З тих пір і почалася розкрутка. Упевнений: якби ми не відфіксували номери стеження за Гією, справу б досі розкривали...», - заявив Опанасенко в нещодавньому інтерв'ю газеті «Сегодня».

 

Опанасенко - не перший генерал, причетний до справи Гонгадзе, якого спіткала смерть. Так, в 2005 році пішов з життя Юрій Кравченко, а рік тому, після 6 років перебування в комі, помер генерал Едуард Фере. Останній вважався найважливішим свідком у «справі Гонгадзе». Фере керував апаратом міністра Кравченка і був близький до керівника департаменту зовнішнього спостереження Олексія Пукача.

 

28.09.2010 Родина покійного голови МВС Юрія Кравченка, якого звинувачують у замовленні вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, наполягає, щоб суд довів провину чи не винуватість посадовця. Про це заявив начальник прес-служби Генпрокуратури Юрій Бойченко на брифінгу.

 

«Сім'я Кравченка наполягає, щоб судове слідство було проведено до кінця, і суд виніс рішення, винен він чи не винен», - сказав Бойченко. Він зауважив, що статтею 215 Кримінально-процесуального кодексу передбачене таке право родини покійного, щоб справа не закривалася у зв'язку зі смертю людини.

 

30.09.2010 Адвокат Мирослави Гонгадзе  оскаржила до Печерського суду постанову слідчого про закриття справи щодо Олексія  Пукача.

 

Як повідомила адвокат Валентина Теличенко «Українській правді»,  її обурило те, що формулу обвинувачення Пукача у 2010 році звужено порівнюючи до того, що йому було інкриміновано у березні 2006 року.

 

На її думку незаконно було виключено звинувачення у вчинені злочину, передбаченого ч. 3 ст. 364 КК України - зловживання владою та службовим становищем.

 

«Слідство необґрунтовано зробило несподіваний висновок про відсутність шкоди слідству у зв'язку з незаконним знищенням документів суворої звітності, яке було вчинене за вказівкою Пукача з метою утруднити виявлення тих, хто здійснював незаконне спостереження за Гонгадзе та Подольським», - зазначила Теличенко.

 

«Також слідство перестало бачити, що Пукач, з його слів -  за вказівкою вищого керівництва МВС України, - зловживаючи наданою йому владою та службовим становищем організував незаконний збір інформації про журналістів та опозиційних політиків», - нагадала адвокат. Печерський суд прийняв скаргу до розгляду та зобов'язав ГПУ надати відповідні матеріали справи.

 

Побиття, напади, залякування - 2

02.09.2010 У ніч з 1 на 2 вересня У Полтаві побили оператора обласної телерадіокомпанії «Лтава» Сергія Залеського. За інформацією ГУ МВС в Полтавській області, на початку першої години телеоператор проходив через ринок, повертаючись з нічного клубу, де знімав відеосюжет.

 

За інформацією МВС, охоронці  зупинили  його і запитали про те, чому він перебуває на приватній території з камерою. З`ясувавши, що перед ними оператор «Лтави», охоронці сказали, що компанія показувала «нехороший» сюжет про ринок, і почали його бити. Перевірку інциденту взяв на контроль особисто начальник міліції Полтавщини Олександр Рудяк.

 

Сергій Залеський вже не вперше отримує побої. У червні минулого року у Полтаві під час вуличної зйомки на нього напав невідомий чоловік і завдав операторові тілесних ушкоджень.

 

 

14.09.2010  Журналіста газети «Вільний вибір» Дементія Білого побила охорона херсонського мера Володимира Сальдо під час його звіту перед вибрцями, який проходив учора, 14 вересня в театрі ім. М. Куліша в Херсоні. Про це повідомив кореспондент газети «Комуніст» Ігор Трубаєв, який став свідком інциденту.

 

Як розповів  Дементій Білий, вчора він прийшов на звіт херсонського міського голови перед виборцями, однак на проході до театру його не пустили люди в цивільному: «Вони вимагали від мене запрошення, хоча я казав, що журналіст і маю право пройти. Не пускали протягом 15 хвилин, виштовхували зі входу. Тільки втручання голови облдержадміністрації Андрія Яценка допомогло мені потрапити до залу. Мені вже на місці повідомили, що деяких осіб, у тому числі депутатів міської ради не пустили до театру». Тоді, за словами Дементія, він вийшов до входу і попросив майора міліції, який стояв поруч, втрутитися в ситуацію, однак правоохоронець відмовився говорити з журналістом.

 

Коли пан Білий повернувся до зали і запитав у міського голови, чому не пускають на його звіт депутатів міської ради та репортерів, Дементія «відразу викинули із зали два амбали» і в коридорі почали бити.

 

«Я був настільки шокований, що у драмтеатрі серед білого дня б'ють, причому поруч міліція ходила... Ці невідомі, я навіть не знаю, хто вони були, не міліція, якась приватна охорона», - коментує  Дементій Білий. Після інциденту журналіста забрала швидка з діагнозом гіпертонічний криз та запаморочення. Наразі Дементій Білий знаходиться в палаті суворовської районної лікарні Херсона, медики перевіряють підозру на струс мозку.

 

У коментарях  журналіст Ігор Трубаєв розповів, що про звіт Володимира Сальдо спільнота міста, в тому числі і журналісти, дізналася тільки за день до заходу. Запрошення, за якими можна було потрапити туди, видали тільки співпрацівникам комунслужб та міськвиконкому, працівникам ЗМІ та представникам громадських організацій такі перепустки не вдалося дістати. Як повідомило видання «Херсонська правда», охоронці не впустили в театр опозиційних депутатів міськради Віталія Богданова і Олександра Лещенка, хоча Богданов мав перепустку, яку йому «подарував» один з працівників міськвиконкому. Охорона повідомила депутатам, що вони небажані особи.

 

«Оргкомітет мав розповсюдити запрошення і повідомити ЗМІ про час і місце проведення звіту. Але в жодному ЗМІ інформація про захід не вийшла. Навіть на офіційному сайті мерії. Запрошення також отримали виключно ті, хто поділяє політичні погляди В.Сальдо» - повідомив депутат Богданов «Херсонській правді».

 

Зазначимо, що перед будівлею драмтеатру зібралися близько 200 людей з плакатами «Тайна вечеря Сальдо», «Секрети від громади», «Вимагаємо гласності». Також пікетники скандували «Сальдо геть!» Міський голова, певно щоб не зустрітися з пікетниками, потрапив до будівлі театру через службовий вхід.

 

За словами Трубаєва, видання «Херсонська правда» вчора почали «атакувати»: в редакцію телефонувала начальник прес-служби міського голови Тетяна Сезонова, щоб зняти з сайту відео з побиттям. Ігор Трубаєв зазначив, що жоден канал Херсонщини не показав цього інциденту. Ігор Трубаєв також повідомив, що наразі журналістами готується звернення до губернатора області розібратися з інцидентом побиття Дементія Білого.

 

****

 

Як повідомила в коментарі ІМІ начальник управління зв'язків з громадкістю Херсонської  міськради  Тетяна Сазонова, Дементій Білий  намагався спровокувати зрив звіту  мера і побив учасника заходу Віктора Шевчука, який виштовхнув його в коридор. За її словами  відео, яке виставлено в інтернеті є неправдивим, оскільки у ньому висвітлено тільки те, як б'ють журналіста, а натомість, як сам Дементій вдарив фотоапаратом по голові Шевчука лаючись нецензурною лексикою немає.


Як інформує пані Сазонова,  на місце інциденту прибули правоохоронці Суворовського районного відділу міліції Херсонської області і склали протокол по факту побиття та хуліганських дій Білого і по факту побиття Віктора Шевчука. Шевчук зараз знаходиться в шпиталі в нейрохірургічному відділені, де лікарі встановили йому діагноз - черепномозкова травма з відкритим перелом.



Також Сазонова повідомила ІМІ, що охорони в мера немає і тому заяви журналіста про те, що його побилиа охорона є брехнею.

 

На запитання ІМІ про те, чому не всі херсонські ЗМІ мали акредитацію на звіт мера, Світлана Сазонова відповіла: «У залі було всього 700 місць, куди мали вміститися журналісти, громадські організації та депутати. Однак, не зважаючи на те, що деякі журналісти були не акредитовані, їх все ж таки пропустили».

 

Нові елементи про побиття напади залякування - 2

01.09.2010 Прокуратура міста Києва залишила без змін рішення Голосіївської прокуратури стосовно відмови у порушені кримінальної справи через побиття журналіста СТБ Сергія Андрушко співробітником УДО.  Наразі журналіст планує звернутися зі скаргою до Генеральної прокуратури. Якщо і це не призведе до рішення про порушення кримінальної справи,  Андрушко звернеться до суду.

 

06.09.2010  Заступник глави Адміністрації президента Ганна Герман, відповідаючи на запитання про інцидент з журналістом СТБ Сергієм Андрушком, зазначила: «Коли президент дізнався, що охоронець, який так вчинив з Андрушком, не був звільнений, він дав вказівку повернути справу на повторне розслідування. Президент вважає, що так просто цього залишити не можна - винний має понести кару».


За словами Герман, охоронець досі працює, але вона переконана, що в даному випадку ідеться про конфлікт «честі держави» та «честі мундира».


«Моя вина в тому, що я не завжди воюю в таких випадках до останнього патрона, а воювати треба. Є люди, які вважають, що треба відстоювати честь мундира, а є ті, хто вважає, що найголовніший мундир - мундир Держави і Президента як символу Держави, і за його чистоту воювати треба», - сказала пані Герман.Ганна Герман не змогла пообіцяти, що охоронець буде звільнений.

 

Економічний,  політичний та непрямий тиск, цензура - 9

03.09.2010 Генпрокуратура вручила повістку журналістові Kyiv Post у зв'язку з публікацією інтерв'ю з екс-міністром Богданом Данилишиним.  Відповідний документ журналістові Kyiv Post Юрію Онишківу вручили після того, як йому вдалося по телефону поговорити з Данилишиним, колишнім міністром економіки в уряді Юлії Тимошенко.



Журналіст наполягає на праві не розголошувати джерел інформації та саму інформацію про свого інерв`юера.

 

07.09.2010 Журналісти газети «Новий час» у Херсоні заявляють про політичний тиск на газету та її співзасновника. Про це повідомила головний редактор видання Лідія Столярчук.

 

За словами Лідії Столярчук, працівниками міліції 3 вересня були проведені обшуки в Херсонському обласному благодійному фонді «Розвиток», який є співзасновником видання. Президент цього фонду - дружина екс-губернатора Херсонщини Галина Сіленкова. Під час обшуку вся документація організації була вилучена, в тому числі й та, що стосується діяльності газети «Новий час» разом з печатками та рахунками.  Обшук проводився з санкції судді Суворовського райсуду м. Херсона. Як повідомила пані Столярчук, наразі слідчі УМВСУ в Херсонській області, коментарів ніякого не надають, «кажуть, що це є в інтересах секретності слідства».

 

За інформацією сайту «Новий час», екс-губернатор Херсонщини Борис Сіленков заявляє, що обшуки проводилися в рамках кримінальної справи, яку обласна міліція порушила після заяви приватного підприємця Володимира Почепи «про нібито вимагання у нього з боку Сіленкова» на початку 2009 року 300 тис. грн.

 

Борис Сіленков  вважає такі дії слідчих політично заангажованими у зв'язку з опозиційною спрямованістю газети «Новий Час» і його намірами  балотуватися на посаду міського голови Херсона від НСНУ. «Обшуки - це один з найбільш впливових елементів психологічного тиску на людину», - говорить Борис Сіленков.

 

Лідія Столярчук також повідомила, що наразі продовжується тиск на газету та надходять погрози, що обшуки будуть проводитись і в редакції: «за редакцією ведеться слідство, чергує людина, яка нічого не пояснює, а каже тільки, що є така вказівка».

 

09.09.2010 Рада профспілки працівників ЗМІ «Медіафронт» заявляє про заборону виходу в ефір СТБ сюжету про мовну освіченість чиновників. Про це йдеться в рішенні ради профспілки.

 

Рада розглянула клопотання спеціального кореспондента СТБ Сергія Андрушка з приводу невиходу сюжету про незнання чиновниками української мови. Сюжет був повністю готовий на момент випуску, але не потрапив до випуску новин.

 

«Медіафронт» вирішив звернутися до редакційної ради телеканалу СТБ з вимогою роз'яснити причини заборони виходу до ефіру змонтованого матеріалу Андрушка. В разі відсутності відповіді протягом трьох днів профсоюз обіцяє звернутися згідно з законом «Про профспілки» до комісії з журналістської етики.

 

Також »Медіафронт» має намір звернутися до комітету Верховної Ради з питань свободи слова та ЗМІ та спецкомісії парламенту з розслідування випадків цензури з проханням надати оцінку як репортажу так і факту невиходу його до ефіру.

 

10.09.2010 Тележурналіст ТОВ ТРО «Маріупольське телебачення» програм «Юридичне питання» та «Ми і місто» Ірина Прудкова  заявила про заборону оприлюднення резонансних матеріалів. З цього приводу вона звернулася з електронним листом до Адміністрації президента.

 

За словами Ірини, в липні вона зняла матеріал про безчинства маріупольських правоохоронців, а наступного дня касети з відзнятим матеріалом зникли. Комерційний директор телеканалу Валентина Костенко пояснила їй це тим, що отримала вказівку їх знищити, тому матеріали ніколи не вийдуть в ефір. Журналістка напередодні зробила копії цього відео і виклала його на youtube.

 

Валентина Костенко у коментарі  зазначила, що, знімаючи це відео, Ірина Прудкова була у відпустці, і не повідомила керівництво про зйомку. «Я тоді виконувала обов'язки генерального директора. І коли мені почали дзвонити і запитувати, куди піде відзнятий у готелі матеріал, я спочатку не могла зрозуміти, про що йдеться, оскільки туди ніхто нікого не посилав. А потім знайшла відео і відклала його до повернення з відпустки генерального директора. Це конфлікт між співвласниками, і я вважаю, що такі речі не справа телебачення, це не наш профіль», - сказала вона.

 

За словами комерційного директора, відео не знищено, але чи піде воно коли-небудь в ефір, вирішуватиме генеральний директор. Вона також підтвердила, що з приводу цього відео їй дзвонили і погрожували, але вона не знає хто.

 

Відповіді з Адміністрації президента вона не отримала. Як виявилося, свій електронний лист Ірина надіслала на загальну адресу. За словами керівника інформаційного управління АП Олега Кошелєва, офіційну відповідь журналіст зможе отримати тільки тоді, коли надішле офіційний лист або запит.

 

13.09.2010 У Полтаві за фактом побиття оператора ОДТРК «ЛТАВА» порушена кримінальна справа. Про це повідомили у прес-службі обласного УМВС.

 

«В ході проведення оперативно пошукових заходів працівниками міліції було встановлено, що 31 серпня близько 22.00 години на вході в ринок «Мотель» двоє чоловіків віком 38 та 55 років, мешканці Полтави, які працюють охоронцями ринку «Мотель», без причини, з хуліганських мотивів вчинили бійку із 33-річним полтавцем, Залеським Сергієм Вікторовичем, оператором ОДТРК «Лтава» та умисно спричинили йому тілесні ушкодження», - йдеться у повідомленні.

 

Кримінальна справа порушена за фактом хуліганства за ознаками ст. 296 ч. 2 Кримінального кодексу України, санкція якої передбачає обмеження волі на строк до 5-ти років, або позбавлення волі на строк до 4-рьох років.

 

20.09.2010 Невідомі вилучили три тисячі примірників незалежної дніпропетровської газети  «Слобода Пригородня». Про це ІМІ повідомив головний редактор видання Віталій Старишко.


«Нашу газету безкоштовно розповсюджує кур'єрська служба. 17 вересня невідомі вилучили у кур'єрів наклад газети у три тисячі примірників» - повідомив пан Віталій. Як він зазначив, іноді навіть застосовувалося насильство до кур'єрів, до яких приходять просто додому.

 

За його словами, в газеті публікуються статті, які критикують місцеву владу. Після публікації 1 травня статті під назвою «Громада та влада» , в якій викривалася діяльність виконуючої обов'зки міського голови Самохіної Наталії, міська влада подала в суд на «Слободу Пригородню». « Суд почався в перших числах вересня, 5 жовтня має відбутися наступне судове засідання і в.о. міського голови пригрозила, що ми його прграємо та ще й будемо вибачатися перед нею», - сказав Старишко.

 

За його словами, вже кілька місяців поспіль невідомі погрожують йому по телефону, але оскільки на  мобільному не висвітлюється номер, тому важко визначити хто ці люди.


«Мені особисто телефонують незнайомі, висловлюються нецензурними словами та погрожують розправою через наші публікації», - повідомив в коментарі ІМІ головний редактор. Як зазначив Віталій Старишко, після звернення через погрози в міліцію, йому два місяці перестали телефонувати, але тепер знову з'явилися дзвінки з тиском  та погрозами.

 

20.10.2010 Прес-секретар прем'єра Віталій Лук'яненко вимагав від журналістів перед інтерв'ю з Миколою Азаровим повністю узгодити, яким у результаті буде матеріал. Про це повідомляє оглядач журналу «Корреспондент» Ірина Соломко. За її словами, спочатку літа вона намагалася взяти інтерв'ю в Азарова й надіслала відповідний запит. У відповідь Соломко отримала від прес-секретаря прем'єра смс, у якому умовою інтерв'ю звучало узгодження усіх деталей того, як воно буде опубліковане.

 

«Оточення Азарова висувало до нас вимоги щодо погодження - і тексту, і фотографій, і заголовків, усього того, що має вийти. Зрозуміло, що в нас таких умов бути не може, бо ми дотримуємось європейських журналістських стандартів», - сказала журналістка.

 

«В кінці липня, перед відпусткою Азарова, прес-секретар прем'єра написав, що я можу буквально за два дні це зробити - єдина умова: авторизація матеріалу, починаючи від заголовків і закінчуючи підписами під фото. Жоден високопосадовець, в тому числі попередній і нинішній президент, не вимагав від нас такого», - згадала Соломко.

 

«В принципі, ми це розцінили як прояв цензури», - зазначила журналістка. За її словами, редакцію це «збентежило». «Ми не могли погодитися на таке. На цьому дискусія завершилася», - сказала Соломко.

 

Однак ця історія отримала продовження у студії телеканалу «Інтер» увечері в п'ятницю, 17 вересня. В ефірі «Свободи на Інтері» Соломко поцікавилася у прем'єра, «чому такі умови співпраці з журналістами». Азаров відповів, що відритий до діалогу з журналістами, а після цього у перерві програми до неї підійшов Лук'яненко. «Пан Лук'яненко почав пояснювати, чому ми не можемо отримати такі коментарі. Він мені сказав: «Що Ви собі дозволяєте?...», - переповіла Соломко.

 

«Це однозначно не може бути причиною відмови від інтерв'ю, тим паче що я отримувала від нього смс, де чітко прописувалися умови розмови з прем'єром. Там чомусь не було жодного слова про те, що в запиті була помилка...», - сказала Соломко.

 

За її словами, тепер Лук'яненко закидав виданню, що перша стаття про Азарова, коли був призначений його Кабінет міністрів і експерти аналізували плюси й мінуси нових міністрів, була не дуже гарна. На думку прес-секретаря прем'єра, вона містила «оціночні судження» і навіть зачіпала честь і гідність Азарова - тож «як тепер давати інтерв'ю?».  

 

Соломко також зазначила, що у п'ятницю Лук'яненко навіть погрожував звернутися до комісії з журналістської етики з приводу тієї першої статті - хоча там були зібрані думки експертів. «Якщо хочете «а ля війни», то хай оцінить комісія, наскільки ви професійно працює», - передала вона суть розмови з прес-секретарем Азарова. «Тим не менше, ми сподіваємось, що команда прем'єра захоче виправити це непорозуміння, і у нас буде можливість донести позицію Азарова до наших читачів», - додала Соломко.

 

21.09.2010 Прес-секретар прем'єр-міністра Віталій Лук'яненко запевняє, що не висував журналістам вимог надання інтерв'ю Миколою Азаровим, і не погрожував їм.

 

Він наголосив, що «прем'єр-міністр Микола Янович Азаров відкритий для критики, абсолютно відкритий для журналістів і не висуває ніяких вимог для спілкування». За його словами, «єдина перешкода - надзвичайно щільний робочий графік прем'єр-міністра, що об'єктивно не дає можливості задовольнити всі звернення журналістів».

 

«Я нікому ніколи не погрожував і не ставив ніяких умов, крім дотримання європейських журналістських стандартів і чинного законодавства (цю вимогу я висуваю і до себе)», - заявив прес-секретар Азарова.

 

«Підкреслюю, журнал «Кореспондент» відмови в інтерв'ю не отримував», - додав прес-секретар прем'єра. «Принагідно заявляю, що з величезною повагою ставлюся до колег-журналістів, які добросовісно виконують свою роботу, і завжди буду добросовісно виконувати свою», - запевнив Лук'яненко.

 

Водночас, «Українська правда» протягом 3-х місяців не отримала від Азарова відповіді на інформаційний запит щодо проживання прем'єра у резиденції у Конча-Заспі. Загалом було спрямовано 3 запити - на жоден не було отримано відповіді. Згідно з офіційною інформацією урядової канцелярії, ці запити були розписані на Лук'яненка.  

 

27.09.2010 Усунуто з посади головного редактора телерадіокомпанії «Бриз» Військово-морських сил Збройних сил України Мирослава Мамчака. Про це ІМІ повідомляє  Громадський комітет «Український Севастополь».



«Очевидно, що патріотична українська громадянська позиція п. Мамчака з моменту першої самостійної телевізійної передачі ТРК «Бриз» 21 листопада 1994 р. і до вересня 2010 р. стала одним із важливих чинників, що призвів до такого прикрого рішення» - йдеться в повідомлені «Українського Севастополя».



Мирослав Мамчак, який очолював телерадіокомпанію від початку її створення, називає своє звільнення політичним. «Це політичне рішення, ініційоване Севастопольською міською державною адміністрацією й особисто її головою Валерієм Саратовим», - сказав він в коментарі.



Нагадаємо,  на початку червня 2010 р. стало відомо про те, що керівництво Севастопольської міської державної адміністрації вимагає від Міністерства оборони України звільнення Мирослава Мамчака.



Численні перевірки діяльності ТРК «Бриз» ВМС ЗС України, які були зорганізовані вказівками певних осіб, не принесли фіксації суттєвих порушень у діяльності Мирослава Мамчака. Наприклад, на останньому засіданні Національної ради 22 вересня ц.р. у рішенні №1331 вказано: «Інформацію про результати планової перевірки ТРК Військово-Морських Сил Збройних Сил України «Бриз», м. Севастополь, взяти до відома».



Нині, за словами пана Мамчака, міськдержадміністрація звернулася до командувача Військово-морських сил, і відтак адмірал Віктор Максимов направив лист до Міноборони з проханням звільнити керівника «Бризу».

 

Нові елементи економічного, політичного та непрямого тиску, цензури - 2

06.09.2010 Служба безпеки України та прокуратура Криму, як вважають на ТРК «Чорноморська», під будь-якими приводами намагаються зупинити вихід на каналі щоденного ток-шоу «Політичний вечір з Володимиром Андронаки».  Офіційним приводом для перевірок і допитів співробітників Чорноморської ТРК з боку СБУ та прокуратури став прямий ефір за участю депутата Верховної Ради Криму Валерія Кучеренка (фракція «Комуністи»), який під час передачі двічі закликав зруйнувати державу Україна.

 

«20 серпня Кучеренко дійсно брав участь в прямому ефірі і вступав в дискусію з іншими гостями, і усе, що він сказав, є або його особистою позицією, або позицією його політичної сили», - повідомляють автори проекту. Після програми Чорноморська телерадіокомпанія отримала лист від СБУ по запиту депутата Верховної Ради Криму, «регіонала» Єфима Фікса, який також брав участь в цій програмі, з вимогою надати копію запису прямого ефіру за участю Кучеренка.

 

08.09.2010 Допит у Генеральній прокуратурі журналіста Kyiv Post Юрія Онишківа пройшов без порушень. За словами Юрія, допит проходив в рамках закону і його більше не мають намірів викликати до слідчого. Це підтвердила його адвокат Людмила Опришко, яка від КНМП представляє інтереси пана Онишківа. Про суть розмови Онишків повідомити відмовився, оскільки не має права розголошувати таємницю слідства.   

 

Перешкоджання у виконанні професійної діяльності - 1

30.09.2010 У кореспондента «Газети по-українськи» у Донецьку Тетяни Светницької охорона президента Віктора Януковича видалила з фотоапарату частину знімків. «Після закінчення засідання міжнародного інвестиційного самміту, Янукович попрямував до свого кортежу. Охорона «утилізувала» всі фото, які були зроблені під час посадки президента у авто», - повідомляє сайт видання.

 

Светницька розповіла, що «до неї підбіг один з бодігардів, і сказав, що не можна фотографувати посадку і висадку керманича країни у кортеж», зазначає газета. Пізніше підійшли ще декілька охоронців. Вони переглянули останні знімки і видалили їх. Інформацію про інцидент передали по рації.

 

Фотоапарат кореспонденту повернули. Крім того, записали усі дані з редакційного посвідчення. Видання зазначає, що Янукович «запізнився на саміт на дві години, через що не потрапив на зустріч з колективом одного з вишів». Він мав відвідати Донецький державний університет управління, у якому очолював кафедру інноваційного менеджменту.

 

Нові елементи у перешкоджанні професійної діяльності журналістів - 3

9.08.2010 Апеляційний суд міста Києва  відмовив у задоволенні апеляційної скарги журналіста Нового каналу Сергія Кутракова і підтвердив рішення Шевченківського районного суду міста Києва, який 12 липня скасував постанову про порушення кримінальної справи щодо перешкоджання професійній діяльності журналіста міліцейським підрозділом «Беркут».



Суд прийняв рішення на першому ж слуханні. Інтереси Сергія Кутракова представляли юристи з «Регіонального союзу адвокатів».


Сторона журналіста Нового каналу готує касаційну скаргу на рішення апеляційного суду.



***

 

14.09.2010 Журналіст Нового каналу Сергій Кутраков не  подаватиме касацію на рішення Шевченківського районного суду міста Києва, який 12 липня скасував постанову про порушення кримінальної справи щодо перешкоджання професійній діяльності журналіста міліцейським підрозділом «Беркут».

 

14.09.2010 Охоронець, який зашкодив діяльності журналістів та заподіяв їм тілесні ушкодження, засуджений до двох років обмеження волі. Про це розповів у понеділок прокурор Києва Юрій Ударцов.



Шевченківський райсуд Києва засудив до двох років обмеження волі Панфілова, який звинувачується в умисному заподіянні легких тілесних ушкоджень і умисному перешкоджанні законній професійній діяльності журналістів продюсерського центру «Закрита зона» ТОВ студія «Зміна».



Як відомо, 25 червня 2009 року охорона адмінбудівлі КП «Київська фармація» застосувала сльозогінний газ проти оператора знімальної групи програми «Закрита зона». Кримінальна справа розслідувалася прокуратурою Шевченківського району Києва, визначенням апеляційного суду Києва апеляцію засудженого залишили без задоволення, і вирок Шевченківського райсуду було залишено без змін і він набув чинності. Крім того, задоволені цивільні позови потерпілих на суму 11 тисяч гривень.

 

Судові позови до ЗМІ та журналістів - 1

 

09.09.2010 Передрук з «Української правди» став приводом для судового позову до ЗІК. Екс-прокурор Голованівського району Кіровоградської області Євген Горбенко подав на ЗІК позовну заяву в Галицький районний суд міста Львова про відшкодування моральної шкоди.

 

Екс-прокурор вважає, що публікація на сайті ЗІК «принизила його честь, гідність і ділову репутацію». Свою шкоду Горбенко оцінив в 50 тисяч гривень.

 

Як зазначає видання, інформація на ЗІКу - це повний передрук з «Української правди». У тексті  йдеться про надзвичайно резонансну справу колишнього народного депутата Віктора Лозинського, якого звинувачують у доведенні до смерті Валерія Олійника.

 

Як сказано у поданні Генеральної прокуратури до Верховної Ради про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та узяття під варту Лозинського: «В його діях вбачаються ознаки злочину за ч. 2 ст. 121 Кримінального кодексу України - умисне тілесне ушкодження, вчинене групою осіб, що спричинило смерть потерпілого».

 

Про дії Горбенка в тому ж поданні написано так: «Досудовим слідством встановлено, що 16.06.09 близько 20 години поблизу лісових угідь, розташованих біля Грузьківської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, Лозинський В. О., Горбенко Є. О. та Ковальський М. І. умисно заподіяли тяжкі та інші тілесні ушкодження Олійнику В. А., в тому числі із застосуванням вогнепальної зброї, від яких настала смерть потерпілого».

 

Нові елементи судових позовів до  ЗМІ та журналістів - 2

03.09.2010 Повторний конкурс на частоти «5 каналу» і ТВі, надання яких Київський апеляційний адмінсуд визнав незаконним, буде проведено у разі дозволу на це Кабміну. Це заявили члени Нацради з питань телебачення та радіомовлення.

 

Голова Нацради Володимир Манжосов на запитання, що тепер буде з частотами «5 каналу» і ТВі, сказав, що якщо повторний конкурс на ці частоти буде, то на них зможуть претендувати і ТВі, і «5 канал», і інші телеканали, які візьмуть участь у цьому конкурсі. Якщо ж, за його словами, конкурсу не буде, то ці частоти підуть на розбудову цифрового мовлення в Україні.

 

У свою чергу, член Нацради Оксана Головатенко зауважила, що повторний конкурс буде проведено у тому разі, якщо на це буде дозвіл уряду. Вона нагадала, що у зв'язку з процесом упровадження в Україні цифрового мовлення з 1 січня цього року, діє мораторій на надання частот для аналогового мовлення в Україні.

 

Через це, за її словами, Нацрада не може проводити конкурси на подібні частоти, і дозвіл на це, враховуючи екстраординарність випадку, може дати Кабінет міністрів. Головатенко зауважила, що коли Нацрада отримає відповідь від уряду, то члени Нацради зберуться й оголосять про свої дії.

 

10.09.2010 Нацрада виконала рішення суду стосовно «5 каналу» та ТВі. Таким чином, аналогові частоти, виграні телеканалами у січні цього року -  уже не належать телекомпаніям. Анульовані і ліцензії, які давали право мовити на згаданих частотах. Нагадаємо, 30-го серпня Київський Апеляційний адміністративний суд оголосив рішення у справі »5 каналу» та ТВі. Служителі Феміди остаточно скасували січневе рішення Нацради про виділення телеканалам частот.

 

20.09.2010 20 вересня юристи каналу ТВі (ТОВ «ТелеРадіоСвіт») звернулися до Вищого адміністративного суду з касаційною скаргою на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 серпня 2010 року, якою суд підтвердив скасування результатів січневого конкурсу Національної ради з питань телебачення і радіомовлення на вільні частоти та визнання нечинними ліцензії 5-го каналу і ТВі.

 

«Інститут масової інформації»

 

Фото - «Інститут масової інформації»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
«Інститут масової інформації»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
27216
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду