Пущені на самоплив

18 Липня 2010
0
11910
18 Липня 2010
11:45

Пущені на самоплив

0
11910
Пущені на самоплив

У мене немає підстав не довіряти тим колегам, які кажуть, що тиск на них посилився. Не тільки тому, що влада діє жорстко, але й тому, що замість трьох потужних центрів тиску, які були ще півроку тому (себто президент, прем'єр-міністр і Партія регіонів), зараз залишився фактично один - нова влада.

 

З іншого боку, можна сказати, що нині з'явилася цікава змога нав'язати владі діалог. З попередньою владою діалогу не виходило. Переважно тому, що вони (в постійній колотнечі) були недієздатними. Тому і всі гарні наміри, особливо у Ющенка (в які я здебільшого вірю), не були реалізовані. Але у нинішній ситуації, навіть якщо ми ставимося до цих людей з недовірою, або з якимись побоюваннями, треба сказати, що нова команда вміє працювати. І не треба втрачати нагоди заявити їм про свої претензії, острахи, або про своє знання як і що зробити краще.

 

В Україні, на мою думку, сьогодні немає механізму, який би дозволив запровадити реальну цензуру в масштабах держави. Проте є інші засоби, якими можна справляти тиск. Але якщо прочитати заяви журналістів СТБ, ТСН і самого руху «Стоп цензурі!», стає зрозумілим, що насправді там цитуються приклади не з цього періоду. В  сучасності появилася певна критична маса, яка була ще стимульована швидкими критичними діями нової влади, і була змушена зорганізуватися.

 

Основна проблема українських ЗМІ в тому, що нас забагато. У нас забагато телеканалів, друкованих ЗМІ і замало радіо. Ну, не може країна з 46 мільйонами населення, з яких від 3 до 5 млн. за кордоном, з нездоровою навіть до кризи економікою, з малим рекламним ринком, забезпечити функціонування 12 або 15 загальнонаціональних каналів. Адже на них елементарно бракує грошей. Така сама ситуація й з друкованими органами, тому що багато з них зареєстровані, жевріють і підживлюються під час виборів, випускають два-три випуски, за які отримують великі гроші, а потім впадають у сплячку.

 

Наступна проблема - для більшості наших власників медіа-бізнес не є головним бізнесом. Це у них додатковий, іноді улюблений, іноді створений невідомо чому, іноді виключно для політики, бізнес. Тому й ставлення до його фінансування і до нормального забезпечення журналістів і грошима, і технікою, і умовами праці - другорядне.

 

Вважають, що проблема «продажних журналістів» і замовних матеріалів особливо відчувається під час виборів. Але тут найбільше лихо саме з щоденною продажністю. Більшість замовних матеріалів стосуються радше не політики. Платять навіть за те, щоб розповіли про благодійну акцію. В Карному кодексі за дачу хабара несе відповідальність і той, хто дає, і той, хто бере. А коли йдеться про замовну журналістику, у нас весь час критикують (або майже завжди) лише журналістів. А журналісти часто поставлені трудовими умовами у такі кондиції, що їх не можна виправдати, але можна зрозуміти. Вони пущені на самоплив - власник про них не дбає, журналістські профспілки про них не думають. І що їм у результаті залишається робити? Або піти геть, або брати і робити замовлені матеріали.

 

«Український журнал»

 

Ілюстрація - http://www.helsinki.org.ua/

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Андрій Куликов, для «Українського журналу»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
11910
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду