Звіт порушень свободи слова за перший тиждень липня

13 Липня 2010
41692
13 Липня 2010
13:39

Звіт порушень свободи слова за перший тиждень липня

41692
Ще одне непряме свідчення цензури на телеканалі «1+1». Побиття міліціонерами фотокора тижневика «Фокус» в Запоріжжі. Такими були найрезонансніші випадки конфліктів ЗМІ і влади на початку липня 2010 року.
Звіт порушень свободи слова за перший тиждень липня

Факти тиску з боку органів влади

 

06.07.2010 Керівництво НРКУ прокоментувало закриття передачі Володимира Яворівського тим, що в рамках переформатування мовлення закрито всі авторські передачі, сказав віце-президент компанії Анатолій Табаченко.

 

За його словами, Національне радіо закриває всі авторські передачі, а не тільки 20 хвилин з Володимиром Яворівським, і йдеться не про зміну тем, які в них обговорювалися, а про зміну формату проектів.

 

«Ми збираємося зробити ці програми більш сучасними, придатними для радіо. Їх вестиме не один автор, а журналіст НРКУ, а авторів ми будемо запрошувати в ефір як гостей, експертів. Це дозволить урізноманітнити програму за звуком», - сказав Табаченко.

 

Водночас, народний депутат України і голова Національної спілки письменників бачить у закритті своєї передачі ознаки тиску на свободу слова в країні.

 

«За гостроту постановки болючих проблем сучасності 20 хвилин з Яворівським свого часу закрив екс-президент Леонід Кучма. Після Помаранчевої революції Володимир Яворівський повернувся в ефір. 746 випусків цієї програми принесли їй заслужену популярність. І ось програму вкотре закрили. Отже, свобода слова в Україні «процвітає» зі всієї сили», - йдеться на сайті Яворівського.

 

Факти внутрішньоредакційного тиску

 

01.07.2010 Інформація про помилки в оформленні бізнес-форуму за участі президентів України та Шрі-Ланки не потрапила у вечірній випуск ТСН.

 

За словами співрозмовників, начитка з відео на цю тему була написана, змонтована і повністю готова до ефіру.

 

Більше того, анонс цієї теми був оголошений ведучим на початку вечірнього випуску, однак глядачі сюжету так і не побачили.

 

«Чому начитка була знята з ефіру - невідомо. Принаймні пояснення «не влізло» не підходить. У вчорашньому випуску був «недобір» 53 секунди, тоді як сама начитка не більше 15 секунд», - розповів співрозмовник.

 

У свою чергу піар-директор «1+1» Анастасія Жук заявила, що начитка вийшла у нічному випуску ТСН.

 

Факти нападів та побиття

 

06.07.2010 Фотокореспондента «Фокусу» побили запорізькі міліціонери. За цим фактом прокуратура Запоріжжя розпочала службову перевірку.

 

Інцедент стався 2 липня на Привокзальній площі Запоріжжя - кореспонденти, що поверталися із відрядження, очікували на потяг до Києва. Правоохоронці зацікавилися Дмитром Стойковим та Євгеном Сафоновим через те, що ті пили пиво у громадському місці.

 

Співробітники ППС вказали на правопорушення й наказали відкрити валізи для огляду. Згідно ст. 260 Кодексу адміністративних правопорушень (КоАП), міліціонери можуть проводити огляд речей у випадках «коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи». Проте, за словами Євгена Сафонова, журналісти пред'явили міліціонерам свої посвідчення.

 

Як розповів ТК Євген Сафонов, бити його колегу Дмитра Стойкова міліціонери почали ще на вокзалі, а продовжили в Комунарському РУГУ Запоріжжя, куди доправили журналістів.

 

У відділку їх протримали три години, після чого журналісти написали заяву до прокуратури Запоріжжя.

 

Поки прокуратура офіційно коментує лише причину затримання кореспондентів «Фокусу» - через адміністративне правопорушення, доправлення до РУГУ пояснюють потребою скласти протокол, а от щодо причини побиття, то кажуть, що триває службове розслідування.

 

Тимчасом юрист адвокатської компанії «Моор і Кросондович» Кирило Сергєєв зазначає, що в нормальній ситуації міліціонери мали скласти адміністративний протокол про правопорушення, а от затримувати і тим паче бити громадян вони не мали права.

 

«Міліція може застосовувати силу, лише в разі відмови людиною виконувати законні вимоги співробітників МВС та намаганні застосувати силу проти самих міліціонерів», -  наголошує юрист.

 

 

Cудові позови до ЗМІ

 

02.07.2010Заступник голови Київської міської державної адміністрації Леонід Новохатько збирається подавати до суду на «Газету по-киевски» через публікацію про його помешкання, в якій, за його словами, наведено недостовірну інформацію, заявив він 2 липня на прес-конференції.

 

«Я подаватиму на газету до суду, звичайно попередньо пораджуся з керівництвом. На фото - не мій будинок, навіщо таке друкувати. Я не думав, що будуть так швидко, можна сказати з нуля, будуть паплюжити моє ім'я. Я на роботі усього другий день», - сказав новий заступник Леоніда Черновецького.

 

Колеги його стримували і просили не говорити на цю тему з пресою, але він декілька разів повторив: «А що робити?».

 

«Я не знаю, де на вулиці Чкалова може бути такий інтер'єр, там такого немає. Правда, там написано про Борщагівку», - обурювався пан Новохатько.

 

Найбільше він був вражений неправдивим фото.

 

Редактор відділу «Газеты по-киевски» Яна Казьміренко повідомила, що адресу Леоніда Новохатька (вулиця Чкалова, 62) редакція отримала з відкритої бази даних Nomer.org.

 

На запитання , чи точно ця вулиця розміщена саме у Софіївській Борщагівці, а не в Києві, пані Казьміренко відповіла: «У Києві вулиці Чкалова вже немає - вона тепер Гончара».

 

«Напередодні ми просили його декларацію, де ми могли б детальніше подивитися на адресу, але нам її, на жаль, не надали в КМДА. Хоч за законом, керівник, який приходить на посаду, подає декларацію, вона має бути оприлюднена в ЗМІ. Ми в публікації попередили, що всі наші дані за відкритими джерелами», - додала вона.

 

За словами Яни Казьміренко, редакція готова вибачитися, якщо помилилася: «Якщо в нас виникла помилка, то ми перепросимо в Леоніда Михайловича. Я думаю, що до суду не дійде».

 

Інститут масової інформації

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Інститут масової інформації
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
41692
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Спостережливий
5306 дн. тому
А рішення Комісії з журналістської етики- це і є факт цензури з боку органів державної влади? Тоді як-то кажуть: "грош-цена" вашим звітам! Комісія - організація громадська!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду