У Ровеньках журналісти стверджують, що чиновники вважають свободу слова прерогативою не комунальних, а приватних ЗМІ
Трудовий колектив комунальної газети «Вперед, Ровеньки» (місто Ровеньки Луганської області) заявляє про тиск з боку міської влади.
У коментарях ТК головний редактор видання Світлана Щабельна наголошує, що представники міської ради, зокрема перший заступник міського голови Олександр Тимошенко та член Ровеньківського виконавчого комітету, помічник народного депутата Володимира Ландіка Галина Буйніченко проводили наради виконкому міської ради, під час яких розбирали матеріали газети.
«Говорили, який матеріал хороший, а який ні, що не можна так писати, про те, що міська газета має давати позитивні матеріали, говорили про те, що головний редактор вставляє палиці в колеса міській владі. Також говорили про те, що свобода слова - це прерогатива не комунальних, а приватних ЗМІ», - наголошувала пані Щабельна.
За її словами, від представників влади лунали звинувачення у тому, що газета відмовляється друкувати матеріали міської ради. «Я це аргументувала тим, що з нами не був укладений договір, хоч ми офіційно направляли листи. Але нам відмовляли у і підписанні договору на висвітлення діяльності влади. Наша газета створена у 2002 році, і з того часу, у нас завжди існував договір на висвітлення діяльності влади, - сказала вона. - У першому кварталі у нас був цей договір і нам виділили 8 тисяч дотацій, у другому кварталі все це зупинилось. Кілька місяців до 12 травня ми друкували всі матеріали, які вони направляли, це десь на суму 12 тисяч гривень. 12 травня вже був прийнятий місцевий бюджет, але з нами договір так і не уклали».
Натомість, каже Світлана Щабельна, до редакції надходили листи з проханням друкувати різні матеріали на безоплатній основі.
Окрім цього, пані Світлана розказала, що були прийняті зміни до статуту газети на закритій сесії міської ради, де було визначено, що «вся виробнича та фінансово-господарська діяльність буде затверджуватись на сесії міської ради».
«Я не знаю, як випуск газети можна затверджувати. Раніше у нас було записано, що редакція самостійно планує свою виробничу та фінансово господарську діяльність. Також внесли зміни, що головний редактор працюватиме на контрактній основі», - додала вона.
У коментарях ТК Галина Буйніченко заперечила інформацію викладену редактором видання. За її словами на згаданих нарадах з редакцією «Вперед Ровенькі» не було вказівок «що писати, а що ні», а натомість йшла мова про «партнерські стосунки». «Наприклад, ми подали їм прохання надрукувати на безоплатній основі умови конкурсу для наших місцевих транспортників. Ці умови опублікували комерційні видання безкоштовно. Газета відмовляється публікувати регуляторні акти», - наголосила вона. Також, за її словами, газета встановлює вищі розцінки на рекламу для міськради ніж для інших.
Пані Буйніченко пояснила відсутність договору з газетою пізнім прийняттям бюджету.
«Договір не був підписаний до прийняття державного бюджету, оскільки, як ви знаєте державний бюджет був прийнятий у травні», - зазначила Галина Буйніченко.
Також вона наголосила, що упродовж трьох останніх років, окрім коштів за висвітлення діяльності міської влади, газета отримувала фінансову допомогу (кошти на пільгову передплату для ветеранів, оренду за 1 гривню, безкоштовний транспортний засіб).
На сьогодні ж газета потребує 110 тисяч гривень на рік. «Ми вирішили, що міський бюджет не може дозволити собі таку суму. Після цього ми створили депутатську комісію, щоб вивчити причини цих потреб газети. Комісії нічого не показали, а виставили за двері. І у мене, і у депутатів така позиція особливого захоплення не викликала. Тому виникло питання змін умов роботи з редакцією», - відзначила вона.
Щодо змін до статуту, то Галина Буйніченко запевняє, що вони були незначними. Зокрема, до визначення: «Редакція самостійно планує свою виробничу та фінансово-господарську діяльність та визначає перспективи розвитку, виходячи з попиту на продукт, послуги та необхідності забезпечення виробничого та соціального розвитку підприємства, збільшення його доходів. Порядок використання прибутку визначається власником підприємства - міською владою», у перше речення було додано «Редакція самостійно планує та затверджує з засновниками...», а в останньому «власник підприємства» виправлено на «засновник». «Тому що «майно редакції є власністю територіальної громади міста Ровеньки, а міська рада є засновником», - обґрунтувала вона.
«Детектор медіа»
