«Медіа-СВ» проти «Свободи слова»
Проблема цивілізованого продажу преси у Вінниці виникла давно, власне, одразу після захоплення кіосків «Преса» жувальною гумкою та цигарками. Як альтернатива - виникли стихійні бабусі з розкладками, періодично гнані владою. На щастя, на відміну від продавців на стихійних ринках, у бабусь завжди з'являлись захисники у вигляді місцевих ЗМІ. Вони піднімали шум навколо «гонінь» - і влада на деякий час затихала.
Так було доти, доки комусь з авторитетних медіамагнатів не спало на думку «прогнути» весь ринок преси під себе. Але одному, хай навіть великому, магнату без влади це не під силу, і він пропонує людям, близьким до міської влади, цікавий проект. Реалізувавши його, перші отримують ринок збуту своєї продукції, а другі - контроль над друкованими ЗМІ, їх розповсюдженням та обсягами продажу. У випадку появи опозиційного видання його можна просто «не пущать» у мережу.
Алгоритм втілення проекту був простим. Спочатку рішенням виконкому заборонили встановлювати МАФи в місцях громадського скупчення та на певних вулицях, вказаних в рішенні, тим самим відбивши охоту усім можливим конкурентам. А згодом міська рада ухвалила рішення про прокладення нової тролейбусної лінії і оформлення її зупинками та кіосками. Таким чином було зарезервовано 13 місць, з яких і було створено мережу «СВ Медіа». Згодом кіосків стало набагато більше, вони вийшли за межі нової тролейбусної лінії, покривши усі ласі місця, на яких раніше стояли стихійні торгівці.
Наразі, станом на 1 травня, нова мережа вже налічує 34 кіоски. Це приблизно 65% ринку.
Ще 10-15 % ринку залишилося у бабусь. Решта - роздрібна та оптова торгівля по великих крамницях, мережі автозаправних станцій, прибудинкові магазини тощо, але ці сегменти лише розвиваються. Таким чином, «СВ-Медіа» яка, за словами одного з керівників, до вересня має сягнути кількості понад 60 кіосків, витіснивши бабусь і зайнявши весь ринок вуличної торгівлі, вже зараз балансує на межі монополії. Що для міської влади 60-70 бабусь, з огляду на те, як вони повели себе по відношенню до тисяч реалізаторів та підприємців з міських ринків?
Чому це так турбує? Тому що мережа вже почала користуватися своїм становищем. Загалом все просто - укладаєш угоду з ТОВ «Медіа-СВ» в особі директора Павла Яблонського та отримуєш послугу «реалізації вроздріб видання». А потім починається найцікавіше: за «вхід на кожну точку» видання має сплачувати певну суму коштів, про яку в угоді взагалі не йдеться. У випадку несплати вказаної суми газету просто закладають на найнижчі полиці і притрушують зверху іншими газетами та журналами. У нашому випадку - після категоричної відмови платити за вхід в кіоски «Медіа-СВ» почали брати по одному примірнику газети на кожен кіоск. І угоди ніби не порушують, і газету не продають.
Інші продавці взагалі не беруть плату за вхід, вони просто беруть товар на реалізацію. Сума, яку запросила мережа, для більшості місцевих видань є дуже великою. Проблема полягає ще й в тому, що, оскільки в угоді не вказано про оплату, вона має йти готівкою, і ніхто з видавців преси віднести її до витрат не може.
До такої практики бабусі на розкладках не додумались би ніколи, тому й користувалися підтримкою найбільших газет міста.
Обурюють подвійні стандарти: за словами представника «Медіа-СВ» Ігоря Ревтюха, не всі місцеві ЗМІ сплачують «бонуси». Зокрема «33-й канал», «Місто», РІА і «20 хвилин» звільнені від такої оплати. Цей факт, а також те, з якою оперативністю і в якій кількості кіоски з'являються по усьому місту, наводить на думку, що за «економічним дивом» місцевого масштабу стоїть міський голова.
На нашу думку, такі дії щодо видання «Незалежна газета Свобода Слова» - це прямий тиск на незалежну пресу. І здійснюється він, можливо, тому що міська влада вважає нашу газету опозиційною, враховуючи критичні матеріали щодо дій мера та його команди. Ми заявляємо: «Незалежна газета Свобода Слова» не є ні провладною, ні опозиційною до місцевої, обласної чи центральної влади. Ми намагаємось в існуючих українських реаліях бути неупередженими та об'єктивними, забезпечувати читачам доступ до інформації згідно з існуючими законами.
Тому газета починає журналістське розслідування, метою якого є визначення наступних питань:
- 1) На основі яких документів були видані дозволи на розміщення кіосків «Преса», що належать ТОВ «Медіа-СВ».
- 2) Куди дивиться антимонопольний комітет, коли, на наше переконання, знищують існуючий ринок преси та насаджують монопольні правила гри на ньому.
- 3) Як в умовах, коли інші підприємці роками не можуть отримати дозвіл на встановлення хоча б одного кіоску, масово та в рекордно короткі строки поширюються містом МАФи, нівелюючи заборони та норми чинного законодавства.
Позицію влади з цього приводу ми надрукуємо обов'язково. Звісно, якщо вона в неї є.
Олена Павлова, редактор «Незалежної газети Свобода Слова»
P.S. «Детектор медіа» готова надати можливість висловитися усім згаданим в публікації сторонам.
Ілюстрація - mc.by