Операція «уніфікація по-українськи» вже розпочалася?

3 Травня 2010
0
40384
3 Травня 2010
23:30

Операція «уніфікація по-українськи» вже розпочалася?

0
40384
Операція «уніфікація по-українськи» вже розпочалася?

Десь зо два тижні тому Інтернет-видання «Детектор медіа» надрукувало статтю свого постійного автора Сергія Грабовського «Операція «уніфікація». Там були досить детально описані процеси наведення нового й досконалого порядку у німецьких ЗМІ після 1933 року. У статті говорилося (власне, прогнозувалося) й те, що «така уніфікація виявиться однією з найважливіших складових формування українського варіанту «керованої демократії».



І от сьогодні, 3 травня 2010 року, у Всесвітній день свободи преси ми можемо впевнено стверджувати, що прогноз уже виправдався і з'явилися певні підстави вважати, що процеси уніфікації українських ЗМІ - як друкованих, так й електронних - уже дійсно розпочалися.



«Голос України» за 28 квітня. Стаття Юліани Шевчук (назва і підзаголовок) «Угоду про продовження перебування Чорноморського флоту Росії в Україні ратифіковано, держбюджет-2010 ухвалено. За це в умовах, наближених до бойових, проголосували відповідно 236 і 245 депутатів».

 

Газета по-Киевски», 28 квітня. Стаття Тетяни Негоди (назва і підзаголовок) «Флот - в Крыму, Рада - в дыму. Договор на газовую скидку вчера был ратифицирован, бюджет-2010 принят. Депутатам обоих лагерей это стоило синяков»

 

«У сесійній залі депутати із фракцій БЮТ і «НУ-НС» закрили свої місця величезним жовто-блакитним стягом. Коли до сесійної зали увійшов Голова Верховної Ради Володимир Литвин, опозиціонери почали кидати в нього яйця. Охорона закрила В. Литвина парасольками. Головуючий відкрив пленарне засідання і запросив до складання присяги новообраних депутатів... Невдовзі зал затягнуло димом - хтось кинув «димову шашку». Стало важко дихати, але засідання тривало. Під час виступу комуністки Алли Александровської зал знову оповив дим. Депутати не стримували свої емоції, дехто пускав у хід і кулаки». («Голос України»).

 

«Едва вошедшего в зал Владимира Литвина забросали яйцами, и с того момента в Верховной Раде никто никого уже не слушал. Присяги новоиспеченных депутатов прозвучали скороговоркой, даже спикеру до них не было дела - приводил себя в порядок после яичного обстрела ...Нашеукраинец Кармазин подсчитал присутствующих и заявил, что кворума нет и заседание с присягой нелегитимно, но депутатов больше занимал дым от загоревшейся шашки (кажется, невредный, раз в горле не дерет, - анализировали в гостевой ложе). Выступление коммунистки Александровской вообще сопровождалось битвами за флаг». («Газета по-Киевски»)

 

«І все ж таки, незважаючи на протистояння, за ратифікацію угоди проголосували 236 депутатів. У такому ж стрімкому темпі депутати ухвалили й проект закону про держбюджет на 2010 рік - одразу за основу і в цілому як закон, з урахуванням зауважень бюджетного комітету. За таке рішення проголосували 245 депутатів». («Голос України»)

 

«Но голосование прошло успешно для коалиции - имеем 236 голосов «за» «пакт Медведева-Януковича» и наскоро одобренный большинством бюджет». («Газета по-Киевски»)

 

При цьому, як і належить офіціозу, «Голос України» більш стриманий, з підкреслено об'єктивістською тотальністю, «Газета по-Киевски» - значно більш розкута, підкреслено суб'єктивна в усьому. А результат - однаковий.

 

При цьому головне навіть не те, що саме синхронно сказано (бо ж та сама подія, ті самі факти, тут схожість текстів може бути викликана об'єктивними обставинами), а що НЕ СКАЗАНО так само синхронно.

 

Отже: не було сказано, що Володимир Литвин відкрив засідання при 211 зареєстрованих у залі (за даними системи «Рада», а не Юрія Кармазина) депутатах, що суперечить регламенту (потрібні 226) і привів до присяги 12 новачків. Прийнята за таких обставин присяга не має юридичної сили і голосувати ці депутати права не мають. Два нардепа, Сергій Головатий і Сергій Ківалов, у цей час перебували у Страсбургу (де Головатий, нічтоже сумняшеся, балотувався на посаду судді Європейського суду з прав людини), а тим часом їхні картки проголосували «за». І, до речі, чи був фізично у залі Рінат Ахметов, який, звісно, теж віддав голос «за»? Нарешті, під час «голосувань» щонайменше третина членів коаліції билася з опонентами, перебуваючи на відстані кількох десятків метрів від своїх місць - тим не менше, вони всі примудрилися віддати голоси за пакт (стаття 84 Конституції України - «Голосування на засіданнях Верховної Ради України здійснюється народним депутатом України особисто»). Ну, а про число порушень регламенту при обох голосуваннях і Бюджетного кодексу - при другому, - про це хай дискутують фахівці, але більш-менш кваліфікований парламентський кореспондент добре знає, що ці порушення були.

 

І ще про що так само синхронно не повідомили державна та наче незалежна газети - це про число учасників опозиційної маніфестації протесту.

 

І про жорстоке цілеспрямоване побиття Олеся Донія, який щойно переніс складну операцію і фізично не міг опиратися нападникам - ані слова...

 

Звісно, можна спробувати списати таку «неуважність» на некваліфікованість парламентських журналістів та редакторів обох газет, але, боюся, не вийде.

 

І ще одна синхронізація забудькуватості в обох видання: 28 квітня 1947 року о 4 ранку шість польських дивізій та формування служби безпеки оточили території компактного проживання українського населення, а радянські та чехословацькі війська заблокували східні і південні кордони Польщі від Бреста до Нового Сончу. Почалася сумнозвісна операція «Вісла». Добре, припустімо, що парламентській газеті не до цього (та й дата не кругла), але «Газета по-Киевски» має спеціальну рубрику, де йдеться про цей день багато років тому. 28 квітня «Газета...» згадала, як 2001 року у космос полетів перший турист - американський мультимільйонер Денніс Тіто (чомусь назвавши його, правда, Денісом), а от про операцію «Вісла» забула...

 

Просто від недостатньої кваліфікованості журналістського та редакторського корпусу? Ні, некваліфікованості вистачає - от цього ж 28 квітня, але 1947 року, за «Газетою...», «Тур Хейердал начал свое путешествие из Южной Америки в Полинезию на папирусной лодке (!!! - С.Ч.) «Кон-Тики», а 27 квітня написано, що Георгій Чичерін був першим наркомом закордонних справ (дві «дрібнички»: а) не сказано, якої саме держави; б) він не був першим - першим наркомом закордонних справ більшовицької Росії був Лев Троцький, а Чичерін - другим). Але від некваліфікованості можна написати про «папірусний човен» замість «бальсового плота» - і навряд чи пропустити саме трагічну дату, пов'язану з українською, а не чиєюсь історією...

 

І взагалі - порівняйте тональність згаданої статті «Газети...» з тональність російських видань стосовно тамтешньої опозиції, можна навіть узяти газети шести-семирічної давнини, коли та опозиція ще була парламентською: «И что теперь? Разве что махать кулаками после драки... В общем, складывается впечатление, что вчера в Раде никакого столкновения идей не произошло, а было банальное театрализованное действо - в очередной раз депутаты всеми способами показали, как им «небезразлична Украина»... Посмотрим, надолго ли хватит в таких условиях запала и дружбы оппозиционеров» - і так далі. Ні, звісно, кожен журналіст має право на власну позицію; позиція «Газети...», як виглядає, зводиться до двох пунктів: а) правий той, хто хапонув собі більше прав; б) Конституція і закони - то якесь фуфло, що нас не цікавить. Власне, цим самим просякнуті 90% російських - уніфікованих! - видань.

 

Я особисто ще якось розумію, коли процеси уніфікації за «правильними» зразками відбуваються на телебаченні, що не раз уже аналізував Отар Довженко у згаданій уже «Детектор медіа», - тут впливає специфіка виробничого процесу та більш жорстка залежність від власника. Але в газеті, де значно більші можливості «гратися» інтонаціями, натяками, алюзіями... Це просто сумно, коли редактори капітулюють без бою й ідуть на такі речі, компрометуючи себе та «спалюючи» свої репутації.

 

При цьому, цілком імовірно, що жодних «темників» сьогодні немає (ще немає), - але журналісти і редактори самі відчувають, про що можна писати, а про що не треба. Адже нова влада відверто заявляє, що вона прийшла всерйоз і надовго, а демократія в її розумінні - це порядок, повний та остаточний. Так що, панове журналісти... кроком руш! Кому Канари, кому - на нари...

 

Сергій Чалий, Політикантроп

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Сергій Чалий, Політикантроп
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
40384
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду